• Pohádka

Úniková cesta (2016)

Je to takový ten film, který neurazí ani nenadchne. Neměla jsem problém ho dokoukat, byl vcelku zábavný, nenudil, herci příjemní, ale žádné nezapomenutelné výkony. Film, u kterého člověk stráví příjemný večer, ale celkem brzy na něj zapomene. Dynamika ve vztahu otce a dcery byla asi tím nejzajímavějším prvkem. Naopak akční část podle mne působila trochu naivně, lidé v nebezpečných situacích si tu často počínali neuvěřitelně lehkomyslně (např. lidé skrývající se na útěku v nebezpečí života se bezstarostně procházejí po městečku, chodí na pouť, zkorumpovaný detektiv v závěru filmu ví, že se mu v domě nebo okolí potuluje pravděpodobně ozbrojený nepřítel, ale nakráčí přímo na otevřené prostranství, kde je dobře na ráně...). Celkově hodnotím jako průměr.

Scott and Bailey (2011) (seriál)

Tenhle seriál má všechno to, proč jsem si oblíbila britské krimiseriály. Příběhy jsou napínavé, mají spád, postavy jsou přesvědčivé a výborně zahrané. Hlavní hrdiny máme příležitost sledovat nejen po pracovní, ale i po osobní stránce, což nám umožňuje je lépe pochopit a zároveň sledovat jejich vývoj v průběhu seriálu. Nechybí nejrůznější morální dilemata, dobře napsané dialogy a vtipné hlášky. Nejsou zde superhrdinové bez bázně a hany, ale lidé z masa a kostí se svými přednostmi i nedostatky a slabinami, což je činí o to uvěřitelnějšími. Po zhlédnutí všech pěti sérií nemohu dát jinak než plný počet. A škoda, že seriál skončil, bude se mi po něm stýskat a určitě se na něj časem podívám znovu.

Endeavour (2012) (seriál)

Příjemná klasická kriminálka s velice přesvědčivou retro atmosférou a velmi dobrými hereckými výkony. Určité mínus vidím jen v jisté překombinovanosti některých případů, a to na úkor jejich věrohodnosti. Naopak velmi oceňuji pečlivé vystižení dobových reálií, a to prakticky do poslední rekvizity, a také pozornost věnovanou motivaci a soukromému životu hlavních hrdinů. Obzvlášť inspektor Thursday je výborná postava. I po 3 sériích si seriál drží svou kvalitu.

Návrat mrtvých (2009) (TV film)

Působivá atmosféra a hudba, prostředí starého anglického rodového sídla s velkým parkem okolo je pro tento typ filmu jako stvořené. Potěšila účast hned několika herců z Downton Abbey. Michelle Dockery tu předvedla opravdu výborný herecký výkon. Dětští představitelé byli také dobře vybráni a hráli své role výborně. Trochu nadbytečný mi přišel pouze motiv naivní zamilovanosti hlavní hrdinky do zaměstnavatele, kterého viděla všeho všudy několik minut. Film udržuje diváka v neustálém napětí už jen proto, že po celou dobu není jasné, zda jde skutečně o duchařský příběh, nebo si s hlavní postavou jen zahrává rozjitřená mysl.

Dalziel a Pascoe - I mrtví vraždí (2000) (epizoda)

Solidní detektivka se slušnými hereckými výkony a hned několika dějovými zvraty, udrží diváka v napětí až do konce.

