• Krátkometrážní

Co děláme v temnotách (2014)

Veľmi originálna a miestami fakt vtipná záležitosť. Očividne sú Jemaine Clement a Taika Waititi dobrí parťáci. :) Tvorcovia nakoniec natočili neuveriteľných 109 hodín materiálu, prevažne improvizovaného, ktorý následne zostrihali do tej hodinky a pol. A síce aj napriek tomu sa našlo pár hluchých miest, nebolo ich veľa a film fakt slušne pobavil. Ten mockumentary štýl je top! A ľudom sa to očividne páčilo, keďže vznikli už dva seriálové spin-offy -> Wellington Paranormal a rovnomenný What we do in the shadows. Prvý nie je úplne zlý, ale ten druhý je priam geniálny a ešte lepší ako film. Naozaj odporúčam! Mimochodom, film sa stal nakoniec festivalovou senzáciou - vyhral cenu divákov na festivaloch v Toronte (Midnight Madness), Varšave, Budapešti, Tallinne, Sitges festivale v Katalánsku, v Neuchâtel vo Švajčiarsku, a na Hawaii. Dosť slušná zbierka!

Smrt ve tmě 2 (2021)

Super pokračko, ktoré som mal možnosť vidieť v kine. Páči sa mi, že hlavná postava tu prešla oproti jednotke vývojom a celá premisa sa tým otočila. Stephen Lang stále parádny a dokonca ani zmena na režisérskej stoličke filmu neublížila. Opäť úplne ideálna dĺžka. Takže u mňa spokojnosť aj na druhýkrát. Mala rada na záver - oplatí sa počkať na koniec titulkov.

Smrt ve tmě (2016)

Výborné, takmer na plnú pálku. V podstate to Fede Alvarez natočil najlepšie ako sa dalo. A Stephen Lang bola ozaj dobrá voľba! Malo to napätie, momenty prekvapenia, aj ideálnu dĺžku. Už dlho som nevidel film, kde by som sa tak tešil na pokračovanie ako pri tomto filme.

Iron Fists and Kung Fu Kicks (2019)

Dokument dobrý v tom, že nám pripomenie všetky tie veľké mená kung-fu, na ktorých sme vyrastali. A ukáže nám, akú veľkú rolu tu zohral Hong-Kong a jeho filmová škola. Avšak časom film odbočí k pár slepým uličkám a tým stráca koncept a zároveň ho robí neprimerane dlhým. Akokeby tam tvorcovia chceli dať úplne všetko s čím sa stretli. Škoda toho, lebo prvá polovica mala hlavu aj pätu, tá druhá už bola taká všehochuť. Na všeobecný prehľad výborné, ale na obšírnejšie štúdium nedostatočné. No vidieť, že dokument natočili fanúšikovia žánru a vravím, vrátilo ma to úspešne späť do čias, kedy sme hltali Bruce Leeho a Jackie Chana každý jeden deň. :) 7/10

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Úprimne napíšem, že dve hviezdičky dávam s prižmúrenými očami. Prižmúrenými, lebo mám pocit, že ten film trval "forever"! Už chápem ten názov. Akože Marvel definitívne stratil cit a aj víziu kam ďalej. Čím menej nápadov tvorcovia majú, tým dlhšie ich robia. Asi aby tým množstvom minút dali pocit, že koľko sa toho vo filme stalo. Čo na tom, že sú tam asi štyri 5-minutové nudné hudobné klipy (fakt som mal miestami pocit, že sledujem MTV), alebo že sa niekoľko minút pohybujeme na morskom dne v dokumentárnom štýle National Geographic. A hľadať logiku v scénach či dialógoch može spôsobiť ťažké poškodenie mozgu, takže to radšej ani neskúšajte. Chce to byť sexi a inteligentné, ale je to corny a povrchné. A všetko len nie inteligentné. Záverečné citové vydieranie v podobe archívnych záberov zosnulého Chadwicka Bosemana ešte viac zanechávajú trpkú chuť na jazyku. Ako, vážne netuším prečo má táto prázdnota 161 minút. Bŕŕŕŕŕ. PS: zúfalosť Marvelu podtrhuje taký jeden malý detail - po titulkoch nenasleduje žiadná scéna. Huh.

Do morku kostí (2022)

V jednotlivých scénach fantastické, ale bohužiaľ je film rozriedený hluchými miestami v štýle "road movie". Chápem, že ten riedky príbeh musel mať nejakú výplň, avšak predsalen, postavy sú natoľko zvláštne (nechcem spoilerovať), že som si k nim nenašiel cestu a preto má medziscény nemohli pohltiť tak, ako by si to asi Luca Guadagnino prial. V tomto prípade mohol mať filme kľudne o 20 minút menej (alebo o 20 minút viac s hlbším nápadom). Avšak pár momentov bolo ozaj silných a herecké výkony parádne. Najmä Taylor Russell a Mark Rylance doslova zahviezdili. Chloë Sevigny mala de facto len cameo, ale ju si bude jednoznačne dlho pamätať a aj Timothée Chalamet zahral na úrovni. V tomto je pán režisér fakt dobrý. Škoda plytkejšieho scenáru, išiel by som inak rád s hodnotením vyššie.

Dej mi své jméno (2017)

Pomalé, s pre mňa nie až tak zaujímavou témou, ale neskutočne atmosferické a perfektne zahrané. A navyše so skvelou kamerou. Čo viac? Timothée úplne fantastický, ale aj Armie Hammer vynikajúci výkon. Normálne som cítil tu letnú sálavu a to, ako postavami lomcujú city. Tunak predviedol Luca Guadagnino fakt skvelú režisérsku robotu.

Já jsem Durán (2019)

Super dokument o obrovskej boxerskej legende 80. rokov. Super na dokumente bolo, že poprepájal informácie z Duranovho života s tými o Paname, čiže aj to ako politika USA ovplyvňovala vývoj na Paname a tiež ako Duranove výkony ovplyvňovali život na Paname. Do toho výborný výcuc a zábery z jeho najdôležitejších zápasov v kariére. A ako bonus, aktuálne komentáre od neho samotného, od Stalloneho, od De Nira, Mika Tysona, Lennoxa Lewisa, Sugar Raya, Oscara De La Hoyu, Ricki Hattona, či Larry Merchanta. Ešte aj dĺžka je tak akurát, takže s radosťou odporúčam pozrieť túto peknú poctu jednému z najlepších fighterov ever.

Vzdálené světy (2020)

Príliš veľká stávka na istotu. Agitka čo sa týka útokov policajtov na černošské obyvateľstvo. Je to robené až príliš na city a bez prekvapenia. Pričom sa tu využil staručičký nápad z Groundhog day. Nie zlé a našťastie dostatočne krátke, ale ten Oscar za najleší krátkometrážny film roka sa mi zdá byť prehnané.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

A ja blázon som sa na tento film tešil. Úprimne. A pritom je to "taková pitomost". Strašná nuda v prvom rade. Chaotický príbeh v druhom rade. Vyprázdnenosť v treťom rade. Neskutočne som sa nudil a zaspával počas pozerania. A prisahám, že si už dnes nepamätám fakt jedinú scénu. Margot Robbie je skvelá. Ale bohužiaľ je jediná. A tých pár cool vizuálnych efektov to fak nemalo šancu zachrániť. Totálne zbytočný film.