• Pohádka

Ferdinande, vrať se (1984) (TV film)

Škoda, že nebyl námět zpracován o něco lepším způsobem, který by určitě nejen dětem více vyhovoval, avšak i tak jde o solidní mikrokomedii, u které se člověk místy pobaví, jako např. v případě leštění nepoužívaného auta Oldou Vlachem či legračním stylem, jakým si řekl o půjčení peněz Dan Netušil od Jirky Pleskota :-) .

Magdalena Dobromila Rettigová (1961) (TV film)

Pro mě velké zklamání, u kterého jsem vydržel jen přibližně půl hodiny a pak jsem to musel nudou vypnout. K čemu jsou známá jména, když namísto poutavého životopisu s aktérkou "osobně" jsou zde nezáživné dialogy o tom, co kdy kde dělala, tedy zjednodušeně řečeno nepřímá řeč namísto mnohem zajímavější přímé. Čekal jsem, že se mimo jiné dozvíme něco z jejího kulinářského umění apod., avšak nedočkal jsem se. Osobně jsem velký příznivec kulisových pohádek, které mají hlavu a patu, avšak zdejší kulisy byly taktéž velmi nepovedně zpracované a působily rušivým dojmem. Jeden bod z úcty k našim starým hereckým bardům, avšak scénář je na odpad.

Ferda Mravenec (1984) (seriál)

Kromě příliš vlažného hlasu Marka Ebena, který je sice skvělý moderátor, ale pro dabing zcela nevhodný a ještě horšího Petra Vacka, který zní spíše jako teplouš či babochlap, než Ferdův pes, je zde naštěstí i plejáda výtečných herců-dabérů v čele s jedinečným broukem Pytlíkem v podobě skvělého Karla Heřmánka. Jeho "brouk Sáček" zde, ale např. i Rampa Mckvák z Kačerů je fantastický, stejně jako "kačerovský profesor Nula" Jirka Knot v mnoha jiných postavách, pánové Lábus a Nárožný a další. Nebýt nudného dabingu Ferdy a zcela trapného dabingu jeho psa, dal bych za některé velmi povedené díly i plný počet, takto je to na tři body a když to vezmu očima dítěte, které si velmi hezkou animaci prostě musí zamilovat, přidám ještě jeden, tedy čtyři celkem.

Willy Fog na cestě kolem světa (1981) (seriál)

To jsem nevěděl, že pan Preiss je nejen skvělý herec a dabér, ale na herce také výborný zpěvák. Holt staří herci uměli všechno :-) .

Žhavé výstřely (1991)

Tak jsem se zase jednou nechal naivně zlákat vysokým hodnocením, avšak po útrapné půl hodině jsem to již nevydržel a film jsem vypnul. Kromě jedné či dvou hlášek jde o nudnou a trapnou záležitost bez jakéhokoliv děje, takže jen díky dobré hudbě jsem nezvolil hodnocení odpad.

Zajíc v pytli (1984) (pořad)

Zatímco období Šimka s Grosmannem mě spíše nudilo a nepřipadalo mi téměř nikdy vtipné, tak s příchodem Jirky Krampola se vše otočilo o 360 stupňů a Šimkův humor mě začal velmi bavit. Hlavní zásluhu na tom nese právě skvělý "Krampoul" (jak mu říkal jeho učitel Mistr Nedbal :-D), který si své postavičky patřičně užíval a člověk se jim jednoduše řečeno musel od srdce zasmát. I dnes se mi vždy velmi zlepší nálada, hned jak "holzmannovsko-izerovský Krampoul" vejde na jeviště.

Návrat do budoucnosti (1985) odpad!

Nevím, čím si tento film zajistil tak vysoké hodnocení, já jsem u něj vydržel jen půl hodiny a musel jsem to vypnout, protože takovou blbost plnou nudy už jsem dlouho neviděl.

Pat a Mat - Kulečník (1994) (epizoda)

Kulečník je úžasná hra, zejména, když do toho člověk více pronikne, takže mi nezbývá než dát plný počet :-) .

Čtyřlístek ve službách krále (2013) odpad!

Jak může tak špičkový kreslíř, jako je Jaroslav Němeček, dopustit, aby jeho krásně nakreslené postavičky byly nepřirozenou 3D animací totálně zohavené a tím zkažené? Kdyby zpracoval přesně to, co nakreslil, do klasické dvourozměrné filmové podoby (zejména prvních zhruba 100-150 dílů časopisu by za to rozhodně stálo), s velkou chutí bych se podíval a mé hodnocení by bylo přesně opačné, ale takto je to jen obludnost a zvěrstvo. Žádnému člověku, který má vkus, se nemůžou líbit kreslené pohádky ve 3D, protože zcela ztratí na reálnosti a je z nich jen umělá napodobenina původního díla. Dnes je bohužel v módě dělat vše v 3D, takže se už ani nedivím, když vidím umělého Pepka Námořníka a jiné zpotvořeniny (původně nádherně zpracované), ale že i pan Němeček ztratil pojem o tom, jak vypadá hezky vytvořená kreslená pohádka a jak paskvil, je velmi smutné. Zlaté klasiky jako jsou Rumcajs, Jen počkej zajíci a podobná krásně vyrobená díla ...