• Pohádka

Žít a nechat zemřít (1973)

Ačkoliv mám slabost pro Seana Conneryho jako Bonda, tak musím uznat, že Mr. Moore se na tuto postavu taktéž skvěle hodí, přičemž tento díl patří k jedněm z nejlepších, které kdy byly zfilmovány právě bez Sira Conneryho.

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

Zatímco přechozí díl byl na špičkové úrovni, tak zpracování tohoto je bohužel velmi slabé. Příliš mnoho nereálných "skutečností", místy až chaotické scény, zbytečně smutný a hlavně nevkusným způsobem provedený konec a především pak velmi špatné obsazení hlavní role. George Lazenby byl sice výborný rváč a působil v těchto scénách o něco věrohodněji než Sean Connery, ovšem bylo vhodnější jej obsadit spíše do záporné role, rozhodně ne však do role Jamese Bonda. Jeho příliš ostrý a ne úplně přitažlivý obličej se nehodil do role uhlazeného detektiva, kterému padají všechny ženy k nohám, a kterého tak perfektně a věrohodně ztvárnil Sir Connery. Osobně mě velmi zklamalo, že tento herec nepokračoval v hlavní roli, protože mi ve filmu stále něco (někdo) chyběl.

Žiješ jenom dvakrát (1967)

Tento díl patří mezi ty nejlepší, co byly s Jamesem Bondem natočeny. Nádherný příklad, jak má vypadat akční scifi-pohádka - nechybí napětí, romantika, vkusně udělané nadpřirozené scény i krásná příroda či moře.

Thunderball (1965)

Podle mého názoru doposud nesilnější díl ve srovnání s předchozími třemi. Kromě jako vždy bezchybného námětu pana Fleminga se nyní vyznamenali i scénáristé, kteří pro tentokrát svým dokonalým zpracováním udělali z Jamese Bonda toho pravého hrdinu, jak má být a přitom zůstalo vše v mezích reality. Nechyběl dostatek akčních scén, hezkých děvčat a pan Connery nám konečně předvedl (zejména ve srovnáni s Goldfingerem), že i James Bond se umí opravdu prát.

Goldfinger (1964)

Celkem solidní Bondovka srovnatelná úrovní s druhou v pořadí (Srdečné pozdravy z Ruska). Jediné, co scénáristé vůbec nezvládli, byl naivní způsob, jakým Jamese Bonda pokaždé chytili a také rvačky, kde byl Sir Connery bezzubý a působil dojmem běžného chlapíka a ne specialisty vycvičeného do boje. V tomto díle z něj udělali spíše zoufalce místo hrdiny, za kterého navíc řeší problémy ti druzí. Role "Odžoba" byla vynikající a celkový dojem, nebýt onoho nesprávného zpracování hlavní role, je taktéž dobrý. Zvládnutí role hlavního hrdiny bylo (až na rvačkové scény) jako vždy perfektní.

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Ačkoliv tento díl nepatří k těm úplně nejsilnějším, tak je zde znát již určitý krok směrem vzhůru oproti prvnímu dílu. Děj je pestřejší a akce je zde také o něco více, přičemž jsem uvítal vyváženost použití palných zbraní a ručních soubojů, které sice byly ze strany Sira Conneryho místy úsměvné, ale každý není Steven Seagal. Důležité je, že narozdíl od novějších dílů byla zachována ta správná romantika bez nadměrného střílení.

Dnes neumírej (2002)

Ačkoliv jsem velký milovník Bondovek, tak toto je pro mě jeden z nejhorších dílů, které byly s James Bondem natočeny. V originální knižní podobě od Iana Fleminga bych hodnotil mnohem výše, ale zde ve filmovém přetvoření není důvod, protože autoři nám ukázali, jak přesně se nemá točit akční film. Heslo, že někdy je méně vlastně více je zde zcela na místě (a bohužel u většiny současných akčních filmů je tomu jakbysmet), protože děj je místy nudný, avšak místy přeakčnělý a chaotický, že se v tom divák ani nedokáže zorientovat. Pro mě tedy (oproti skvělé psané podobě) je to velké zklamání, kterému jen z úcty k autorovi a ke skvělému herci Brosnanovi, dávám dva kousky.

Dr. No (1962)

První ze zfilmovaných pohádkovo-detektivních příběhů od Iana Fleminga, kde se nám představil tehdy zhruba třicetiletý mladíček Sean Connery. Jeho herecký výkon byl na jeho raná léta velmi přesvědčivý a věrohodný, přičemž scénář byl podle námětu zpracován solidním způsobem. Plný počet nedávám jen proto, že mi v tomto díle chybělo trochu více akce ve srovnání s některými pozdějšími příběhy, na druhou stranu mám tento díl mnohem raději, než třeba ty poslední dva, kde to dle mého názoru tvůrci s akčností hodně přehnali a zavánělo to spíše chaosem. Toto je však nadprůměrná premiéra tohoto britského detektivního klasika.

Sňatky z rozumu (1968) (seriál)

Pro mě je tento seriál tak trochu pokračováním skvělého F. L. Věka. Stejně jak tomu bylo u něj, tak i zde je nádherně vylíčena atmosféra doby minulé, tentokrát však o 100 let později než u Věka, a to z druhé poloviny 19. století. A to vše za přispění skvělých herců, kteří odvedli na sto procent věrohodné a kvalitní výkony, jak tomu bývalo u většiny děl ze 70. a 80. let minulého století. Holt tehdy bylo z čeho vybírat, že pane režisére Filipe.

Ano, šéfe! (2009) (pořad)

Takových pořadů, které informují o úrovni českých restaurací by mělo být více, protože kvalita našich hospodských jídel je (až na výjimky) opravdu katastrofální. Jen tak dál Zdendo, velešikovný kuchařský kluku :-) .