• Krátkometrážní

Moje povstanie.sk (2014) (TV film)

Samotný nápad nie zlý, akurát dané prevedenie poslúžilo iba ako ukážka technických možností točenia filmov u nás. Z hľadiska formy niet čo vytknúť, kvalita v HD ukážková, strih a aj rôzne hrátky so zábermi cool (spomalené, či akčné zábery s vysokým FPS). No nanešťastie väčšina príbehov je triviálna a všetky do jedného priveľmi krátke. Takže tam, kde by mohol daný príbeh zarezonovať nasleduje rýchly koniec (autori sa silou mocou držali pravidla, že jednotlivý segment nemá viac ako 6 minút). Škoda, odkaz k SNP mohol byť omnoho silnejší. Rovnako by pomohlo, keby boli mená daných postáv uvedené aj s priezviskom, nielen krstným menom (údajne sa jednalo o skutočné príbehy, takto ale vyznieli nevierohodne a z "hrdinov" sa stali anonymi). Hosťovanie Šatana, Tommy Kida, či Cibulkovej pobavili, ale vidieť, že to herci nie sú. Prekvapila Celeste Buckingham, ktorá podala ako neherečka najlepší výkon. Z hercov jednoznačne vyčnieval Lukáš Latinák, ktoý ukázal, že naozaj vie (najsilnejšia scéna zo všetkých príbehov). Takže nabudúce ešte poriadny a radšej iba jeden príbeh a môžeme ísť do sveta.

Avengers Přísně Tajné: Black Widow a Punisher (2014)

Priemerný animák, v ktorom sa dostanú do sporu Punisher a Nick Fury. Nárazníkom im je Black Widow. Tá tu navyše stretne svoju veľkú lásku z minulosti a to trošku inak, ako by si predstavovala. Pozerateľné, ale príliš predvídateľné. 6/10

Lucy (2014)

Ževraj Luc Besson písal scenár 9 rokov. Tak to bol asi po celý čas na samotke, na ktorej využíval iba 10 percent svojej mozgovej kapacity a po istom čase začal blúzniť o tom, ako by sa dalo z tej samotky uniknúť. Tak asi došiel k nápadu, že by to bolo možné, keby vedel nejakým spôsobom využiť viac ako tých 10 percent (čo očividne nevedel). Jeho vyjadrenie, že Lucy je spojením Leona, Inception a 2001: Vesmírnej odysey je už len smutným dôkazom toho, ako dopadol kedysi geniálny filmár. Jedna hviezda za Scarletku (baba to naplno dala, i keď nebolo moc čo dať), ostatné škoda slov.

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Napriek tomu, že sa jedná o naslabší diel v sérii, bavil som sa. E3 nie sú originálni, ani príbeh nie je nič extra, dokonca aj tie akčné scény už tak nenadchnú, no zabijem sa keď ani napriek tomu neľutujem, že tretí diel vznikol a že som bol naň v kine? :) Prečo? Za prvé, nostalgia fungujúca aj do tretice. Sú to akčné (a staré) legendy a ich každý ďalší film ma teší. Za druhé, nové prírastky a opätovné narážky na ich skutočný život (napr. na dôvody uväznenia Wesley Snipsa, či Fordova poznámka ohľadom chýbajúceho Willisa :)). Za tretie, Antonio Banderas. Jeho postava buď sadne alebo nie. Pre mňa bol jednoducho najlepší a neuveriteľne si rolu užil. Nahlas som sa pri ňom rehotal a so mnou polka kina. :) Takže palec hore. A za štvrté, Mel Gibson. Veľmi mi ako herec chýba a konečne po 8-ročnej prestávke v rokoch 2002-2010 točí aspoň 1 film ročne. O čo lepšie, v E3 to zahral najlepšie (podobne ako JCVD v dvojke), jeho záporák má všetko - presvedčenie aj logické argumenty. A ešte ten jedinečný Melov šialený pohľad. Ďalší palec hore. No a ešte pripočítam dobrú dávku akčných scén, ktoré v jednotlivých chvíľach potešili, najmä bolo vidieť dobré kaskadérské výkony, to sa vždy cení. Takže ako fanúšik celej série dávam nekritických 7/10. :) Na druhú stranu, asi by mi nevadilo, keby ostalo pri "3x a dosť". Najnovšie sa hovorí o tom, že vznikne seriál (pod palcom Stalloneho) s novými postavami, tak uvidíme, čo to bude zač. Sú aj šumy, že by mohol byť dokonca štvrtý film...ak sa tak stane, tak úprimne dúfam, že sa vráti k R-kovému ratingu, aj keď je to nepravdepodobné. V tomto dieli bolo PG-13 výrazne cítiť. Každý vie pochopiť ekonomické motívy, ale pri takomto type filmu to bol krok nesprávnym smerom a mnohým fanúšikom to znížilo zážitok o jeden stupeň.

