• Pohádka

O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987)

Rozhodně jedna z nejlepších, ne-li rovnou nejlepší pohádka, kterou kdy pan Troška vytvořil. Ve srovnání s jeho pozdějšími pohádkami a komediemi, kde kromě špatných scénářů převládla kvantita nad kvalitou (jak už tomu u české tvorby posledních zhruba 15-20 let bývá), toto působí jako balzám na duši. Režisér se velmi věrně držel perfektního námětu a z něj skvěle zpracovaného scénáře a to je vždy základ pro vytvoření velekvalitního díla. A když k tomu připočtu výborné výkony herců a hereček Potměšila, Kuklové i jiných, tak je to jasně na plný počet bodů. Zvlášť bych se rád zmínil o paní Růžičkové, která byla podle mě jasně nejlepší postavou celého filmu, protože ta její zlá čarodějnice byla tak špičkově zahraná, že jsem se opravdu nádherně pobavil. Troufám si říci, že spolu s Evou Urbanovou (Vlak dětství a naděje) a Škopkovou (Slunce, seno...) to byla její filmová životní role, kterou si nádherně užívala a na výsledku je to vidět. Klobouk dolů paní Růžičková! Nakonec bych rád pochválil i paní Blanarovičovou, jejíž dcera čarodejnice byla taktéž výtečná a zaslouží si absolutorium, jak skvěle paní Růžičkové sekundovala.

Princezna ze mlejna (1994)

Nemohu si pomoci, ale jak vodník, tak i čert na mě působí velmi trapným umělým dojmem ve srovnání s vodníky pana Dvořáka či čerty pana Heřmánka nebo pana Ráže. Pokud chtěl režisér Troška vytvořit dojem vtipného čerta (tedy mírného neheřmánkovsko-rážovského, i když p. Heřmánek krásně zkombinoval přísnost s legrací), měl si vzít příklad z nepřísných čertů Mistrů Filipovského a Neumanna (Hrátky s čertem), ale i třeba Ondry Vetchého (S čerty nejsou žerty), kde jsem se narozdíl od této pohádky u obou dvou předtím jmenovaných opravdu pořádně nasmál a pobavil. Tři hvězdy dávám jen kvůli celkem ještě obstojné pohádkové atmosféře se solidními písničkami a kvůli panu Ševčíkovi, kterému mu to, narozdíl od paní Blanarovičové (či p. Zindulky ml.), sedlo na tělo. Taktéž p. Švehlík působil dobrým dojmem. Ovšem ve srovnání s Troškovou "Jasněnkou", kde i paní Blanarovičová zářila a byla to role přesně pro ní, je tato překomerčnělá pohádka pouze slabý odvar.

O hloupé havířce (1990) (TV film)

Velmi vtipně napsaná hodinová pohádka o lidské hlouposti, ve které si těch ran od manžele Petra Štěpánka musela chudinka hloupá manželka Naďa Konvalinková opravdu užít více, než dost :-) . Jediné, co mě trošku zamrzelo, je, že vše neskončilo jen šťastným láskyplným setkáním obou hlavních hrdinů, ale že havířka musela za svou naivnost dostat ještě jednou našupáno.

Jak se mele babí hněv (1986) (TV film)

Není mi jasné, proč má tato výborná pohádka tak nízké hodnocení, když obsahuje vše, co by správná pohádka měla mít; skvělé herce, parádní příběh a pěkné písničky. A když vezmu v potaz, že byla vyrobena za minimální náklady a pouze za pomoci dekorací, jak je tomu u všech hodinových pohádek, tak je to jasně na plný počet bodíků. Pepa Dvořák jako strašidlo je opravdu nádherný a ten nos s brýlemi mu fakt slušel :-) . Pavel Trávníček je také roztomilý (tentokrát chasník) jako vždy ;-) .

Čertova nevěsta (1975) (TV film)

Příjemná pohádka a herci jako Olda Vízner či Pepa Dvořák zaručují nadprůměrnou podívanou, což se také stalo. I Taťjana Medvecká ukázala, že je velikou herečkou a paní Popelíková jakbysmet - její Hromaska je správná ženská od rány :-) . Písničky pohladí po duši a "podčerti" (Olda Vlach...) vrchního ďábla Hejhuláka (právě p. Dvořák) jsou taktéž fajn.

O chytrém Honzovi (1985) (TV film)

Pro některé hodinové pohádky mám opravdu slabost a toto je jedna z nich, i když patří mezi ty nejbláznivější a nejunikátnější zároveň - naštěstí tím správným směrem. Skvělí herci včetně parádně nadabovaného draka Jirky Krampola, neobvykle posazená zápletka spolu s hooodně přestárlým Honzou výtečného pana Nárožného, tedy nejen ta správná pohádková atmosféra hodinovek, ale i pořádný kus legrace nad některými hláškami zejména pana Somra, ale i samotného Honzy. Jediným problémem pro mě je snaha o určité prvky modernizace zejména při boji s drakem, které jako jediné nebyly z pohádkového hlediska optimálně vyřešeny (formule 1), a proto strhávám jeden bodík, jinak by to bylo jasně na plný počet.

Tom a Jerry (1940) (seriál)

Tyto nejstarší díly "amerických Nu pogodi" jsou ukázkovým příkladem toho, jak lze fantasticky skloubit vzrušující podívanou plnou akce a napětí spolu s velice vtipnou náplní všech příběhů. Skvělá zábava a legrace v jednom.

Bolek a Lolek (1963) (seriál)

Jako malý bych dal určitě plný počet, protože se člověk soustředil zejména na postavičky, které byly moc fajn, ale ze scénáristického hlediska je to slabší, takže proto čtyři kusance a dost.

Pepek námořník (1960) (seriál)

Původně jsem sice uvažoval "jen" o čtyřech bodech, avšak zjistil jsem, že si tento velice vtipný a scénáristicky propracovaný kreslený film, respektive pohádka, zaslouží plný počet bodíků, protože většina dílů patří do kvalitativní špičky, přičemž ostatní jsou "alespoň" mírně nadprůměrné.

Šmoulové (1981) (seriál)

Nádherně nakreslené skřítkovské postavičky s výborně promyšlenými ději snad všech (zejména starších) dílů a hlavně fantastický Jirka Císler a jeho Gargamel, ale i nádherně otrávený Mrzout, roztomilý Nešika Pavel Zedníček a další výtečně nadabovaní barevní "trpajzlíci". Kromě Mrzouta a Nešiky mám slabost i pro kuchaře Mlsouna, jehož jedinečné ztvárnění skvělým ("Bodým" z Profesionálů) Petrem Olivou je prostě neodolatelné. Není nad starý český dabing. P. S. Bohužel televize Barrandov nyní (r. 2010) nezvolila dobrého režiséra, jelikož současné předabování nových dílů je hrůzostrašné - Garmagel je místy trapný (zejména u smíchu) a zní spíše jako kluk Fuk či nějaký malý skřet (i když Jirka Císler nejde plnohodnotně nahradit, zvolením jiného herce mohl být výsledek lepší), Nešika je úplně tuctový (nechápu, proč nenechali skvělého Pavla Zedníčka), Hezoun taktéž o ničem (přitom Pavel Trávníček je stále aktivní) atd. atd. = neschopnost současného režiséra dodat tomu správným výběrem a korekcí dabérů tu pravou šťávu, jako tomu bylo u původních dvou dabingů. Nyní většina šmoulů působí zcela stejně, což nás okrádá o komediální stránku - škoda, velká škoda.