Moneyball (2011)

...Počítač určí, kedy čo treba. Dostanem harddisk namiesto teba... Človek by nepovedal, že film o baseballových outsideroch mieriacich na vrchol sa dá natočiť aj vážne. Čiže tu máme okliešnený plagiát Prvej ligy. Okliešnený do takej miery, že v určitých momentoch sa nieje na čo dívať. A to je pri filme asi najväčší fail. Navyše sa nám po celej obrazovke producíruje nafrňákovaný Pitt, ktorý ma vo filme dve úlohy. V prvej polovici rozbíjať nábytok a v druhej strúhať machra. Ani jednej sa nezmocnil nejak bravúrne. Ďalšia devíza tkvie v druhej hlavnej postave Jonaha. Obtĺstly ajták spoza excelovských grafov by sa fyziomóniou hodil, no chcelo to menej sebavedomia. A tak sa dostávame k devíze číslo tri. Bennet hercov nezvládol. Snaha o udržanie spádu sa mu viac menej podarila, ale pozabudol na hereckú časť. A tá mu teda poriadne uletela. Celkovo je snímok ledva priemer, no moja obligátna hviezda navyše za skutočný príbeh ho posúva do nie veľmi relevantnej pozície. Slabšie 3*+1*

Život na jiné planetě (2005) (TV film)

Zaujímavé, ale i obmedzené a za súčasných technológií nerealizovateľné. Zaujímavé, že sa točia/animujú podobné dokumenty, keď na svete sa eśte nachádzajú nezmapované a nepoznané končiny. Ľudstvu vypadá, že je naša Zem malá a špinavá, tak hľadá miesta kde by sa mohol utiecť aspoň vo svojej fantázii. Tu však mozog naráža na obrovskú prekážku. A to, že každá fantázia vychádza zo zažitých a odsledovaných poznatkov. Preto sa nám aj tu budú producírovať klasické postavičky s hlavou, trupom, chvostom a nohami. Jediné čo mozog pustí je zmena tvaru a veľkosti. Chápem, že vymyslieť nového živočicha adaptovaného na podmienky nezrovnateľné so Zemou je ako vysvetľovať slepému farby. Dokonca ani taký vizionár ako George sa musí pohybovať v pozemských inštanciách. Druhá vec, ktorá už zo začiatku bije do očí je prezentovaná technológia. Už len samotné posielanie informácií laserom je nezrealizovateľné. Ale v tomto type "možného" mockdokumentu je možné všetko, tak prečo nie?

Pomsta mravenců (2008) (TV film)

Mate doma mravce? Tie také malé žlté hnusné faraóny, čo sa ich nie a nie zbaviť. Skúsili ste na ne už bazuku? Bacha na to, aby tie mrchy nazačali myslieť! Béčka mám strašne rád. Rád sa nechám rozosmiať dementnov teóriou prečo niečo požiera ľudí, a ešte dementnejšou teóriou ako z toho von. Takže tu máme Marabunta vol2. Samozrejme akčnejšie, mravcovejšie, extrémnejšie, a tona mŕtvol navrch. Škoda, že si ich divák moc neužije, keďže sú turbomravcami okamžite skonzumované. Na druhej strane tu máme mravčeka a lá boží hlas, a to už je silné kafé aj na echt bé kaliber. Nechápem prečo sa film tvári, že je niečo viac? Tie pokusy hercov o skutočné herecstvo majú v tomto subžánri až deštrukčný účinok. Navyše ak sa k tomu pridá aj snaha režiséra snímok nemá u fanúšikov ľudožravých potvor šancu. Nakoniec z toho vznikne len úbohý zlý film. Ešteže tu máme aspoň tie otrasné efekty, že sa je na čo dívať.

