• Krátkometrážní

Moje nesnesitelná puberťačka (2011) (seriál)

Po 1. dílu: Hodně průměrný, byť koukatelný sitcom o dvou kamarádkách a jejich problémech s teenage dcerami, se kterými mlátí puberta. Typově jde o podobný seriál jako 8 Simple Rules. Určitý příslib zábavy tam je a určitě obsahuje méně vyloženě stupidních scén než New Girl. Osobně bych jako cílovou skupinu viděl tak holky pod 18.

Most (2011) (seriál)

Moc dobře promyšlená a zamotaná švédsko-dánská kriminálka; vzpomněl jsem si na Larssona. A neméně dobrá je ústřední dvojice, hlavně postava Sagy, včetně její představitelky – představte si Sheldona z TBBT, kterému jsou cizí společenské konvence, postrádá empatii a řídí se jen předpisy a logikou. Vzniká tak vtipné zpestření, které už tak vtipnou kriminálku posouvá o ještě kus výš.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Ne, že bych měl strach, že to bude propadák, ale po takřka dokonalé švédské verzi jsem se obával, aby mi americká předělávka nezkazila dojem (padnoucí obsazení, skvělá Noomi alias Lisbeth, atmosféra, poutavost). Jediné, co jsem o nové verzi věděl, bylo, že scénář více vychází z Larssonovy předlohy (ano, až na jediný detail ji "kopíruje" bezvadně). A Fincher už v úvodních titulcích ukázal, že se nebude bát tlačit na pilu a místy dá snímku akční ráz. A tak se tu pomalejší scény (kterých mi ve švédské verzi občas připadalo moc) mísí s rychlejšími, patřičně zvukově podanými, že nevzniká prostor pro nudu, a dohromady vytvářejí dokonalou atmosféru a film je natolik poutavý, že jsem si během něho jen několikrát uvědomil, že sedím v kině. Velký strach jsem měl z toho, jak mi sedne ústřední duo. Zklamání se ale nekonalo. Rooney můžu vytknout jen to, že Noomi jsem viděl první a asi bych jí proto dal přednost, jinak je výborná. Jen napětí mi trochu chybělo, snad proto, že už jsem věděl, co přijde (ačkoliv to bylo u švédské verze taky). Závěrem chci říct, že obě veze jsou v něčem jiné, jiné filmy, které bych kvalitativně zařadil na stejnou úrověň. Nezbývá než doufat, že Fincher přidá i další díl(y) a taktéž se neodchýlí od předlohy. # Jen tak mimochodem - hned, jak jsem přišel domů, musel jsem si pustit Enyu. # [viděno: kino] # příběh 9 | hudba 8 | humor 0 | akce 4 | napětí 3 | pustil bych si znovu 9

Muži v naději (2011)

Po delší době kvalitní česká komedie! Kvalitní nejen inteligentním humorem, hereckými výkony, ale i příběhem, ve kterém nechybí zvraty, vážnější momenty a přesto si udržuje velkou dávku humoru. Smekám! Jelikož takových je u nás jako šafránu, nastřelím plný počet. # [viděno: TV, 2.0->5.1] # příběh 8 | hudba 7 | humor 7 | akce 0 | napětí 2 | pustil bych si znovu 9

Nákaza (2011)

Předem varuju: kdo čeká děj, napětí, akci (ta nemá v žánru co dělat), nebo vzrušení, ruce pryč. Je to spíš dokument, nebo spíše studie průběhu šíření nákazy, chování lidí, vlády atd. Zachycuje i osudy několika lidí, ale není to dějový film. Pokud je to to, co očekáváte, nebudete zklamáni (a sám si to možná jednou jako dokument pustím, protože nabízí spoustu podnětů k zamyšlení, např. ohledně léků a epidemií). Ostatní můžou čekat nudný úvod s lacinou kamerou a režií, nudný děj s mizernou zápletkou a nezajímavými postavami. Slušný propadák. # příběh 5 | hudba 4 | humor 0 | akce 0 | napětí 1 | pustil bych si znovu 5

Nebezpečná kořist (2011)

Béčková čistě kriminálka ve francouzském podání (stylem mi připomínala ty německé). Důvod zhlédnutí: akční/thriller, Alice Taglioni. Příběh je správně syrový, bez žádných pozlátek, není to žádná akční jízda, žádná romantika, je to normální kriminálka, která mě zaujala právě tím, že si nehraje na nic víc než na obyčejnou kriminálku. Za to přihodím hvězvu navíc. # příběh 7 | hudba 5 | humor 0 | akce 4 | napětí 4 | putil bych si znovu 6

Nebezpečná metoda (2011)

O psychoanalýze, sexu, Freudovi, Jungovi a Keiře Kneightley někde na pomezí všeho. Z rozhovoru s ní, který jsem četl, jsem nebyl dojmu, že to bude brutálnější (ne že by to bylo zklamání). Ačkoliv na sobotní odpoledne s rodinou to zrovna není. Dialogy jsou často vedeny v náznacích, jinotajích. Kombinace příběhu a "odlehčené" dramatičnosti působí napínavě. Dost dobře bych si dokázal představit člověka, který řekne, že to je o ničem. Není to typ filmu, který vyhledávám, ale rozhodně není špatný. # příběh 7 | hudba 4 | humor 0 | akce 0 | napětí 4 | pustil bych si znovu 5

Nedotknutelní (2011)

Říkal jsem si, že ten vysoce hodnocený zázrak musím vidět. Tajně jsem doufal, že se aspoň trochu zasměju a nepůjde jen o nadhodnocený rádobyvtipný příběh "ze života". Naštěstí Frantíci nejsou Bohdan Sláma a nějakou dobrou komedii jednou za čas zplodí. A umí ji skloubit i s vážným tématem tak, že se notnou částí filmu člověk prosměje. Vynechám nóbl kecy, zkrátka to bylo milé překvapení od neznámých herců, a to nemluvím o ústředním duu (ačkoliv černoch Driss je opravdu živel a François musí snad každému připomínat Dustina Hoffmana), ale o obsazení jako celku, to tam prostě sedělo. # příběh 8 | hudba 6 | humor 6 | akce 3 | napětí 1 | pustil bych si znovu 8

Nejdelší noc (2011)

Jak z pera Luca Bessona. Je to slabší odvar 96 hodin; celou dobu jsem si říkal, co tomu chybí, protože to vážně špatný nebylo. Možná nějaký znýmý ksicht, možná silnější citový vztah k hrdinovi. Ale jinak celkem promyšlený, se zvraty, akce nonstop, kulky se cílům nevyhýbají, ani se scénárista nebál zabíjet; jen některé postavy snesou drsnější zacházení než normální člověk. Celkově příjemné překvapení. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh **** | hudba *** | humor – | akce **** | napětí ** | pustil bych si znovu ****

Nešika (2011) (seriál)

Co je na tom awkward? Cenzura. Vypípávají "nevhodná" slova, rozmazávají "nevhodná" gesta. Co to sakra je? Ale k věci... Hlavní hrdinka je tahounem seriálu - symapťačka se správně nakřápnutým hlasem jako Emma Stone, slušnou mimikou a zásobou suchých poznámek. Navíc se v každé epizodě najde pár povedených dvojsmyslů. Je to pohodový vtipný koukatelný seriál, na který leckdo za pár let zapomene (já doufám, že mně se to nestane, protože mě fakt baví), ale v rámci žánru (teenage comedy) je to až nadprůměrná zábava. Jen mi uniká zvrácená logika, kdy na rozdíl od mainstreamu tady platí za největší drsňačku holka s největší prdelí.