Happy End (2003)

Tenhle film jsem si půjčil jen kvůli Audrey Tautou a bylo velice smutné pozorovat, že přijala roli v této nepovedené romantické komedii natočené nějakým netalentovaným Izraelcem. Role jí nedovoluje nic víc než se pitvořit, dělat kukuč a mluvit s těžkým francouzským přízvukem. Většina filmů má své světlé okamžiky, tenhle je ale vzácně vyrovnaný - celou dobu se pohybuje v hlubokém podprůměru na hranici trapnosti. Ještě pár takových filmů, a na Audrey se bude už jen vzpomínat jako na herečku jedné role. Ještě poznámku: chvástavý obal považuje A.T. za novou Audrey Hepburn, což mi v kontextu tohoto filmu přijde jako považovat Spartu za příštího vítěze Ligy Mistrů...

Království koček (2002)

Intersonic u nás vydal další anime, za což mu dík, jen nechápu, proč namísto některého z mnoha výtečných titulů zvolil zrovna tohle béčko, které je skutečně pouze pro děti, je prosto hlubší myšlenky i popracovanějších charakterů a pověsti studia Ghibli zůstává hodně dlužno.

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Burton je stále ve formě, prostředí továrny je fantastické a postavy jsou skvělé - ani ne tak slušňák Karlík, ale zbylí čtyři výherci, a samozřejmě Willy Wonka, prvotřídní psychopat. Až na písničky Umpa-Lumpů, které mi přišly poněkud otravné (bohužel jsem viděl jen dabovanou verzi), prvotřídní film pro celou rodinu.

Cellular (2004)

Nečekal jsem tak zábavný svižný thriller, kde se neustále něco děje, a přestože těch scénáristických kliček bylo občas příliš, bylo to velmi příjemně strávených 90 minut. BTW..ponechání originálního názvu je tady spíše na škodu, přitom název "Mobilní telefon" se tu přímo nabízel...

Padlé ženy (2002)

Smutné svědectví toho, že zločiny církve neskončily s pálením čarodějnic, ale že přetrvávají do 20. století, kdy stále může dojít náboženský fanatismus dojít tak daleko, že rodiče své vlastní dcery, třeba za to, že se baví s chlapci (coury jedny nemravné) nebo že se nechají někým znásilnit (pokušitelky jedny zkažené), nechají zavřít do nápravného ústavu, kde mají modlitbou a prací dojít po vzoru Máří Magdaleny k vykoupení za své "hříchy" a přitom jen tak mimochodem otročit v prádelně a nechat se terorizovat a bičovat sadistickými jeptiškami. Film je velmi působivý a mnoho scén se vám zadře pod kůži, kdy třeba jsou chovankyně po letech věznění natolik "institucionalizované", že už ani nechtějí utéct a postupně degenerují v podobné svině jako jejich věznitelky. Herecké obsazení je neznámé, ale o to lepší, režie Petera Mullana střídmá, ale o to působivější. Modlete se a pracujte, ovečky, sic vás stihne věčné zatracení! (promiňte, nechal jsem se unést:)

Vetřelec vs. Predátor (2004)

Mr. P.W.S. Anderson je zřejmě světový rekordman, když na ploše necelých 90 minut dokázal svou levnou koprodukcí zneuctít hned dvě slavné filmové série čítající pět skvělých filmů. Scénář je vyloženě odfláklý a plný nelogičností. Vetřelci dosahují dospělosti asi za pár desítek minut od nakladení vajíčka, v pyramidě jsou jich desítky, přičemž není jasné, z čeho se vylíhli, když lidí bylo uvnitř jen pár, královna útočí i na predátora, který v sobě nese vetřelčí zárodek atd. Motiv přátelského predátora-staršího kamaráda mi moc nesedl a historické pozadí o predátorech v kolébce civilizace je tak trochu "silly". Všichni herci ve vedlejších rolích tvoří jen křoví a vesmírné potvory jsou vystavovány na odiv dlouhé desítky minut, protože někteří lidé stále nechápou, že největší hrůzu vzbuzuje to, co je skryto. K tomu si ještě připočtěte úzkostlivě nebrutální záběry kvůli mírnějšímu ratingu (aby studio vydělalo víc peněz na už tak dost úsporně natočeném filmu).

Ima, soko ni iru boku (1999) (seriál)

Přestože jsou postavy kreslené, a to ještě velmi jednoduše, dokáží vyjadřovat své city lépe než většina živých herců a výsledek je doslova plný emocí, a to velmi intenzivních emocí. Přestože jsou hlavními hrdiny děti, tento seriál dětem radši nepouštějte, jinak utečou. Je poměrně drsný a vážný. Ale správně naladěnému odrostlejšímu a otrlejšímu divákovi připraví zážitek, na který se nezapomíná. Dost možná nejlepší anime, co jsem viděl (počítaje v to i filmy).

Kniha snů (1996)

Když Bůh vyrobil první hliněný model člověka, namaloval mu oči, rty a pohlaví. A každému namaloval jeho jméno, aby ho nikdy nezapomněl. Když byl Bůh spokojený se svým výtvorem, vdechl hlíně život svým vlastním podpisem.________ Pillow Book je na Greenawaye hdně netypický film. Ani ne tak tím, že je z poloviny v japonštině, ale tím, že zde nedostane tolik prostoru jeho obvyklý cynismus, ale naopak se většina filmu nese v lyrickém duchu. Film především vzdává hold kráse japonské kaligrafie. Kaligrafie coby prostředku dosažení rozkoše, kde roli papíru zastává lidské tělo. V lepším případě tělo krásné mladé Vivian Wu, v horším tělo krásného (sic!) mladého Ewana McGregora a v nejhorším těla..radši nechtějte vědět. Film je rozhodně velmi originální a stojí za vidění už jen kvůli úžasné koláži za zvuků překrásné francouzské písně Blonde od Guesch Patti přibližně v polovině filmu.

1/2 Mensch (1986)

Asi hodinový videoklip německých industrialistů Einsturzende Neubauten v režii Sogo Ishii (jinak též Electric Dragon 80000V), točený v nějaké opuštěné ocelárně v Tokiu a některé části jsou opravdu hodně úchylné divadlo - šklebící se pošuci v šílených kostýmech ve skladbě Z.N.S. a všudypřítomný kovový šrot, který kapela využívá místo perkusí, roli dalších hudebních nástrojů obstarává např. bruska nebo pneumatické kladivo. Prostě zážitek pro oči i uši a peklo pro netrénované oči a uši:) Vzniklo ještě několik let před Tetsuem.

8 1/2 ženy (1999)

Greenaway už je asi unavený a začal vykrádat sám sebe, a to co bylo v jeho předchozích filmech originální, tady působí samoúčelně, jako např. sáhodlouhé žvanění o sexu a spousta povadlé nahoty. Bohužel zde chybí i Nymanova hudba, která dodávala jeho dřívějším filmům vznešený kontrast. Ale cílové publikum si i zde něco najde, třeba prasnici Hortenzii...