Tajuplné Mamberamo (2000)

Dobrý deň vážení športoví priatelia. Vítam Vás pri priamom prenose z novoguinejskej superligy v kmeňových vojnách. Dnes sa proti sebe postavia v susedskom derby Hururu Kanibals a Lovci lebiek z Mutambe. Mierni favoriti sú hostia z Hururu, pretože si môžete všimnúť poskakovať ich najväčšie eso Baligaru. Zo svojim 6centimetrovým zobákom od Kazuára patrí medzi najmužneších hráčov v poli. Úvodom sa chcem ospravedlniť za roztrasený obraz. Nie, chyba nieje vo vašom prijímači, ale náš kameraman má zimnicu z malárie. Kým sa hráči rozoskáču, využijem priestor na reklamný brejk: Tento prenos Vám prináša partia totálnych bláznov, ktorý sa neboja pre dobrodružstvo z nepoznaného riskovať vlastné životy. Ak sa však spoja všetci duchovia lesa a protagonisti sa dostanú do civilizácie živý prinesú zo sebou nádherné obrázky zo skutočne neporušenej časti sveta. Obrázky plné akcie, emócií a dobrodružstva. IN MEMORY Jindra Martiša!

Pururambo - prales, kde se zastavil čas (2005)

Barabáš a spol sú magori. Pretože len podobné indivíduá si bez obavy ľahnú vedľa vášnivého zberateľa ľudských lebiek po tom, ako ohŕdli dusené krysy. Len úplní magori v kľude spia v 20 metrovej výške s Baligarom, ktorý má oči po otcovi. Doslova! Ak sa však podarí vystihnúť ideálne postavenie démonov a tú správnu konšteláciu hviezd, donesú do hranolkovej civilizácie nádherný dokument. Dokument o dobrodružstve, ktoré je tak neuveriteľné až ho človek sleduje zo zatajeným dychom. Vitajte v Novej Guinei!

Punk's Not Dead (2007)

Dokument v ktorom sa objaví môj nekriticky obdivovaný The Adicts. Dokumet o hudobnom štýle môjho života a ja môžem dať len úbohých päť hviezd. Nehoráznosť! Punk nieje mŕtvy, ale punk pomaly umiera. Nádherná a hrôzostrašná myšlienka plynúca z celej projekcie. Film sa snažil ucelene zmapovať celú históriu punku, kedy sa museli začínajúce otrhané kapely a prvý fanúšici tlačiť v zaprdených baroch až po dnešné veľké punkové festivaly ktoré vám prináša MasterCard a Playstation. V priľahlých stánkoch si môžu uniformovaní punk/pózeri kúpiť slipy tej správnej značky a trinásťročné pubertiačky poskakujú na vystajlovaných fešáčiskách z GreenDay-u, lebo si Google im opravil hľadaný výraz "pank" na "kúl punk". Film o hudobnom štýle, kedy sa pôvodné Fuck You! postupne zmenilo na I´m cool, because I´m punker!. Starí páni zo zlatých čias po rokoch v štýle punk-sex-pivo už toho veľa nevládzu, a tak je ich odkaz dnešnej zamindrákovanej assbukovskej (de)generácii čoraz vzdialenejší. Povinnosť? Možno, pretože presne tento prístup zničil tú krásnu pôvodnú myšlienku.

Divoká budoucnost (2002) (seriál) odpad!

Pustite bandu evolučných biológov do striptíz baru s kartou "all inclusive". Po odkrvení mozgu a stiahnutí hektolitrov a hektolitrov chlastu im ešte ako bonus ubaľte jointa. Dajte im do rúk pastelky a máte námet na pseudodokument, ktorý budu laici a nezainteresovaní diváci brať ako zmyslov zbavení. Divák, pre ktorého niesú pojmy ako evolúcia, medzidruhové vzťahy, anatómia či etológia úplne cudzie však bude prevracať očami a zúfať, že s vedátormi na tom striptíze nebol. Jediná vec ktorá sa dokumentu dá z vedeckého hľadiska uznať je, že sa oháňa mnohými relatívne správne použitými ekologickými termínmi. Avšak aj tie sú pochované pod nánosom vykonštruovaných fantázií s jedinou myšlienkou: história sa opakuje. Pokusy o tvorbu nových druhov pomocou kombinácií vlastností a schopností druhov súčasných u mňa vyvolávali salvy smiechu, navyše ak sa jednalo o kombinácie absolútne nezlúčiteľné. Pre tisíce ajtákov spoza CéeRTéčka, automechanikov spoza BéeMWéčka či jedincov mimo reality spoza eFBéčka možno zaujímavý mock dokument.

