• Krátkometrážní

Avatar: The Way of Water (2022)

Milujem všetky filmy James Camerona. Áno, aj Titanic sa mi páčil (až na ten patetický záver ;)). Ale pri Avatar 2 predsalen trocha uletel. Prvé dve hodiny sú viac technologickým demom ako filmom. Táto (prostredná) časť mohla mať kľudne o hodinu menej. Nič by to zo zážitku neubralo a postavy by sme aj tak dostatočne poznali. Takto je film značne únavný. Zároveň zábery točené 48fps technológiou boli krásne ostré aj v rýchlych akčných scénach, ale už nevyzerali ako film ale ako videohra. To ma značne (najmä na začiatku) vyrušovalo. Neskôr som si už zvykol, ale i tak. Záver má našťastie silu, toto Cameron vie, ale aj tak je dvojka tak trochu kópiou jednotky a je naozaj zbytočne dlhá. I napriek tomu - v IMAXe to BOL zážitok a i napriek mojej kritike som dosť zvedavý na trojku, lebo šípim, že tam menovaný režisér už zmení koncept. Ostatne, bude musieť. :)

The Last of Us - Nakažení (2023) (epizoda)

Opäť, úžasná art direction a triky. A dobrá atmosféra. Ale príbeh sa moc neposunul a veľa sa toho nestalo. Tvorcovia stavajú na hororovom feelingu. Takže pre mňa opäť medzi 3* a 4*. Ale prekvapivý záver to vytiahol na 4*. Stále čakám niečo epickejšie, tak uvidíme kedy (a či) to príjde. A Bella Ramsey mi začína prirastať k srdcu - super to baba hrá.

Neviditelný (2020)

Do polky zaujímavý film, s presvedčujúcou Elisabeth Moss. To som váhal, či to bude za 3 alebo za 4. Ale následne od polky, zhruba odkedy je Cecilia zavretá v ústave to už ide dole vodou a je to len povinná béčková jazda až do konca bez jediného zaujímavého zvratu, či prekvapenia. Celkovo záver je tak slabý, že až mám pocit, že som zbytočne pozeral celý tento film. Dve hviezdičky dávam za fakt dobrú a napínavú atmosféru v prvej polke a za oduševnený výkon Elisabeth Moss.

Oblast 51: tajné spisy CIA (2014) (TV film)

Veľmi stručný dokument o svetoznámej "tajnej" základni s krycím menom Area 51. Čo treba ceniť je vynechanie UFO konšpirácií. Dokument sa zameral na relatívne nedávno odtajnené CIA spisy, z ktorých máme aspoň základné info prečo Area 51 vznikla. A že to de facto nebola letiskovou základňou, ale skôr technologické a testovacie centrum. Z tých projektov, ktoré už mohli byť odtajnené sú asi najznámejšie "stealth" stíhačky. Dokument má však len 44 minút, takže nie je šanca ísť do nejakých väčších detailov. Ale ako vstupné info do danej tématiky je to okay. Aktuálne sa to dá pozrieť na Disney+. 6/10

The Last of Us - Když se ztratíš v temnotě (2023) (epizoda)

Prvý diel je dosť dlhý a zatiaľ je to medzi 3 a 4 hviezdičkami. Ale chápem o čo tvorcom išlo - vykresliť hutnú atmosféru a spoznať sa s hlavnými postavami. Úplne cítim, že je to ešte len ticho pred búrkou, ktorá príjde v ďaľších dieloch. Ono aj prvých 20 minút je takých - všade kľud, ale je vám jasné že na pozadí sa už dejú veci. A nie dobré veci. Atmosféra sa podarila, produkčná stránka je prvotriedna a má to aj jeden nečakaný zvrat. Preto s nádejou na hustý ďaľší vývoj sa prikláňam k 4*. Počkajme si čo na nás tvorcovia pripravili. Ale nebude to prechádzka ružovou záhradou.

Domestik (2018)

Čo som to práve videl? Absolútne famózny, priamočiary, nekompromisný a čím ďalej, tým viac nepríjemný film. Ale tá forma, tá sila, tá premyslenosť s ktorou nám to (tak mladý!) režisér podáva. No teda, fakt som nečakal a vidieť takýto film, resp. natočiť takýto film v "Česko-slovensku" je fakt rarita. A stačia na to len traja herci! Wow. Nepríjemný, ale zároveň nezabudnuteľný zážitok. Adama Sedláka si píšem na zoznam - talent je slabé slovo.

