• Krátkometrážní

Doba ledová (2002)

Prvykrat som videl Ice Age asi 10 rokov dozadu, len chvilu potom ako to slo v kinach. Pametam sa, ze som sa pobavil (suverejne najviac na vevericke Scrat). Zaujimave je, ze napriek tomu som dalsie diely nevidel (niezeby som sa im vyhybal). Tak som sa rozhodol si celu seriu pozriet, no a preto aj oprasit prvy diel. Ten je skvely aj po tolkych rokoch - animacia je ok, no co je najpodstatnejsie, Ice Age je nielen vtipny, plny napadov, ale ma aj dobry pribeh, ktory dokaze zasiahnut nielen deti, ale aj dospelych. Na dovazok, film ma iba 81 minut, takze ziadna vata navyse nehrozi. Vysledkom je zabava aj na druhykrat. Mimochodom, nominacia na Oscar za najlepsi animovany film a 7 nominacii na Annie Awards.

Bunny (1998)

Neskorsi reziser Ice Age napisal a zreziroval tento kratas v roku 1998 a dostal zan aj Oscara za najlepsi kratky animovany film. Na moj vkus je tento melancholicky kusok az prilis sentimentalny, resp. tlaci na city prilis priamociaro, nasilu. Samozrejme aj animacia odvtedy pokrocila o pekny kus dopredu, predsalen ma tento animak uz 15 rokov. Je sucastou DVD Ice Age ako bonus.

Djesus Uncrossed (2013)

Fiktivny trailer z americkeho SNL, kde si to v ten vecer Christoph Waltz naozaj uzil. Okrem tohoto skecu si v danom vydani.zahral v dalsich piatich. Tarantino s tymto nema nic spolocne. Napad fajn, ale nie uplne dotiahnuty do spravneho konca - mohlo to byt aj vtipnejsie. 6/10

Citadel (2012)

Depresivna zanrovka, kde Ciaran Foy vytazil maximum z minima. Treba uznat, ze s ocividne malym rozpoctom a rucnou kamerou sa divakovi dostala vydatne husta atmosfera. Co vsak zamrzi je az prilisna jednoduchost. Prijal by som este nieco naviac, takto bolo aj 85 minut az dost. Ciaran Foy pisal tento film 5 rokov - po tom ako ho bezdovodne prepadol gang teenagerov. Nasledne z toho ziskal tazku agorafobiu, takze inspiracia bola jasna. S pomocou priatelky sa z toho nastastie nakoniec dostal a natocil tuto jednohubku. Mat tak trochu vacsi budget a pridat malinko lepsi pribeh, bola by to sanka dole. I tak dobry celovecerny debut (o.i. cena divakov na SXSW Film Festival) a myslim, ze sa este mame na co od spominaneho rezisera tesit. 7/10

Zločin (2011) (seriál)

Vyborne temne krimi, ktore ziskalo privlastok "novodoby Twin Peaks". Nepravom. Samotny namet je naozaj velmi podobny tomu z Twin Peaks, ale tym veskera podobnost konci. Tento americky serial je v skutocnosti remakom danskeho originalu Forbrydelsen (v preklade The Crime). A remake je to takmer doslovny. Cela kostra pribehu je rovnaka, postavy tiez, akurat male detaily sa lisia (ako napr. miesto, kde sa dej odohrava, male zmeny v menach postav, pripadne upravy v dramaturgii jednotlivych casti). Rozdiel je aj v pocte dielov v ramci danych serii. Co je vsak prekvapive, severoamericka verzia prekonava original a to sa tak casto nevidi. Podarilo sa to miernym zrychlenim tempa, ktorym dej napreduje, velmi dobrou reziou a kamerou a najma lepsim castingom. Najvacsim plusom su Mireille Enos a Joel Kinnaman - ti sa pre dane postavy narodili. Naozaj skvela volba a hlavne vdaka nim je zazitok maximalny. Prva seria bola zo zaciatku trosku roztahana, ale po 6. casti to uz islo ako noz po masle. Skvela atmosfera (aj vdaka kanadskemu Vancouvru, kde sa serial natacal) a s radostou som preto prijal informaciu, ze tretia seria nakoniec bude (s novym pripadom). Som velmi rad, ze sa AMC s Netflixom dohodli a zachranili jeden z najkvalitnejsich serialov sucasnosti.

Biting Elbows: Bad Motherfucker (2013) (hudební videoklip)

Neskutocny "narez". Vyborne vymyslene, brutalne dobre natocene, ma to spad, wow sceny, aj dobry zaver. Niet co dodat, borci ukazali co v nich je a asi pri troch scenach som ostal cumet, ze ako to natocili. Tucne.

Biting Elbows: The Stampede (2011) (hudební videoklip)

Vcelku napadity sposob ako uniknut z vsednej reality kancelarskej prace. :) POV kamera ok, ale nema to este taku silu ako namakana dvojka. I tak, niektore sceny cool.

Tulák z širých plání (1973)

Iba druhy film, ktory Clint Eastwood reziroval (nahodou je to presne 40 rokov dozadu!). Teraz ich ma na konte (ako reziser) uz viac ako 30. Tento velmi obstojny western, s dobrou hudbou a moralnymi posolstvami, navyse aj produkoval. Clint ani na chvilu nevyboci z role antihrdinu. Skoda len, ze to tempo je trosku pomale a pribeh je tak jednoduchy. Je to presne na pomedzi medzi troma a styrmi hviezdami. U mna 7/10. Nevylucujem vsak v buducnosti dalsie pozretie. Kto ma chut ist do detailov, velmi dobra analyza sa da najst tu.

Hotel Darklight (2009)

No-budget full-lenght feature vytvoreny specialne pre irsky Darklight Film Festival. Pri jeho natacani sa stretlo desat vychadzajucich talentovanych irskych reziserov a scenaristov (niekedy v jednej osobe), kazdy natocil kratky film, kde je spolocnym spojitkom tajomny hotel. Celkovy dojem je priemerny, predsalen kvalita jednotlivych kratasov kolisala. Na druhu stranu 10 000 Eur a 6 dni natacania su priam fatalne podmienky, je teda neuveritelne, ze sa podarilo koncept naplnit a rozhodne nie je strata casu si Hotel Darklight raz pozriet. No nic sa nestane, ked divak uprednostni hoci len jednotlive segmenty. Mne sa najviac pacili "Lonely Hearts" (scenar/rezia Ciaran Foy), "Prejudice" (scenar/rezia Paul Walker), "St. Mary", "Play Dead" (scenar/rezia James Phelan) a "Noughts and Crosses". 7/10

T is for Toilet (2011)

Neuveritelne uderny a vtipny kratas. Bez zbytocnych natahovani, bez zbytocnej cenzury - vtipny a desivy zaroven. U mna plny pocet kvoli koncentrovanej 4-minutovej zabave, formalnej i obsahovej.