• Thriller

Jarní rituál (2011)

Film postavený na dvoch príbehových líniach akosi nefungoval, vôbec mi tu nepasoval únos malého dievčaťa a ku koncu spojitosť s tvorom. Radšej mohlo ísť o jednoduchšiu zápletku spojenú so starým pánom, ktorý unáša dievčatá, aby vykonal svoj rodinný jarný rituál. Mnoho vecí tu bolo pramálo vysvetlených (rituál kvôli dobrej úrode?), dokonca ani o tom "monstre" (pôvod) takmer nič nevieme. Čakal som viacej gore scén, alebo aspoň napínavejšie scény s "monstermúmiou" . Technicky nemám čo vytknúť, ale bohužiaľ ide o poslabší horor. Záver? Na takéto som priam alergický. Opäť raz režisér ukončuje film systémom "neviem čo ďalej - STOP". A rozmýšľam, že si urobím tabuľku s najprimitívnejšími hororovými koncami. P.S. Čo sa stalo s malým dievčaťom?

Kolonie (2013)

Mám určitú slabosť pre postapokaliptické filmy v zasneženom prostredí, preto dávam o jeden puntík navyše. Atmosféra je parádna to sa musí uznať a je vidno, že s tak malým rozpočtom sa dá natočiť naozaj kvalitný film, o hercoch ani nehovoriac. I keď ide o prostý scenár (ideme z bodu A do bodu B - spätne z bodu B do bodu A - medzi tým nejaký ten masaker) stále sa je na čo pozerať. Po vizuálnej stránke je to poslabšie, niekedy je dosť citeľne vidno, že exteriéry sú točené v štúdiu, ...ale čo už "Emmerichove" rozpočty na výrobu efektov sú na míľe vzdialené. Ja som sa pobavil a som rád, že som po dlhšej dobe videl na obrazovke Billa Paxtona, ktorého mám docela rád.

Očista (2013)

Oceňujem najmä originálny námet, ktorý ma v celku zaujal a pobavil. Ono je to celé čudné a že by už v roku 2022 odsúhlasili takýto zákon v USA? S "amíkmi" to nemáte nikdy isté... Film je však čistá odychovka , avšak s nedobre obsadeným Hawkom. Predsa len vidieť ho 2 x po sebe hrať v horore (Sinister) je aj na mňa priveľa. Ešte k tomu s nápadne podobným účesom aký mal v priemernom Daybreakers. 2/3 filmu pohoda, bavil som sa, rodina uzavretá v dome, vonku banda primitívov, v dome náhodný návštevník, všetko ako malo byť..napätie sa dalo krájať. Lenže posledná tretina chcela byť až veľmi prekvapivá a neviem či to bol dobrý nápad (susedia) takto vygradovať záver...."Černoch" v dome pramálo využitý a z jeho role sa dalo vyťažiť omnoho viac. Spokojný ale som.

Noční incident (2011)

V momente keď vypadla elektrina, povedal som si "paráda a zase hovno uvidím". Našťastie baterky boli po ruke a každá brutus scéna bola dostatočne osvetlená. Keby nebola prvá polovica filmu toľko nudná (fakt niekoľko zbytočných scén) a celý film by bol postavený na hru mačiek s myšami asi by som jednu hviezdu prihodil. Tak to mi to vychádza na priemer.

Fairytale (2012)

Nesadlo, nezaujal ma príbeh a to mám "poviedky" o zubných vílach docela rád. Žiadne napätie, nulová atmosféra a nesympatická mladá dáma. Nedobre bola "urobená" aj tá mátoha zo skrine, akože z nej mal ísť strach? Mať ešte mliečne zuby, tak si s ňou kľudne vyjdem i medzi ľudí na pivo a niečo pod zub:). Samozrejme bezzubej by som odporučil brčko. Tie dva body sú za záverečných 5 minút, pointa mierne prekvapila.