Strážci Galaxie (2014)

Keď som prvýkrát počul o GoG, netušil som o čom je reč (a pritom komiksy hltám už zopár dekád). Neveril som, že sa Marvelu podarí spraviť z tohto hit. Aký to omyl! Už prvý trailer naznačil, že Marvel nenechal nič na náhodu, obstaral dobrý tvorivý team a poskytol dostatok potrebných financií. Vznikla tak zábavná a dobre vyzerajúca space opera. Space opera s nešetriacou nadsázkou - uchechtával som sa počas celého filmu. Postavy zaobstarali všetky škály "bežných" charakterov, pri ktorých GoG vydestilovali všemožné predošlé vesmírne sci-fi. A to, že referencií sa neštítia, potvrdili výbornym soundtrackom, ktorý výrazne čerpal zo 70. a 80 rokov. Napriek tomu, že spomínané obdobie nemám v obľube, tunak to padlo na úrodnú pôdu - výber naozaj skvelý, vytvárajúci feel-good atmosféru na maximum. Mimochodom, soundtracku sa podarilo dostať na 1. miesto v americkom rebríčku predajnosti, napriek tomu, že neobsahoval ani jednu novú skladbu! Pár kuskov vyšlo dokonca na magnetofónovej páske a načas sa zvýšil predaj dnes už nepouživaných walkmanov. :) POZOR SPOILER: Groot samozrejme najlepší - dve najvýraznejšie scény si ukradol pre seba - aj tu najvtipnejšiu (úsmev od ucha k uchu priamo do kamery :D) a aj tu najsilnejšiu ("We are Groot!"). KONIEC SPOILERU. Takže ja som sa (po)bavil a Marvel vyrobil další veľký hit (celosvetové tržby 773 mil. USD!!). Znie to neuveriteľne, ale zatiaľ sa darí Marvelu udržovať, resp. dokonca mierne zvyšovať kvalitu svojich comicsových prerábok. Inu, len tak ďalej! 8/10 UPDATE 06.05.2023: Veľa sa od premiéry jednotky zmenilo, najmä kvalita Marveloviek šla extrémne dole. Ale super správa je, že jednotka GoG ostala rovnako zábavnou dodnes. :) Opäť som sa celý film uchechtával a dokonca aj tá romantická línia fungovala. A hudobný podmaz sa naozaj vydaril. Navyše, film vyzerá stále parádne, technický sa jedná ešte aj dnes o špičku. Takže si rád zopaknem tento týždeň dvojku a s potešením vyrazím do kina na príbeh uzatvárajúcu trojku. :)

Úsvit planety opic (2014)

Z Ceasara sa stal pomyselný opičí Julius Caesar - záverečná scéna to jasne ukazuje. Žeby to znamenalo predzvesť vecí budúcich? Dawn of the Planet of the Apes je moderný remake staručičkého Battle for the Planet of the Apes. Námet ostal podobný, ale jednotlivé detaily sa do značnej miery pomenili. Vizuálne je naozaj o 4 dekády ďalej (všetky digitálne triky vyzerajú neuveriteľne uveriteľne:)), z hladiska odkazu a emócií je na tom podobne, tzn. je efektný iba do určitej miery. Problémom je nedotiahnutý scenár a málo výrazné ľudské postavy. Film bohužiaľ po celý čas nemá šancu prekvapiť. Pozerá sa na to dobre, triky su špičkové, ale počas tituliek som si uvedomil, že ma emocionálne nijak zvlášť nezasiahol. Caesarov údel má určitú silu, ale zapadá do predvídateľných kolají. Druhé pozretie tento pocit iba zvýraznilo. Samotný záver je sklamaním, lebo ešte viac príbeh otvára - namiesto uzavretia hlavnej dejovej linky (súboj Caesara o vládu nad opicami s Kobom) ju nakoniec ponecháva zbytočne otvorenú (účelne nevidíme, že Koba skutočne zomrel, navyše na konci tituliek je počuť odhrabávanie sutín a dychčanie - pritom ich vzájomný súboj sa uskutočnil počas filmu až 3x). Myšlienky ako "opica nezabije opicu", či vojnoví štváči na jednej aj druhej strane - to všetko sme už mali v pôvodnom filme. A postava Gary Oldmana ostala takisto nevyužitá, čakal som preňho oveľa významnejšiu rolu. Takže nie tak dobré ako novodobá jednotka a zároveň snáď nie tak dobré ako chystaná trojka (v roku 2017). 7/10

Planeta opic (2001)

