Místnost sebevrahů (2011)

První část fakt dobrá, měl jsem chuť dát čtyři hvězdy, ale jakmile se tam začala prolínat i ta virtuální hra, přestávalo mě to pomalu bavit. A dorazilo mě nekonečně končení - měl jsem pocit, že film trvá tak tři hodiny. Takže spíše palec dolů, ale scéna, kdy ten týpek (vypadá trochu jako Justin Bieber!) dává francouzáka bustě Michelangelova Davida, je nezapomenutelná... Dodatek: ještě nechápu, že hlavní hrdina pořád říká, že je gay, ale v podstatě celý film dělá věci kvůli nějaké holce a líbá se s ní a kdovíco ještě. Polská kinematografie je na tom ale podstatně líp než česká.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Lepší než jsem čekal, ale stejně by Jacksonově vizuální masturbaci neuškodilo trochu víc prostříhání. Některé scény by tam vůbec nemusely být (mluvím o těch, které si režisér domyslel, aby knihu roztáhl na tři celovečeráky), něco by mohl zkrátit. Jinak ale velice působivé, Peter Jackson mě umí vtáhnout do Středozemě a připomenout mi, jak jsem kdysi hrozně žral všechny Tolkienovy knížky.

Renoir (2012)

Vizuálně krásné a zajímavé - ty barvy, provensálské slunce, moře a klima jižní Francie (jak rád bych se tam zase podíval!), ale příběh o ničem. Ve filmu se s trochou nadázky od začátku do konce nic nestalo. Ale jsem rád, že jsem si doplnil vzdělání (věděl jsem, že mezi malířem Renoirem a režisérem Renoirem je nějaká příbuznost, ale že to byl přímo jeho syn, to jsem nevěděl).

Studujeme za školou (1939)

Zírám! Tak aktuální poselství už dlouho žádný film nepřinesl. Koukám, že za těch 75 let se toho mnoho nezměnilo. Film je příjemný a hezký, ovšem poněkud zdlouhavý (škodí absence hudby) a konec je tak umělý, až to bolí. Škoda, že Nataša Gollová neměla větší prostor.

101 dalmatinů (1961)

Pamatuju si, že když jsem byl malý, měli jsme doma obrázkovou knížku. K tomu příběhu i výtvarnému pojetí mám tedy čistě nostalgický vztah. Ale i když jsem se na to podíval teď, očima kritickýma, viděl jsem hezký rodinný animák se špetkou retra.

Do Říma s láskou (2012)

Řím je nádherné město, o tom žádná. Ale co to sakra bylo za zápletky? Navzdory tomu doufám, že když už Woody dělá reklamy na hlavní města evropských států, natočí i něco v Praze...

Spring Breakers (2012)

Čekal jsem od toho něco trochu jiného. Kdyby to bylo jako první část - než slečinky potkají Jamese Franca - tedy samé odhalené večírky na pláži, sex, drogy a úchylné elektro, jsem pro. Jenže když si to začne hrát na drama, nevěřím tomu, protože režisér podle mě ani nechtěl, aby tomu někdo věřil. A tak se dočkáme psychedelických záběrů, melancholických monologů a opakovaných scén/dialogů. Selena zmizela v autobuse v polovině filmu (doufám, že do posilovny, protože by potřebovala shodit pár kilo!), ale výborný James Franco (chameleon!) to vynahrazuje. Závěr ovšem vyhulený a tak šíleně nerealistický až běda.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Ohromná blbost - ohromná legrace. Fakt jsem se smál při honičce v centru Moskvy, při šílené zápletce (ten chlápek způsobil výbuch Černobylu - lol!) i při scénách, v nichž jedna exploze střídá druhou. Myslím, že tomuhle filmu je trochu křivděno. Já kvůli nízkému hodnocení čekal fakt nudnou blbost, ale celkem jsem se bavil. Nezapomínejme, že je to pátý díl a jak známo, pětkrát převařená voda už se taky moc nedá pít.

Život v tanci (1939)

Filmoví historici označují rok 1939 za jeden z nejlepších v historii Hollywoodu. Něco na tom asi bude. Tenhle muzikál zcela vybočuje z klasických limonádových komedií Freda a Ginger a zaměřuje se na poměrně dramatický příběh o skutečné dvojici která Ameriku naučila tančit. Škoda, že kvůli střídání lehčí a těžší roviny nevynikne tragičnost závěru.

Starci na chmelu (1964)

Na svou dobu poměrně odvážné - individualista se vzepře konvencím a jde proti proudu. Hezká letní atmosféra 60. let, ale písničky ani prostředí mi nic moc neříkaly.