Iggy

Iggy

Ян Пиздец

Česko
maimuno verishvilo

45 bodů

Moji oblíbení režiséři

 • foto

  Juraj Jakubisko

  Pro mě osobně nejzajímavější československý režisér, který si musel pro svůj talent hodně vytrpět. Kdo neviděl jeho filmy z 60. let (především Vtáčkovia, siroty a blázni a Zbehovia a pútnici) tak vůbec nemá ponětí, kdo je Juraj Jakubisko. Bohužel normalizace ho naprosto umlčela a mohl se částečně vrátit až v 80. letech. A hned na začátku překotných 90. let se blýskl bezchybným Sedím na konári a je mi dobre. A ani dnes rozhodně Jakubisko nezůstává mainstreamovým a nudným filmařem, i když jeho tvorba není jednoznačně úspěšná. Zpočátku básník s citem pro ty nejzákladnější lidské problémy, později vizuální mág stříbrného plátna.

 • foto

  Djibril Diop Mambéty

  Colobanský princ, nejparadoxnější africký filmový tvůrce, Dionýsos, nebo jen DDM. Avantgardní senegalský režisér, autor dvou nedokončených trilogií: o lidské lačnosti, moci a šílenství (Touki-Bouki, Hyeny) a o malých lidech (Frank, Malá prodavačka Slunce). Mambétyho filmy jsou fascinující, plné barev a zvuků, plné poezie i sociální kritiky, nabité magickou energií vyvěrající z temných afrických kořenů, ale i ovlivněné Západem. Mambéty byl revoltujícím filmovým básníkem a vizionářem, který tvořil, jen pokud měl opravdu co říci.

 • foto

  Emir Kusturica

  Emir Kusturica pro mě není ani tak kultovní režisér zběsilých balkánských jízd, jako spíš vnímavý člověk, který má obrovský cit pro trable dospívání a prvních lásek (Vzpomínáš na Dolly Bell?, Otec na služební cestě), velký snílek (Arizona Dream), jugonostalgik, který se nikdy nesmířil s rozpadem Jugoslávie (Underground, Život je zázrak) a který se nikdy nezpronevěřil své rodné Bosně a Hercegovině. Emir Kusturica to je bezvýhradné přitakání životu a živelný dionýský přístup k filmovému umění.

 • foto

  Jean-Luc Godard

  Godard to je ztělesnění francouzské nové vlny, ryzí experimentátor, permanentní novátor, za všech okolností vynálezce a rudý revolucionář, Rimbaud stříbrného plátna. Chcete-li vynalézt něco nového, nevyhnete se občas i slepým uličkám. Ale to přece nikdy nemůže zastavit Jeana-Luca Godarda! Pro Godarda 100% platí Rimbaudovo: „Dospívá k neznámu, a i kdyby se pomátl a málem ztratil smysl svých vidin, on je viděl! Ať ho třeba zahubí při jeho výboji věci neslýchané a nepojmenovatelné. Vstanou noví hrozní pracovníci a začnou na obzoru, kde on se zhroutil.“

 • foto

  Aki Kaurismäki

 • foto

  Jim Jarmusch

 • foto

  Kevin Smith

  Silent Bob!

 • foto

  Elo Havetta

  „Umírá mladý, kdo je drahý nebi.“ Elo Havetta to je okouzlení životem a filmem. A i v tom málu, co po tomto všestranném umělci zbylo, je toho ažaž.

 • foto

  Miloš Forman

  Miloš Forman to ze všech československých filmových režisérů dotáhl ve světě nejdál. Já mám ale stejně nejradši jeho české filmy. Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, to je to, proč mám rád Miloše Formana.

 • foto

  Jivan Avetisyan

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace