Závrať (1958)

Zbytečně dlouhé. Příběh je celkem zajímavá detektivka, ale stojí celý na tom, že by si člověk nevšimnul, že ho celé dny sleduje auto, a že by nepoznal blízkého člověka, pokud by měl jiné šaty a jiné vlasy - očividně je to založené na knížce. Přesto mnohem lepší, než co dokáže nabídnou dnešní kinematografie.

Má mě rád, nemá mě rád (2002)

Docela neotřelý příběh, který ale spíše škodí mezilidským vztahům. Sice mezi námi skutečně jsou lidi s psychopatickými a šílenými sklony, ale je jich podle odhadů třeba 1%. Ovšem lidská nátura je taková, že nás nejvíce zajímají extrémní případy. Proto se koukáme na takovéhle filmy anebo na televizní zprávy, ze kterých si můžeme udělat velmi zkreslený obrázek o skutečnosti. A určitě by byla škoda se kvůli nějakému strachu uzavřít vnějšímu světu a cizím lidem.

Metropolis (1927)

Film byl natočen v období, kdy se němci pomalu vzpamatovávali z různých krizí jako hyperinflace. A rozhodli se natočit naprosto zhýralý film. Ten obrovský rozpočet je sice znát - je to opravdu podívaná a některé efekty se povedly, ale to je pouze jenom pozlátko. Pod ním se skrývá celkem jednoduchý politický příběh. Z toho, jak si tvůrce představuje "tvrdou práci" dělníků, budoucnost lidského hospodářství jako centrálně plánovanou příkazovou ekonomiku a z toho, jak se údajně choval k hercům a komparsistům - usuzuji, že to byl idiot a sám víceméně tyran / autoritář, který si to udělal po svém, ale zapomněl při tom na diváka. Z toho, jak se film postupně ostřihával a zkracoval dále usuzuji, že pak tvůrce tvrdě narazil, a mohlo mu být jedno, že se za 100 let najde několik lidí, co tu původní 2,5 hodinovou verzi bude uctívat jako kult. Přijde mi to úsměvné, protože sám film mimo jiné vypráví o vzpouře zhypnotizované masy.

Generál Patton (1970)

Zoufale rozvleklý americký propagandistický film. Určitě stál mnoho peněz, a proto v něm musely zůstat všechny záběry s komparsisty v dobových kostýmech a s dobovou technikou. Film trochu pokrytecky oslavuje strmou armádní hierarchii, kde každý musí poslouchat rozkazy i za cenu svého života, a zároveň osobu generála Pattona, silného individualistu, který rozkazy dolů vydává, ale na rozkazy seshora peče. Byl to bezesporu zajímavý člověk a možná trochu magor. Mnohé scény byly vyloženě nesnesitelné - hrající na city a obsahující typický americký patos.

Zahraj to znovu, Same (1972)

Woody Allen posunul kinematografii správným směrem. Upřímný uzemněný humor, přiznaný neuroticismus, tvůrčí volnost - např. různé cutaway scény (jako ve Family Guy nebo Scrubs) nebo výplody fantazie protagonisty. Já osobně sice beru tenhle přístup dost nepatřičný - aby muž sháněl ženu, aby se usadil / oženil. Ale Woody Allen si sám ze sebe dělá celou dobu srandu, což je zas velice sympatický a nemůžu hejtovat.

Smím prosit? (1937)

Moje zklamání tkvělo v tom, že jsem čekal světoborný film. Přitom je to takový běžný romantický film s několika krásnými písněmi a pořádnou dávkou vaty. Holt každý je jiný a má jiný vkus, tak tady jsem já naprosto špatně.

Fantastický pan Lišák (2009)

Vizuálně je to vymazlené. Podstata příběhu je ale morálně pokleslá: Lišák může žít v harmonii se svými sousedy, přesto se rozhodne od nich krást. Oni se brání, čímž se rozpoutá válka. Z lišáka se dělá hrdina, přestože si začal on. Pan Roald Dahl byl politicky zřejmě spíše nalevo. Ve své knize z roku 1970 celkem výstižně popisuje morální relativismus a konzum společnosti 21. století.

Jistě, pane premiére (2013) (seriál)

Jsou to sice jiní herci, ale stejný režisér / scénarista. Je to znovu možná trochu náročnější formát - vizuálně nuda a humor je podmíněn dospělostí a trpělivostí diváka. A taky jeho politickým přesvědčením. Politika je někdy méně věda a více náboženství. Takže pokud divák věří na benevolenci státu, na centrální plánování, na společnou měnu, na vznešené elity, na objektivitu veřejnoprávních médií, na zelenou ideologii atd. tak nebude spokojený - tím si vysvětluji i zdejší velmi nízké hodnocení. Já osobně bych už spíš než na tento výčet věřil na Santu Klause, takže spokojený jsem. Seriál vystihuje politickou situaci, dle mého názoru, velice přesně.

Demolition Man (1993)

Drsný akční hrdina se dostane do budoucnosti, ve které je společnost posedlá bezpečností, jistotou, rovností, čistotou a tolerancí. Je infantilní a vykastrovaná. Lidé žijí izolovaně, nesvobodně, cenzura omezuje svobodu slova. O tom, co je pro člověka dobré či ne rozhoduje elita / osvícený diktátor. Na okraji společnosti žijí ti, kteří diktát odmítli a zvolili si svobodu. Tenhle film zrál až uzrál. Kromě až strašidelně přesné předpovědi oceňuji scénografii: velkolepé kulisy, rekvizity, kostýmy a auta.

Byl jsem při tom (1979)

Zdlouhavý, depresivní a těžko definovatelný film, který začíná docela zajímavě, když je mentálně retardovaný člověk vypuštěn do džungle velkoměsta. Brzy však přichází jedno deus ex machina za druhým a pro mě ztrácí veškerou poutavost / důvěryhodnost. Komedie to není. Nějaké vyšší či hlubší poselství? Snad že slova mají vícero významů a záleží na subjektivní interpretaci posluchače. A zároveň šaty dělají člověka. Ale vocaď pocaď. Že by se mentálně retardovaný člověk dostal až do vysoké politiky? To už bych spíš věřil, že Forrest Gump koupil Apple, nebo že stoletý stařík přemohl bandu mafiánů.