Velký Gatsby (2013)

Extravagantní, dekadentní, retro, barevný a dechberoucí! S tím posledním přídavným jménem to myslím vážně - během večírků jsem ani nestačil koulet oči, jak bylo pořád nač se dívat. A i kdyby zrovna nebylo nač se koukat, je co poslouchat - soundtrack je pecka. Dle mého nejlepší Luhrmannův film, protože zde jsou - na rozdíl od Moulin Rouge či Romea a Julie - kýč a přeplácanost očekávané a potřebné - ukazují "bouřlivá dvacátá léta" v plné parádě. Snad jedinou výtku bych měl k druhé části, kde film trochu ztrácí dech - zřejmě proto, že na diváka už většinu ohňostrojů, bublifuků a šampaňského vystřílel. Přesto to chci vidět znovu.

Mrtví a neklidní (2013)

Tahle zombie verze Romea a Julie celkem příjemně překvapila, váhám mezi 3 a 4 hvězdičkami, je to rozhodně nadprůměrné, ale na začátku zdlouhavé. Pobavily mě narážky na původní Shakespearovo dílo - především tedy scéna na balkóně. A samozřejmě na rozdíl od originálu, tohle má SPOILER ALERT! celkem předvídatelný happy end. Herci jsou ale sympatičtí (Tereza Palmer je hezčí Kristen Stewart a Nicholas Hoult už byl výrazný v Single Manovi) a pár záběrů je skutečně vtipných.

Tísňová linka (2013)

Překvapivě napínavý thriller s téměř hororovou pointou a sladkou pomstou na závěr. Je to první film, kde vidím Halle Berry skutečně hrát. Záporák je správně ďábelský, takže jedinou slabinou je nijak neobjevná zápletka a nedořešená padouchova minulost. A konec nechává pootevřená dvířka pokračování, kterému bych se nebránil.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

O hodně slabší, než jsem čekal. A než to mohlo být. Potenciál tady byl: Jeníček, který si musí píchat inzulín, Mařenka s dokonalou pletí a spousta anachronismů. Čekal jsem šílenou oddechovku, u níž se pořádně zasměju, ale ten film se bohužel bere moc vážně.

Bezpečný přístav (2013)

Jedna hvězdička za hezké osazenstvo. Jinak je to souhrn všech klišé o romantických komedií dovedený do absurdna: je zde SPOILER ALERT! duch v podání Robin Scherbatské (miscasted jako prase!), polibek proti hořícímu domu, plápolající americká vlajka v sutinách, dlouhé záběry na jižanskou přírodu a kýčovité dialogy o ničem.

Mistr (2012)

Hezká dobová atmosféra, leč jinak mě to nijak neoslovilo. Phoenix i Hoffman mi přišli protivní a celý příběh zbytečně natahovaný. Koho zajímá osud (a mysl) vojáka, který se vrací z fronty a hledá své místo ve společnosti, doporučuji spíše Nejlepší léta našeho života z roku 1946.

Plážová párty (1963)

Báječná letní plážová atmosféra a pár hezkých písniček bohužel nezachrání příšerný příběh a ubohé herecké výkony. Ke konci se to trochu zvrhlo v grotesku bez nápadů.

Da Vinciho démoni (2013) (seriál)

První díl se mi líbil hodně. Bylo to atmosférické, silně stylizované a s moc hezkou hudbou. Na druhou stranu kdo čekal kdovíjak věrný obraz Da Vinciho, bude zřejmě zklamán. Těším se na další díly. Tak jsem mrkl i na další díly a stala se z toho příšerná slátanina. Nevyužitý potenciál. Palec dolů.

Vedlejší účinky (2013)

Ano, ano... Nadměrná konzumace prášků spíš škodí než pomáhá, ale to už zjistila Judy Garland ve 40. letech, když ji studio MGM pilně zásobovalo prášky na povzbuzení a prášky na spaní, což na hereččině zdraví (fyzickém i psychickém) zanechalo nevratné následky. S tímto poselstvím tedy Soderbergh přišel trochu s křížkem po funuse (zvlášť když většina západního světa kouzelné pilulky proti všemu a na vše používá dennodenně). Dostala mě ovšem scéna - SPOILER ALERT! - kdy hlavní hrdinka kuchyňským nožem nenakrájí pouze papriku. Jo a chudák Catherine Zeta Jones, na závěr mi jí bylo fakt líto.

Jako za starejch časů (2012)

Akční komedie s příjemnou retro hudbou. Neurazí, ale podruhé to už vidět nemusím.