• Krátkometrážní

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Lepší než Dr. No, ale pořád to není ten Bond, jak ho znám dnes. Nicméně přesto Connyryho, Romanovu, kufřík a vlak kvituju.

Dr. No (1962)

První Bond, navíc s Connerym, vážím si ho. Ale jak píše Deimos – film postrádá to, co dělá dnes Bonda Bondem – víc akce, sakrasmu, „hraček“.

Svět po zániku (2011)

První půlhoďka pomalá, odnikud nikam, bez děje; poslední se rozjíždí. Je to postapokalyptický film k zamyšlění. Sám nevím, co považovat za správné – být humánní s rizikem, že umřu, nebo pragmatický s tím, že se budu chovat jak zvíře? Na druhou stranu mi snímek vyjasnil, jestli se hodlám zaobírat osobními spory nebo pomstou, když mi jde o kejhák nebo když mám hodně omezené zdroje. A v tomhle jde snímek proti logice. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 5 | hudba 5 | humor 0 | akce 4 | napětí 4 | pustil bych si znovu 4

Bourneův odkaz (2012)

Měl jsem vážné obavy, že Bourne bez Bournea bude jen slabý odbar, ne-li průšvih. A jsem víc než mile překvapen. Ano, předchozí Bourne je lepší, ale „odkaz“ se s ním dá srovnávat, protože stylově – patrně díky Tonymu Gilroyovi – nevybočuje z původní trilogie. Trochu si pomáhá recyklací některých prvků/scén, které dřív fungovaly – vytvořit postavu agenta, který se ne vlastní vinou ocitl na útěku (obsadit Jeremmy Runnera byla trefa), svést ho dohromady s holkou (stejně jako Franka Potente a Julia Styles i Rachel Weiss je velkým přínosem), honičky na motorce... Ale i přináší něco nového (mj. se až trochu dotýká sc-fi, což není ideální) a je to svébytný příběh, který, troufám si tvrdit, bude pokračovat, a na konci si jako vždy poslechneme Mobyho. # Co mi chybělo – trochu víc (zdůrazňuju „trochu“) mě mohl pohltit a někdy být o špetku uvěřitelnější, prostě ještě víc tlačit na pilu. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 7 | hudba 7 | humor 0 | akce 8 | napětí 2 | pustil bych si znovu 8

Až vyjde měsíc (2012)

Asi jsem viděl něco jiného než ostatní. Tohle na 80 % nemá ani náhodou. Komu je vůbec film určen? Děti ho úplně nepochopí a dospělí se budou nudit. Už zpracování natnačovalo, že to nude trochu alternativní, ale skautský tábor na začátku vypadal přece jen nadějně... Bohužel. [viděno: TV, 5.1] příběh 4 | hudba 4 | humor 1 | akce 1 | napětí 1 | pustil bych si znovu 4

Velký zátah (1953)

Jen 3* proto, že děj je neuvěřitelně přímočarý. Je to asi jediná věc, kterou bych vytknul, ale zcela zásadní. Hudba nečekaně veselá, určitá malá dávka napětí přítomná je, nebo spíš dramatičnosti několika scén. Ale od detektivky očekávám řešení záhady, překvapení, že půjde do hloubky; tady je záhada „rozkryta“ záhy; říkal jsem si, že teď přijde komplikované sbírání důkazů, donucení záporáků k doznání; ale ono ne, děj se prostě bez větších zádrhelů doklouže do finále. Ale znovu zdůrazňuju, jinak to vůběc není špatný snímek. # [viděno: monitor, sluchátka] # příběh 6 | hudba 7 | humor 0 | akce 0 | napětí 2 | pustil bych si znovu 5

Expresní zásilka (2012)

„Jeden převod, ocelový rám, žádný brzdy,“ to o sobě tvrdí poslíček, kterej po silnicích jezdí jak kokot a k věrohodnosti filmu moc přispívá, že se svým jednokolečkem nemá problémy stačit lidem s přehazovačkou. Začne mít problém, když ho kvůli jedné obálce začne nahánět polda, gambler a šišlavej zmrd v jedné osobě, protože si tak (polda) může přijít k penězům, které dluží lichváři. Komu z těch dvou blběčků mám fandit? Možná jsem měl jen blbou náladu, ale tenhle kousek mě víc štval než bavil. Zpracování na úrovni, provedení horší. # viděno: monitor, 5.1 # příběh 6 | hudba 6 | humor 1 | akce 7 | napětí 2 | pustil bych si znovu 5

Atlas mraků (2012)

Zkraje jsem se moc nechytal a i po dobré hodině filmu jsem se začal smiřovat s tím, že si budu užívat ty dílčí příběhy, které mě baví, a širší souvislosti mi zůstanou utajeny. Ale postupně do sebe začaly kamínky zapadat, a přestože mi doteď není celková pointa a souvislosti příběhu úplně jasná (potřebuju ho vidět znovu), určité podobnosti zjevné jsou – jde o 6 příběhů různých žánrů (sci-fi, krimi, dobrodružný, komedie), které v některých místech paralelně zachycují stejnou myšlenku nebo děj, ke kterým se dospěje z jiných okolností, případně na sebe místy dějově navazují. Určitě zaujme kvalitní vizuál, kamera, skvělý střih (poskládání příběhů tak, aby dějově, obrazově nebo i zvukově jakoby navazovaly). Kombinace žánrů je taky nevídané, ale ne že by mě všechny příběhy braly – nejvíc mě oslovilo sci-fi (tematicky mi hodně připomínalo Andrewa Niccola), kde nezapomenu na oči a gesta Du-na Bae, a pak komediální příběh s Jimem Broadbentem (aka prof. Slughornem z Pottera), kde je geniální scéna s kočkou a další dost zábavné. V poslední řadě musím vyzdvihnout masky, protože nejednoho herce jsem vůbec nepoznal, za ty očekávám spoustu cen. Ještě za zmínku stojí, že zatímco první půlka je pomalejší a výpravná, druhá je akční. A Rko filmu prospívá. # viděno: kino # příběh 7 | hudba 7 | humor 3 | akce 5 | napětí 1 | pustil bych si znovu 6

Chladnokrevný (2012)

Když se příběh začal po hodině konečně rozbíhat (píšu „konečně“, ale ta pasáž mě opravdu bavila – stupňovala mé očekávání v něco, co přijde), za chvíli byl u konce, který měl sílu, ale ta poslední půlhodinka nic extra. Zkrátka eskalace a očekávání vyzněly naprázdno. Škoda. # Nezapomenu na mrazivý sever a mrazem celou bílou Olivii Wilde ze začátku, kdy spoře oděná a s výrazným make-upem vypadala v kontrastu se sněhem jak Sněhurka. # viděno: monitor, 5.1# příběh 6 | hudba 6 | humor 0 | akce 3 | napětí 3 | pustil bych si znovu 5

Proměna Placida Lakea (2003)

Proč? Rose Byrne, komeide, slušný hodnocení. Dojem? Rozpačitý, ale pozitiva: nerd Rose Byrne, přirozený jazyk (R), a koneckonců to nebylo špatné zamyšlení o tom, co se životem. Loser se po matuře snaží udělat něco se životem, aby zapadnul a už ho nešikanovali. A to samo o sobě je dost poučný. # [viděno: monitor, 2.0->5.1] # příběh 6 | hudba 3 | humor 3 | akce 1 | napětí 0 | pustil bych si znovu 5