• Krátkometrážní

Černá zmije - Černá zmije II (1986) (série)

O triedu lepsie ako prva, nevydarena seria. Zaujimave je, ze sa pribeh presunul z 15. do 16. storocia a postavy Ciernej Zmije a Baldricka sa vymenili, tzn. Cierna Zmija zacal byt ten chytrejsi a naopak z druheho menovaneho sa stal najvacsi tupon vo vesmire. Okrem noveho scenaristu sa pridali do zoznamu skvelych hercov Stephen Fry a Miranda Richardson. Vo dvoch castiach sa dokonca objavil Hugh Laurie.

Černá zmije - The Black Adder (1983) (série)

Neskutocne trapne, ponure, britsky depresivne, pre mna toto nebola komedia, ale tragedia (nakoniec aj samotni tvorcovia s odstupom casu priznali, ze prva seria sa nevydarila). Len kvoli hodnoteniam a renome som nasiel silu pozriet si aj dalsie serie a spravil som dobre! BBC sa nakoniec o tri roky rozhodlo pokracovat, ale musel sa okresat budget a do teamu prisiel vypomoct dalsi scenarista Ben Elton. Pomohlo a dalsie serie su rozhodne lepsie a konecne (miestami) aj vtipne.

The Great Gatsby (1926)

Prva filmova adaptacia kniznej predlohy od F. Scott Fitzgeralda, za prava ktorej dostal autor knihy 45 000 USD. Bohuzial sa jedna o tzv. Lost film. Nateraz vyzera, ze prezil iba trailer k tomuto nememu filmu.

Fantastický pan Lišák (2009)

Neuveritelne originalna zalezitost, uletena formalne aj obsahovo (v tej spravnej miere), lahodkova rezia. Zazil som 83 skutocne podmanivych minut, kde sa striedali vtipne sceny s vaznejsimi. Ta mnohovrstevnost je uzasna a niektore "WTF" sceny take, ze som si ich musel vratit a pozriet znova. Najviac sa mi pacila kratka, pre cely film uplne nepodstatna, scenka s ciernym vlkom. Treba ocenit aj originalny dabing, kde jednoznacne vycnievaju George Clooney (ten najma) a Meryl Streep. A jednicka za hudbu. Velmi dobre osviezenie po vsetkych tych klise, co sa na nas valia.

Adventures of the Road Runner (1962) (TV film)

Klasicky animak, svojho casu moj najoblubenejsi. Dnes uz su tie vtipy prevazne detske a predvidatelne, no i tak sa miestami nasli situacie, kde som sa schuti zasmial. A dokonca som si niektore sceny pamatal (a to som ich videl naposledy naozaj vela rokov dozadu). Trosku nudnejsia je prostredna cast, ktory vlasne ani o Road Runnerovi a Wile E. Coyotovi nie je. Pre fanusikov vsak povinnost.

Blesk (2011)

Tak tu si dal scenarista Nathan Parker oddych. Inak sa neda vysvetlit takato tuctovka od niekoho, kto napisal Moon. Krimi jednohubka, kde vsetky vedlajsie postavy su omnoho zaujimavejsie ako ta hlavna. Jason Statham furt ten isty vyraz v tvari, ta ista nudna stylizacia. Ovela lepsi boli Paddy Considine a Zawe Ashton (a dokonca aj jednorozmerny "psychous" Aidan Gillen). 6/10

Rodinná oslava (1998)

Film v style Dogma 95. Cim samozrejme odplasi asi polovicu dnesnej mladeze, kedze efekty ziadne, hudba ziadna, rucna kamera a cisto-ciste zameranie sa na postavy. Ale Thomas Vinterberg (najnovsie Jagten) to dal kvalitne. Pribeh postupne graduje, ku koncu je to uz kvalitna hustotka, herci neuveritelni. Jedna velka filmova oslava. Cena poroty v Cannes, nominacia na Zlaty Globus za najlepsi zahranicny film a k tomu obrovsky pocet cien z inych festivalov. 9/10

Pýcha a předsudek (1995) (seriál)

Priznavam - nikdy predtym som necital, ani nevidel Pychu a predsudok. A ze tych adaptacii bolo nemalo. Aj preto som sa rozhodol dobehnut zameskane a pozriet si tento mini-serial. Celkove hodnotenie a 6 nominacii na BAFTA (z toho jedna premenena) slubovali kvalitny televizny zazitok. A podarilo sa. Najvacsou devizou je vykreslenie hlavnych postav a ich prevedenie na obrazovku (najma v podobe Jennifer Ehle a Colina Firtha - prva menovana cenu BAFTA vyhrala, a to zasluzene, no Colin by si zasluzil rovnako!). 6 dielov ubehlo ako voda a napriek prostrediu a dobe, ktore ma bezne nezaujimaju, ma bavilo sledovat tuto sagu od zaciatku do konca. 8/10

Iron Man 3 (2013)

Najsvetlejsi moment filmu - Ben Kingsley! Kazdy kto videl, chape. :) Iron Man 3 je urcite lepsi ako dvojka, no stale "iba" na urovni Marvelovskych komiksoviek (s vynimkou Avengers). Je to taka limonada, dobre sa to pozera, clovek sa obcas uchechtne, ale o dva dni si skoro nepamata, ze Iron Mana videl. Shane Black dokazal napisat zopar vtipnych dialogov, ale Whedona neprekonal. Cakal som od neho trosku vacsi posun v serii, no ostatne pokracovanie natocil v duchu prvych dvoch dielov. Robert Downey Jr. je ako vzdy skvely - vidiet, ze si postavu Tony Starka uziva. A tentokrat dostala viac priestoru na platne aj Gwyneth Paltrow, co jej urcite prospelo. Presnym opakom je postava Dona Cheadlea. Ta ostala (najma po druhom dieli) trestuhodne nevyuzita. Problemom je aj prepalena dlzka a prehnany zaver. Menej je viac a v tomto pripadne by nezaskodilo strihat este trosku viac - najma na konci. Ked uz je tu rec o konci, treba vydrzat cele titulky, caka tam jedna vtipna scena (ktoru vymyslel Robert Downey Jr.). ;) 7/10

Hon na čarodějnice (2011)

Uz screeningy naznacili, ze to bude zle. Posunuty release a dotacky to len potvrdzovali. A dve nominacie na Razzie Awards pre Cage-a su uz len smutnym dokazom, ze toto bol opat Nicolasov omyl, bohuzial uz len dalsi v rade. V tomto filme nefungovalo nic - sceny ako z inscenacie, pribeh vlastne ziadny, akcne sceny totalne neprehladne, herecke vykony...no na ten scenar vlastne obstojne. Totalna blbost, naposledy som videl nieco tak tupe asi pred rokom, ked som si pustil Drive Angry. Hadajte, co maju tieto filmy spolocne?