Pád Bílého domu (2013)

Celé prepadnutie amerického symbolu je za 6 hviezdičiek, taký námrd sa len tak nevidí, ostatné je neuveriteľná fantazijná volovina, ktorú scenáristi určite nemysleli vážne. (alebo..?) Lenže ono sa na to tak dobre pozerá, že nemôžem ísť pod 4 hviezdy. Neustále sa niečo deje a na oddych tu jednoducho nieje priestor. A keď sa tak spätne pozerám tak Fuquove filmy mi asi sedia nakoľko som zatiaľ pod 4 hviezdy nešiel. A to ho tak filmový fajnšmekri zatracujú...

The Battery (2012)

Veľmi komorný príbeh o dvoch kamarátoch, ktorý sa potĺkajú kade-tade, aby sa vyhli smrti v podobe chutnej večere nejakých pseudo zombíkov. Vo World War Z boli taký rýchly, že by mal aj Usain Bolt problém uniknúť, v tomto filme boli tak pomalý, že sa Ben a Mickey stihli pri útoku v kľude porozprávať a niekedy pohádať. Tento faktor mi nevadil, ale málinko ma štvalo ako boli títo zombíci urobený. Nakoľko v úvodných titulkách boli asi traja ľudia, ktorý sa na maskách podielali. Ja som medzi zombíkom a živým človekom rozdiel nevidel. Aj za málo prachov sa dajú masky urobiť oveľa lepšie. Pár svetlých momentov tu bolo ,ale väčšinou prevládala hrozná nuda zložená z viacerých dlhých nudných záberov. Veď 1x som videl, aby si hlavný hrdina (Ben) v aute obkolesenom zombíkmi zapálil cigaretu a v tom istom zábere ju dofajčil celú! A to fakt. Preto i tá prepálená stopáž.....

Phantom (2013)

Osudom "ponorkových" filmov sú nudné dialógy ,ktoré si musíte pretrpieť hlavne v prvej polovici filmu. Pokiaľ si neprečítate pred tým o čom Phantom vlastne je máte problém, aby Vás film udržal v akom takom napätí. Našťastie sa to niekde v strede zlomí a začne to byť zaujímavé. Ale nečakajte niečo extra. Predsa len studená vojna bola nudná aj v reále :) "Ponorkovým" filmom sa odteraz budem zďaleka vyhýbať, pretože ak budem mať chuť na zdľhavé komentáre (dialógy) ,stačí mi na to moja svokra (budúca)....

Lesní duch (2013)

V prvom rade musím povedať, že Alvarezov Evil Dead je kvalitným remakeom akých je bohužiaľ málo. Hororový prvok tu funguje na 100%, film nezabíjajú (chata, chľast, blondína, sex a pod..) zbytočné nudné "chatové" dialógy a tak sa môžme sústrediť na podstatu veci a tou je "kožená" kniha a jej posolstvo. Scény, ktoré sľubovali akú-takú brutalitu sa síce až tak nedostavili, ale "husiu" kožu som niekedy naozaj mal. Výber hercov chválim a potešilo ma ,že nepokazili kvalitu filmu nejakým "prehrávaním" čo je v obdobných filmoch celkom bežné. Kvalitná a hlavne trefná je i hudba, ktorá (hlavne ku koncu) dávala novému Evil Deadu tú správnu šťavu. Ja som bol nadmieru spokojný a rozhodol som, že takýmto filmom treba pomôcť aj nejakým tým bodom navyše.

Scary Movie 5 (2013)

Už by hádam aj stačilo, Scary Movie upadá do šedého podpriemeru. Kostra filmu založená na horor Mama, ktorý mal premiéru o niečo skôr ako tento diel Scary Movie....Tak tým je jasné ako narýchlo bol napísaný scenár k tejto časti. Bohužiaľ niektoré scény sú na hranici trápnosti čo je škoda pretože u Wayansovcov sa to dalo v predošlých dieloch (1 - 2) prekúsnúť. P.S. Nechápem parodovanie filmu Black Swan, vôbec to tu nezapadalo do akej-takej koncepcie filmu.