Čtyřicítka na krku (2012)

Katarzia štyridsiatnikov s množstvom príznakov starnutia a diplomom psychológie. Moc som sa nenasmial, ale pre cieľovú skupinu je v tom veľa trefných narážok. S novou vlnou oplzlých filmov si tento z časti tiež podáva ruky aby sa nevyhol momentálnemu mainsreamu: však takto to máme aj doma né yo yo fu...

Nevědomí (2013)

Spracovanie opäť predčilo zápletku a celkové vyznenie filmu. Všetci podávajú svoje štandardné výkony. Zvrat je jediné pozitívne na príbehu inak je film ako plastikový sáčok v 50-tých rokoch, zaujímavý spracovaním ale inak úplne bez duše (bohužiaľ nič lepšie ma nenapadlo aby som vyjadril prázdnotu filmu a také sáčky dnes zapĺňajú smetiská po celom svete).

42 (2013)

Z baseballových filmov mám najradšej film Prvá lig, ale ten je z iného súdka, toho zábavného. Pri 42-ke ide o hrdinu, ktorý porazil rasizmus a do teraz je uctievaný nosením č.42 hráčmi MHL v apríli ako pripomienku Jackovho úspechu na ihrisku i mimo neho. Film nieje nabušený štandardného amerického pátosu a nacionalizmu, ale pozvoľna napĺňa svoj zámer ukázať vzostup legendy a učiniť je zadosť. Zo začiatku ma síce herecké podanie hlavných postáv moc nepresvedčilo ale ku koncu som bol vtiahnutý do deja a bola radosť ho sledovať. Tudyk podal nekompromisného a rasistického managera Philadelphia Phillies bez zaváhania a zvrat bol ako v tej dobe aj vo filme citeľný. Čo mi chýbalo bol väčší pohľad na muža Robinsona ale to by prekročilo rámec filmu. Aj keď film nemá taký náboj ako Moneyball hrajú pre mňa v rovnakej lige.

První liga (1989)

Rodinný sobotný popoludňák ako vyšitý zaručená zábava, oddych a hlavne Charlie Sheen ako Ricky Vaughn alias ˝Wild thing˝. Baseball mi moc nehovorí ale Američania sa v ňom vyžívajú a vedia okolo neho urobiť dobré filmy ako hrdinské tak aj oddychovky ako je tento. Videl som ho už nespčet krát ako Periskop hore a dole mi prirástol k srdcu a vždy si ho rád pozriem.

Jen Bůh odpouští (2013)

Tešil som sa na podmanivú hudbu - hudba bola štýlová, ale v žiadnom prípade nebola podmanivá až na súboj v telocvični. Očakával som vizuálne orgie - a tie som aj dostal, ale boli to skôr jatky. ˝Last but not least˝ mal prísť originálny príbeh - a to čo som dostal bola vykonštruovaná hra na boha. Takže si to zhrňme chlapci z Drivera sa snažili na vlne ázijských thrillerov presvedčiť diváka, že to vedia ešte lepšie a ono sa to nepodarilo. Vizuálne žrádlo to stále ostalo, ale chýba príbeh a hlbšia myšlienka ako kriminálnik so svedomím a nekompromisný policajt s kódexom, ja som zákon. Atmosferickejší aj keď bez zvlášť nasvietených scén mi prišiel snímok Štvanec/Bile maso/Chugyeogja

30 minut po půlnoci (2012)

Precítene spracovaný skoro dokumentárnou formou hon na najhľadanejšie človeka našej doby UBL. Hlavná hrdinka v niekoľko ročnom snažení prežíva výsluchy najbližších spolupracovníkov až po smrť blízkej spolupracovníčky. Vyvrcholenie je samozrejme už známe dolapenie muža, ktorý má na svedomí 1000ky nevinných. Nasadenie hercov je znateľné ako odhodlanie zachytiť verne dianie hlavných zúčastnených. K maximálnemu hodnoteniu mi chýbalo hlbšie prepracovanie postáv a väčšia zaangažovanosť diváka do ich osudu. Taktiež ma sklamalo vyrozprávanie príbehu len z jednej strany.

The First Time (2012)

Zo začiatku celkom pohodový filmeček skĺzne do príručky pre zamilovaných a prvý sexuálny styk. Oba hlavné charaktery nie sú až tak uveriteľné a to hlavne ich okolie.

G.I. Joe 2: Odveta (2013)

Prostučký príbeh bez zjavných ambícií. Výbuchy sú veľké, cgi je primerané a akcie priehrštie. Jednoducho dobrý simplexný akčňák s niekoľkými prehnanými scénami a zle napísaním STOP po nemecky HÄLT. Síce lepšie ako posledný Transformery 3 ale moc to latku nedvihlo. Humor moc nehľadajte ja som sa zasmial raz a aj to musel priniesť veterán akčňákov Willis. Na vypnutie a odreagovanie ako stvorené.

Trans (2013)

Je to z časti hypnotický snímok s obstojnou zápletkou. Škoda konca, ktorý mi prišiel trochu jednoduchý a zbytočne do detailu vysvetlený. Dej doznáva svojho názvu a ako v tranze sa prelína medzi realitou a hypnotickými stavmi. Nie je to nič neprekúsnuteľné a na rozdiel od iných filmov, usilujúcich sa miasť diváka, sa v tomto dá orientovať. Postavy sú presvedčivé a atmosféra v niektorých momentoch pripomína noir. Herci prezentujú štandard, na ktorý sme u nich zvyknutý.

Podporujte svého šerifa! (1968)

Veľmi príjemná oddychová komédia z westernového prostredia. Garner je jednoducho fasa baba a v spojitosti s Joan Hackett im to sekne. Starostu si strihne Harry Morgan z M*A*S*H alias MUDr. Shermana T. Potter.