Malá Miss Sunshine (2006)

Milá, trochu nahorklá komédia. Vďaka dobrým hereckým výkonom ústredných predstaviteľov (najviac sa mi asi páčil Frank v podaní Steva Carella) sa na to veľmi dobre pozerá.

Zodiac (2007)

Fincher je veľmi schopný, čiže aj Zodiac je remeselne precízny ako jeho ostatné filmy...bohužiaľ, je to aj nudná, nenapínavá, rozťahaná, 2 a polhodinová konverzačka, napchatá prazdnými kecami, kde sa dej vlečie pomalšie než tých viac ako 20 rokov, v ktorých rozpätí sa film odohráva. Počas sledovania filmu som dvakrát zadriemal, no aj napriek tomu som sa v deji orientoval. Navyše Gyllenhaal v hlavnej roli je nezaujímavý a predvádza len šedivý podpriemer, o čosi lepší je Ruffalo, najlepší výkon ukázal asi Downey. 3*

Batman a Robin (1997) odpad!

Je to sebaparodujúce a napchaté hovadinami, ale v komediálnej rovine je to vlastne veľmi zábavné-trblietavý namodro natretý Arnold vo svietiacom skafandri so svojimi "mrazivými" hláškami ("Čo zabilo dinosaury? Doba ľadová!"), otrasný neherec Chris O'Donnell, Gotham očividne nadizajnovaný nejakým epileptikom (nepáčila sa mi ani Burtonova vízia, ale Schumacherovo neustále rôznofarebne blikajúce mesto je priveľa), a totálne tupý Bane s výzorom príšery z 50s béčka. Malé pozitíva sa nájdu tiež-Alicia Silverstone a Uma Thurman sú kočky, a ani Clooney podľa mňa nebol úplný prešľap-je asi najšarmantnejším Batmanom a v Burtonovej/Schumacherovej sérii by som ho zaradil za Kilmera a kúsok pred dreveného Keatona, ale toto všetko je nedostatočnou satisfakciu za premenu temnej komiksovej ikony na detinskú komickú figúrku.

Batman navždy (1995)

Je to prehnane farebné, občas detinské a gýčovité, ale na druhej strane, konečne hral Batmana niekto, komu sa tá rola dá vrámci možností veriť (Keaton mal charizmu a uveriteľnosť asi ako kus kartónu), Tommy Lee Jones síce prehráva ako len môže, ale zachraňuje to neodolateľne švihnutý Jim Carrey, ktorého teatrálne bláznivý výkon ťahá celý film. Autori sa na nič nehrali, natočili popkorňák so zdvojnásobeným množstvom akcie, hlášok ("Who´s your tailor?") a pekných ženských. Tentokrát im to vyšlo ešte bez sebaparodizujúcej pachute Batmana a Robina.

Batman se vrací (1992)

Lepšie než prvý diel. Atmosféra je ešte temnejšia a hustejšia, postavy sú lepšie psychologicky prepracované aj zahrané (úžasný Danny DeVito), ani Keaton nie je také drevo ako v prvom Batmanovi. Ale je tu jedno ale. A to, že Burtonovmu štýlu som nikdy neprišiel na chuť. V tomto diele sa naplno prejavila jeho záľuba/úchylka všetko normálne pretvárať na podivné a bizarné - celé to "starozákonné" prepracovanie Penguina (Mojžišovská backstory, plán zabiť prvorodených) som akosi celkom nepobral v celej hĺbke.

Batman a fantom (1993)

Výborne vykreslená temná, pochmúrna atmosféra Gothamu, slušná, aj keď nie príliš originálna detektívna zápletka, dobré tempo a nádherne úchylný Mark Hamill ako Joker. Až na chybky v animácií podarený film. Burton (ten najviac) aj Nolan by sa potešili.

Hrdina (2002)

Nádherne natočený umelecký film s pôsobivými obrazmi... Príbeh je jednoduchý a postavy nie príliš prepracované, ale o nič z toho tu nejde. Tento film je o vizuále a krásnych poetických alebo monumentálnych scénach. Tá záverečná je len čerešničkou na torte.

Prokletý ostrov (2010)

Začiatok bol nemastný-neslaný, a tie vojnové flashbacky mi prišli dosť umelo vpravené do deja...až približne do polovičky filmu mi chýbal akýkoľvek záchytný bod, čokoĺvek čo by pripútalo moju pozornosť a zaujalo ma. Tento moment prišiel až po Haleyho výstupe a následnej premene DiCapria na čoraz väčšieho magora ktorý hľadá konšpiráciu, aby následne všetko dopadlo inak... Leo prevádza výborný výkon, len mu nemá kto sekundovať (Ruffalo je nevýrazný, Kingsley predvádza "len" svoj štandard a von Sydow má veľmi málo priestoru). Musím pochváliť atmosféru a pochmúrnosť, ktorá je veľmi dobre vybudovaná, ale okrem toho...neviem, či je to slabou predlohou alebo Scorsese proste zostarol, ale toto je len precízne vypilovaná remeselná žánrovka, ktorá neobsahuje nič, čím by vytŕčala z radu. Sorry Martin, tentokrát je to len za 3.

Pán much (1990)

Knihu som nečítal a pôvodnú adaptáciu nevidel, takže nemôžem porovnávať. Ale toto bolo fakt dobré, verné podobenstvo o ľudskej povahe a všetkom zle ktoré v nás drieme.