Živí mrtví (2010) (seriál)

Hodnotím po 6. sérii. Téma zombie není primárně moje parketa, ale začala jsem se dívat na doporučení a obzvláště druhá série mne nadchla až do stádia fanouškovství. Dokud bylo téma nové, byl seriál opravdu velmi vzrušující, napínavý a působivý, navíc velmi přesvědčivě natočený. Z Pilotu mi běhal mráz po zádech, ta neuvěřitelnost toho všeho, záhady typu co mohlo události způsobit, zda v Chodcích zůstává nějaká částečka původní osoby, poté události na farmě, hledání Caroliny dcerky, to vše bylo na 5 hvězdiček. 3. série s věznicí a guvernérem již podle mne začínala toto kouzlo ztrácet, nicméně pořád to byl velice dobrý seriál. Nyní musím říci, že 4 hvězdičky dávám pouze z nostalgie po prvních sériích. Je jasné, že s postupující dobou muselo dojít k vývoji ve smyslu nahrazení Chodců jako hlavní hrozby gangy dosud přežívajících lidí a vnímání Chodců spíš jako určité otravné rekvizity, která se občas objeví na pozadí, ale seriál tím v mých očích spadl do jakési rutiny. A nezdá se, že by se z ní ještě někdy měl dostat, otázky typu "co vlastně katastrofu způsobilo", "je ještě někde na zemi nějaká organizace či skupina, snažící se epidemii řešit" apod. si už evidentně nikdo neklade, skupina se vypořádá s jednou bandou padouchů, objeví se nová, atd atd, vlastně celkem nuda.

Temný Wales (2013) (seriál)

V kontextu britských krimiseriálů mi tento připadá spíše slabší. Působivé je prostředí a použití velštiny, což spolu s hudbou vytváří poměrně sugestivní atmosféru. Příliš jsem se ale nesžila s postavami vyšetřovatelů, o kterých se toho dozvídáme poměrně málo, tým jaksi postrádá dynamiku a alespoň trošku humoru.

Mayday (2013) (seriál)

Velice působivý seriál s úžasnou atmosférou. Do poslední chvíle udržuje diváka v napětí a skoro nikdo není tím, kým se na první pohled zdá být. Vzájemná podezíravost postupně odhaluje dosud přehlížená tajemství. Záběry lesa s působivou hudbou mají magické kouzlo. K tomu skvělé herecké výkony, jak už tomu u podobných britských minisérií bývá. Pouze malá připomínka, jelikož několik motivů mi přišlo nedořešených - např. proč Malcolm nechtěl, aby pátrači šli k močálu (po zhlédnutí celého příběhu to pro mne postrádá logiku), nebo zda zmizení talismanu stačilo k osvobození Linusova otce.

Hawking (2004) (TV film)

Osobnost a kariéra Stephena Hawkinga je sama o sobě fascinující a obdivuhodná, ta obrovská vůle a houževnatost, s kterou se postavil své nemoci, nezahořkl a dosáhl úspěchu ve své vědecké práci i v osobním životě, je neuvěřitelná. Na tomto filmu ale navíc nadchne vynikající herecký výkon Benedicta Cumberbatche, který se této nesmírně těžké role zhostil opravdu na jedničku.

MI-5: Vyšší dobro (2015)

Příběh byl napínavý, měl spád, přinášel řadu dějových zvratů a momentů, kdy se ukáže, že "všechno je jinak", obtížných chvil volby mezi větším a menším zlem a pro Spooks typických morálních dilemat a v tomto myslím navázal na seriál důstojně. Potěšilo, že Harryho role nebyla tak malá, jak jsem se obávala, a také účast Malcolma. Ani Kit Harington, kterého ve Hře o trůny moc nemusím, nebyl nakonec špatný. Chyběla mi alespoň krátká zmínka, co se stalo s Dimitrim a zda Tom splnil svůj úkol z konce poslední epizody 10. série. Potěšilo by mne i začlenění charakteristických hudebních motivů z původního seriálu. Z pohledu dlouholeté fanynky seriálu mne ale asi nejvíce překvapilo znovuobjevení Olivera Mace, po událostech z 5. série bych očekávala, že (je-li ještě naživu), bude žít pod falešnou identitou co nejdál od Anglie. Najednou ho beze slůvka vysvětlení vidíme zpět ve službě a v pozici ředitele??? WTF? Nicméně Spooks je prostě moje srdeční záležitost, vidět Petera znovu jako Harryho bylo skvělé, film jsem si užila a méně než čtyři hvězdičky tudíž dát nemůžu...