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

Fucking cool comedy! Cool je tu Statham, cool je tu Aubrey Plaza, megacool je tu Hugh Grant, smiešny je tu Josh Hartnett. Ale opäť, cool je tu réžia, cool je tu strih a HLAVNE - úplné brilantné sú tu dialógy. Toto nie je oddychový film, kde stačí počuť každú tretiu vetu. Tú treba nastražiť uši - odmenou je za to číra zábava. Guy Ritchie vládne ako zamlada a my si to užívajme, kým sa to dá. Strašne dobre som sa v kine (za)bavil.

Fabelmanovi (2022)

Je možné, že som hneď na úvod roka videl najlepší film roka 2023 (i keď rok výroby je samozrejme 2022). Po videní v kine si fakt trúfam toto napísať. Uvidíme o 11 mesiacov, či som nemal náhodou aj pravdu. Je neuveriteľné, aby 76-ročný Spielberg natočil takýto majstrštyk. Naozaj platí, že kvôli takýmto filmom milujeme filmy a cinemu. Strašne prajem, nech tento kus vyhrá čo najviac Oscarov, lebo takéto úprimné a navyše DOBRÉ filmy sa už dnes v kine takmer vôbec nevyskytujú. Bohužiaľ, nutno dodať. 151 minút bez jedinej (!) zbytočnej scény, film ktorý ma dušu a SKUTOČNÉ postavy. A vidieť a cítiť, že je to film značne autobiografický. Réžia top, scenár top, kamera top, herci top - Paul Dano absolútne famózny (za toto už musí dostať Oscara!), Gabriel LaBelle fantastický a Michelle Williams pri niektorých scénach priam éterická a nadpozemská. Steven Spielberg všetkým na staré kolená ukázal ako sa majú točiť filmy. Filmy o filmoch. :) Platí, že po tomto filme nemusí Spielberg už nič viac natočiť. Pretože natočil svoj Magnum Opus. PS: Cameo Davida Lyncha je nielen jedno z najlepších cameií čo som kedy videl, ale je to v prvom rade neskutočná pocta od jeho rovesníka Stevena jemu samotnému. Tlieskam. 10/10

Trojúhelník smutku (2022)

Pre mňa film roku 2022. Top Gun 2 síce bola najlepšia akčná jazda roka, avšak Triangel smútku jednak neskutočne pobavil, ale zároveň zaťal umne do živého. A PORIADNE hlboko. Navyše v absolútne luxusnej forme, s úžasnou kamerou a perfektným castingom. Film rozdelený na tri diely, ktoré sú skvelo prepojené. Najprv sociálna štúdia, potom dekonštrukcia západneho štýlu života a pretvárky, zakončené "odhalením" podstaty v nás. V podstate tým režisér nadviazal na to, čo riešil už v predošlom Štvorci. Čo platí aj z hľadiska festivalových cien - aj za tento film získal Ruben Östlund Zlatú Palmu v Cannes. Mať dve sa veru nepodarilo veľa ľudom. PS: Naozaj smutné je ale to, že to bol posledný film mladučkej a talentovanej Charlbi Dean, ktorá len nedávno tragický podľahla chorobe (len ako 32-ročná).

Dolly Parton: Here I Am (2019) (TV film)

Kto by to bol povedal, že ma tak silno dojme dokument o Dolly Parton! Ale tá žena má neskutočnú charizmu a minimálne tri dekády to bola riadna kočka. Navyše s vlastným názorom. Ja som ani netušil, že je takou veľkou osobnosťou. Ale už sa nedivím tomu, že predala viac ako 100 miliónov albumov! A keď už za nič iné, navždy ostane človekom, čo napísal legendárny song "I will always love you", ktorý o 20 rokov neskôr na celom svete preslávila Whitney Huston. Ale toto slúži Dolly ku cti - že to nebola iba speváčka, ale aj skladateľka. A počas svojej kariéry napísala viac ako 3000 songov (!). Neuveriteľné. Takisto ako aj to, že vystupuje ešte aj po 70-tke. Na dokumente sa mi páčilo, že sa o nej na kameru vyjadrili aj také legendy ako sú Jane Fonda, Kylie Minogue, Linda Perry, či Lily Tomlin. Takže u mňa veľká spokojnosť, naozaj ma film dojal a dozvedel som sa kto vlastne Dolly Parton je.