Treba vopred varovať, že táto verzia Planéty opíc nie je remakom klasiky zo 68-ho, ale skôr nová verzia pôvodnej knihy. Výsledkom je riadny nepodarok (aj preto, že porovnávaniu sa nedá vyhnúť). U Tima Burtona ide zväčša viac o formu a tu to platí dvojnásobne. Pekná grafika, hra s farbami a vydarené masky od legendy daného oboru Ricka Bakera. To sú veškeré plusy. No scenár je na facku a umiestnenie totálne nevýrazného Marka Wahlberga do hlavnej úlohy na dve facky. Až teraz je vidieť, akým hereckým vývojom chlapík prešiel (už má na konte 2 oscarové nominácie!) - porovnávať Wahlberga z Fightera, s tým z Planéty Opíc je ako porovnávať bratov Hossovcov - ten mladší sa nemá šancu priblížiť staršiemu, ani keby dušu vypľul. Opak platí pre Tima Rotha a Helenu Bonham Carter - tí odviedli skvelú robotu, i keď museli hrať hlavne očami (zvyšok tváre im zakryli masky). Ešte začiatok zaujme iným prístupom a alternatívnym svetom opíc (s orientálnými prvkami), no s postupujúcim časom rastie mdlosť a celé povstanie ľudskej rasy je vystavané na vode. Úplný záver a pokus o šokujúci koniec je už na smiech. Nie, toto bol krok vedľa, hrá s farbami a maskami na dobrý film nestačí. A tie rádoby cool camea Charltona Hestona a Lindy Harrison vyšli rovnako nazmar, keďže prvý je celý zamaskovaný (a jeho záverečné prekliatie pôsobí umelo) a druhá sa mihne na dve sekundy vo voze, že si ju nikto takmer ani nevšimne. 5/10

Bitva o Planetu opic (1973)

Hodnotím Extended Bluray verziu. Posledný diel pôvodnej pentalógie umne nadväzuje na ten predošlý a slúži aj ako prepojenie s dvojkou - Beneath the Planet of the Apes. Navyše sa dá pokladať za neoficiálnu predlohu pre Dawn of the Planet of the Apes, keďže veľa prvkov majú spoločných. Dozvedáme sa ako Caesar (vyborný Roddy McDowall) vládol opiciam, po ich oslobodení z otroctva. A vskutku nechápem všetky tie negatívne hodnotenia. Nepochybne je prvý diel nedostižný, no a aj v ďalších pokračovaniach sa našli zaujímave myšlienky (niekde viac, niekde menej) a plakať pri piatej časti, že neostalo iba pri jednom filme je úplne mimo. Battle for the Planet of the Apes je rozhodne o triedu vyššie ako slabučký 4. diel a i keď je cítiť nižší budget, film funguje. Navyše slúži ako "pekná" ukážka toho, prečo budú na Zemi vojny vždy, či sa nám to páči, alebo nie. Mať trošku väčší rozpočet na výpravu a masky, k tomu mierne zostrihať bojové scény (tie boli až prehnane dlhé a preto nezáživné) a bolo by to aj na 4*. Dôstojné uzavretie série.

Dobytí Planety opic (1972)

Štvrtý diel priamo nadväzuje na predošlý, akurát sa odohráva o 18 rokov neskôr, vtedy vo vzdialenej budúcnosti - v roku 1991. Prvýkrát sa na scéne objavuje Caesar (pôvodne sa volal Milo, ale je logicky vysvetlené, prečo sa tu volá inakšie), prvýkrát máme možnosť často počuť významné "No!". Z tohto pohľadu je Rise of the Planet of the Apes učitým (neoficiálnym) remakom tohto filmu (s jasnými odkazmi na staršie diely), ale iba v hrubom ponímani. V novej verzii sa trošku zmenil dôvod, prečo a ako sa dostali opice k svojmu postaveniu - ten je jednak omnoho uveritelnejší a navyše aj scenár je oveľa prepracovanejší oproti tomuto originálu. Bohužiaľ Conquest of the Planet of the Apes iba dookola variuje útlak a otroctvo opíc na základe rasizmu a navyše veľmi povrchne, tak nejak narýchlo (celý film repetitívne ponúka ten istý typ záberov). Výsledok je slabunký a efekt na diváka neúčinný. Trošku to zamrzí, pretože séria ako taká nebola márna a námet potencial mal. A to som ešte k môjmu dobru videl remastered Bluray verziu, ktorá si zachovala pôvodný depresívnejší záver a drsnejší tón (unrated verzia). 5/10

Útěk z Planety opic (1971)

Po ultimatnej dvojke musela prísť zmena. I keď nikto predtým nepredpokladal, že nejaký tretí diel niekedy vznikne. Ale úspech predošlého dielu sa nedal ignorovať. Zaujimavosťou je, že iba táto časť ma schválne otvorený koniec rátajúci s pokračovaním. Všetky ostatné filmy v rámci série boli písané a točené jednotlivo, ako uzavreté filmy. Divím sa tak nízkemu hodnoteniu (tu na ČSFD, na Rotten Tomatoes je to presne naopak), pretože Escape from the Planet of the Apes rozširuje univerzum Planety opíc perfektným spôsobom - nastavujúc zrkadlo jednotke - ako by sa ľudia správali, keby na Zemi pristáli opice? Najväčšou devízou je, že film je podľa mňa realistický a na svoj vek až nadmieru triezvy. Nosnou témou je samozrejme rasizmus a predsudky...a paranoia. 8/10