• Pohádka

Nesvatbovi (2005)

Příjemná komedie, sympatičtí a charismatičtí herci. Zpočátku se film odvíjel v pěkně svižném tempu a dobře jsem se bavila, ve druhé polovině už bylo pár rozvleklejších a "kostrbatějších" míst, jako by scénáristé trošku ztráceli dech, ale konec byl opět vydařený. Jen taková drobná připomínka k anotaci k filmu, nevím, jestli autoři obsahu uvedeného výše film viděli, ale nepřišlo mi, že by cílem hlavních hrdinů bylo svatby rozložit a "vyděsit každou vdavekchtivou ženu", myslím, že se chtěli spíš zadarmo najíst a pobavit a lovit holky. V podstatě se na těch svatbách spíš mimoděk starali o zábavu, než by je rozkládali. Ocenila jsem minimum trapných scén (v podstatě jen ta pasáž s Willem Ferrellem ke konci filmu). Jakožto divák, který přistupuje k současným americkým komediím s jistou nedůvěrou, jsem byla příjemně překvapena.

Psycho (1998)

Dojem z tohoto filmu nutně ovlivňuje povědomí o slavném originálu, takže měl už primárně hodně těžkou pozici a byl v podstatě odsouzen k neustálému srovnávání, z kterého vzhledem k Hitchcockovu renomé nemohl vyjít výtězně. Osobně remaky filmů, u nichž jsem už viděla původní verzi, nevyhledávám, ale na tento jsem se podívala kvůli Vinci Vaughnovi a byla jsem docela příjemně překvapena. Příběh věrně kopíruje předlohu, hudba působí zřejmě záměrně občas trochu rušivě a disharmonicky, což by nevadilo, pokud by na některých místech nepřehlušovala dialogy. Film má atmosféru, napětí (které by bylo jistě intenzivnější, pokud bych neznala rozuzlení), Vince Vaughn přesvědčivě ztvárňuje obě Normanovy osobnosti - nesmělého sympatického mladíka i psychopata. Překvapila mne datace příběhu do roku 1998, reálie i kostýmy mi evokovaly spíše dobu děje původního Psycha.

Temný případ - Série 2 (2015) (série)

Stejně jako v první sérii zde diváka zaujme hlavně specifická atmosféra a nálada, jako by samotná kriminální zápletka byla až druhotná. Sám detektivní příběh byl i zde na první shlédnutí poměrně nepřehledný a až ke konci série jsem se v něm jakž takž zorientovala. Výborná byla opět hudba a prostředí městečka, z kterého přímo čišela určitá beznaděj a bezvýchodnost. Vyzvihla bych také vynikajícího Vince Vaughna v roli rozporuplného gangstera, který je sice schopen ledasčeho, ale přesto má jakousi vnitřní noblesu a větší morální kredit než většina zobrazených policistů. Jeho vztah s manželkou i zajímavé "přátelství" s Rayem (který mi jinak po většinu seriálu - s výjimkou závěrečné epizody - příliš sympatický nebyl a nejzajímavější mi na něm přišly právě interakce s Frankem) dodávají téhle postavě zajímavou hloubku. Velmi se mi líbil i výkon Rachel McAdams. Obzvlášť při zpětném pohledu na celou sérii to byl opět působivý příběh. Po čase se zkusím podívat znovu, teď už se znalostí příběhu, a více si vychutnat různé detaily a dialogy.

FlashForward - Vzpomínka na budoucnost (2009) (seriál)

Seriál jsem poprvé shlédla až nyní a musím říci, že je podle mne velká škoda, že byl ukončen již po první sérii. Ne všechny dějové linie byly ukončeny a vyřešeny, některé scény z konce posledního dílu byly, předpokládám, takto rozehrány pro následující sérii, která pak bohužel již nepřišla (Marcův osud, vidění Charlie, zdravotní sestra s prstenem). Škoda této skutečnosti, jinak by to možná bylo na plný počet. Výborný výkon Josepha Fiennese, působivá zápletka skýtající hodně námětů k zamyšlení, napínavý děj, sympatické postavy, na seriálové poměry výpravné zpracování... Rozhodně doporučuji.

Johančino tajemství (2015) (TV film)

Klasická romantická pohádka bez různých trapnovtipných taškařic, které scénáristé poslední dobou do pohádek tak rádi přidávají. Princ je určitě trochu naivní, pokud nepozná ve svém panošovi dívku, a poslední rozhodující hádanka mohla být chytřejší/důmyslnější, ale celkově to byla příjemná a milá podívaná. A ten kůň byl opravdu krásný.

Svatojánský věneček (2015) (TV film)

Spíše humorně laděná pohádka, zvláště zpočátku mi přišlo různého "tajtrlíkování" a blbnutí až příliš, hlavně ti ostatní nápadníci mohli být méně ujetí, ostatně i ty princezniny derivace byly myslím příliš, nicméně postupně se z toho vyloupl docela pěkný příběh se slušným spádem a druhá polovina mne už opravdu bavila. Na plný počet to není, ale za čas bych se na tuhle pohádku klidně podívala znovu. Už jen kvůli hereckému výkonu pana Trojana, který to opravdu oživuje. Mimochodem, komentáře jsem otevřela při závěrečných titulcích a už jich tu bylo několik desítek. Jaký smysl má komentovat a hodnotit něco, co jsem neviděla celé?

Jak se budí princezny (1977)

Nádherná pohádka, jedna z mých nejoblíbenějších. Nadchla mne už coby dítě a i dnes se na ni vždy znovu ráda podívám. Skvělý Vladimír Menšík, ale celé obsazení je výborné. Jak to jen tehdy dělali, že dokázali dělat humor bez trapností, a že ty příběhy působí tak mile, to už se u dnešních pohádek nevidí, ani u těch povedenějších. K tomu překrásná hudba Karla Svobody...

Korunní princ (2015) (TV film)

Pěkná pohádka, lepší než loňská Princezna a písař. Celkem v duchu klasických pohádek, pokud odpustíme drobnou trapnější vsuvku s roztleskávačkami na turnaji. Vtipná zápletka s nápojem zapomnění, děj dobře plynul, nevnímala jsem tam žádná hluchá místa.

Marťan (2015)

Příjemný, dobře natočený a napínavý film, který přes svou délku nenudil, i když bylo v podstatě jasné, jak dopadne. Vadily mi jen některé drobnosti - místy až příliš rozverné scény, několik klišé (např. ten ve filmech oblíbený praštěný geek coby zachránce situace), chyběl mi propracovanější obraz jeho psychického stavu, který by podle mne v této situaci i u odolného a trénovaného jedince byl velkým problémem. Líbily se mi scény z Marsu i z volného kosmu a zajímavé nápady a provizorní řešení, která si hlavní hrdina vymýšlí. Film určitě za návštěvu kina stojí a na velkém plátně hezky vynikne.

Forever (2014) (seriál)

Velmi příjemný seriál, zajímavý námět a vkusné ztvárnění s velmi dobrými hereckými výkony, postavy mají šarm a kouzlo a jednotlivé epizody přiměřenou dávku napětí i humoru. Je opravdu škoda, že byl po první sérii ukončen, zbývá doufat, že ho jako některé jiné seriály odkoupí jiná společnost a že se někdy dočkáme pokračování, potenciál tu rozhodně je.