Griffinovi - Griffinovi vrací úder (2010) (epizoda)

Impérium síce niečo vrátilo, ale až tak úderné ako prvá časť to jednoducho nebolo. Áno tvorcovia to tentokrát kus prekombinovali. Nehovorím, že na fórkoch či samotnej FamilyGuy paródii bolo niečo vyslovene zlé, ale vstrihnuté vsuvky z Rockyho či iné odkazy sa kus minuli účinku. To, čo som napísal u prvého dielu, však stále platí. A to, že v animákoch sa celkovo vyskytuje málo ženských postáv, no v modle panicov so špicatými ušami ich je dokonca ešte menej. Tak aj pôvodné postavičky, ako Lorreta či Bonnie tu nemajú absolútne žiadne uplatnenie. Pokus o zaradenie aj základnej postavy Meg do bezvýznamnej role bol dôkaz toho, že si to najskôr uvedomili aj tvorcovia. Kus slabšie než BlueHarvest o dosť lepšie než samotný seriál...s odretými ušami však stále nadpriemer.

Iron Man (2008)

A tento poznáte?... Teroristi zavreli rukojemníka do jaskyne na 3 mesiace a on si tam z plechoviek Coc-Al-Coly ukoval nepriestrelný lietajúci oblek. Vitajte vo svete najbujarejších snov komixožravých panicov. Snov, kde sa aj oni potrebujú upokojovať myšlienkou, že na veľkosti nezáleží a aj s malým oblekom sa dá zahrať veľké divadlo. To že Batmanovi vymenili čierneho komorníka za atraktívnu blondýnočku s nohami až po zem bol asi jediný marketingový ťah, ktorým sa snažili producenti pritiahnuť diváka s perspektívou posunúť svoju genetickú informáciu ďalej. No to že Batmanovi zobrali neoprénové šponovky, ktoré nenechávajú veľký priestor na fantáziu, istú časť divákov samozrejme stratili. Nahradili to síce efektným svetlometom, ale na jalovejšej časti tela. Navyše bez výraznejších efektov čiže hruď nezaujme ani komunitu chorobných gamblerov. Film absolútne nič nové neprinesie. Výbuchy, streľba, tony mŕtvych, záverečný súboj ale ten sa pre zmenu nekoná v daždi (korózia je sviňa). Malá konšpiračná vsuvočka, lebo títo slaboduchejší to tak majú radi a záverečné titulky. Možno jedna originalita tkvie vtom, že hlavný záporák dostáva minimálny priestor. Jeho filmové okienka však propagandisticky dostávajú nesympatický Afganci s taktikou najskôr strieľaj potom mysli. Hmm o čom to vlastne bolo?

Griffinovi - Griffinovi ve Star Wars (2007) (epizoda)

Tak toto bola teda fakt sila. Niesom nejaký extra nadšenec Family Guy ani ortodoxný Jedaista, ale koktejl týchto dvoch vecí zafungoval. Vtipná paródia s mnoha vydarenými fórkami. Môžem s čistým svedomím napísať, že táto špeciálka ďaleko prevyšuje akúkoľvek časť pôvodného seriálu. Z projekcie však vzišiel zaujímavý fakt. V animákoch sa celkovo vyskytuje málo ženských postáv, no v modle panicov so špicatými ušami ich je dokonca ešte menej. Tak aj pôvodné postavičky, ako Meg, Lorreta či Bonnie tu nemajú absolútne žiadne uplatnenie. Možno menej cestovania či podobného naťahovania času a hodnotenie by šlo do plného zásahu.