• Thriller

Psycho (1960)

Mně na Psychu vadí pouze jedna věc, stejně jako u většiny Hitchcockových filmů, a to je, že jsou budovány prakticky jen pro první shlédnutí. 96%

Taxikář (1976)

Nádherné mimické herectví Roberta De Nira: "Máš bouchačku?" A Cybill Shepherd je hrozně krásná, což jsem zjistil až zde v detailním záběru. Do pornokina ji ale mohl pozvat vážně jen sociopat. Jinak skvělá finální akce, jaké v poslední době točí snad už jen Cronenberg. 86%

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Někdy mám problém se smyslem naděje. V tomto příběhu jde hlavně o ni, více než o pravdu a spravedlnost, dobro a zadostiučinění, anebo o pomstu. Dufresne má už jenom svůj skromný sen o malém plácku u moře, bárce k tomu a troše slunce; to je jeho nadějí, která vydrží deset, dvacet, třicet let. A dokazuje, že nikdy není dost pozdě si svůj sen splnit . Ono to může znít strašně pateticky, ale ve filmu tomu tak není. Jak to? A jak to, že zrovna já tomu dávám 🎬 100% ??

Schodiště (2022) (seriál)

Béčkový pisálek brutálně umlátí svoji ženskou, a pak už jen zatvrzele opakuje, že to byla nehoda. Porota ho odsoudí, ale díky procesní vadě je po pár letech na svobodě. Když máš scénář, dobré herce i režii, tak nakonec i ten bič upleteš. 🎬 70% Jo, abych nezapomněl: Sovy nejsou, čím se zdají být. :D

Pěreval Ďatlova (2020) (seriál)

Vynikající (až hollywodsky kvalitní) zpracování jedné z největších záhad moderních dějin. Hudba, scénář, výprava, kamera, herci i režie je na vysoké úrovni. Realita se mísí s fikcí tak naivní, že k jejich rozlišení stačí i povrchní znalosti případu. Nicméně právě velké množství fikce na úkor dokumentární hodnoty vidím osobně jako nedostatek. Byť z čistě diváckého hlediska to není ku škodě (spíš naopak). Co se týče teorie o zániku Djatlovovy výpravy, se kterou se zde pracuje jako s definitivní, tak zde je třeba mít na paměti, že ačkoliv má vysokou míru pravděpodobnosti, tak má i brutální nedostatky. Těžko se připouští tak zásadní míra iracionality u tak velkého množství osob v tak kritické situaci. 🎬 80%

Defending Jacob (2020) (seriál)

Jsou prospasti, které ani bezpodmínečná láska neumí zaplnit. Ačkoliv se tahle minisérie v závěru odklání od (asi méně stravitelné) literární předlohy Williama Landaye, jedná se i tak o velice depresivní záležitost, ve které nakonec nejde ani tak o vraždu. Veškerou jeho temnotu totiž definuje odcizení a existenciální nejistota matky v konjunkci s citovou zamlklostí jejího jediného syna. Po technické stránce tady nechybí nic, atmosféra výborná, herci jsou dobří až velmi dobří. Co ale nepěkně bije do očí jsou všudypřítomná klišé, která si tvůrci vzhledem k omezené délce jednotlivých dílů mohli odpustit.

Devs (2020) (seriál)

Měl jsem vizi budoucnosti. Viděl jsem, jak tomuto seriálu dávám 4 hvězdy. Jelikož jsem se ale nedokázal smířit s jednáním postav v posledních dílech, které bylo zcela tendenčně v souladu s předpovědmi Devs, rozhodl jsem se potrestat Garlanda hodnocením nižším. Ovšem nedokážu to! Chci tomuhle dát míň, vzepřít se determinismu, chci hřešit jako Lily. Ale jak?! Nejde mi to, až je to divné. Taková blbost! Jsem přece svobodná bytost ! ! !

Neviditelný (2020)

Budu svině a shodím to na tři fíky. Prozatím. První hvězda musela dolů apriori už pro ten béčkový námět, protože kdo kdy slyšel o nějaké neviditelnosti, že? To je prostě příliš velké sci-fi. Ovšem minimálně pvní polovinu si snímek navzdory očekávání udržel asi po všech stránkách mimořádně vysokou úroveň. Vtažení do děje, žádná vata, klišé, nebo snad úmorné ploužení po domě, kdy jen čekáte až vyskočí sousedovic kočka na parapet; žádné půlhodinové zamrzávání na okraji černé díry s baterkou v ruce. Naopak originální psychodrama, které kdyby si dokázalo diváka povodit až do úplného závěru s otevřeným koncem, bylo by to naprosté zjevení. Ale ne, zpět k horroru. Prostě je to, jak to je a to tak, že měšec nelogičností a ..... spoiler. A ta druhá hvězda? O tu se připravil film svým závěrem, který je už naprosto dutý. 🎬 70% (Zvyšuji na 4.)