Rampelník (2009) (TV film)

Že jde o německou verzi, bylo jasné už od prvních záběrů. Ale nemyslím si, že by to byl automatický odpad!. Pohádka to nebyla špatná. Že šlo o pohádky od Grimmeových, byla slušně předělána i pro děti a postavy byly celkem sympatické. Určitě se mi to líbilo víc než náš Rumprlcimprcampr.

Shrek: Zvonec a konec (2010)

Nebylo to zase tak špatné a místní hodnocení 65% (12/2010) je celkem trefné. Líbilo se mi to víc než ta trojka, ale i tak už to na první dva díly prostě nemá.

Už jsme tam? (2005) odpad!

A to absolutní!!! Nesnáším to a je mi fuk, jak se na natáčení bavili nebo naopak nadřeli. Vadí mi to. Vadí mi filmy, kde je zaprvé totálně jasné, jak to dopadne a za druhé tam jsou děti, pojďme jim tak říkat, které nikdo na světě, krom jejich matky nezvládne a přichází onen vyvolený, který jejich útrapy překoná do fáze, že ho dokonce začnou mít rády. Vadí mi asi nejvíc to, že ač je to komedie, to, jaká ty děcka jsou, není vůbec k smíchu. Naopak! To je katastrofa! Rozmazlení smradi, kteří si nezaslouží nic než naflágat přes hubu a jejich morálně dokonalá matka, která je v reálu samože strůjcem toho, jak jsou vychovány! Hnus. Na blití mi z toho je! Proto odpad!. Ice Cuba mám rád a byl tu dobrej, ale tohle nezmění...

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Jako první díl této série je moc dobře, že se hodně drží knižní předlohy. Dalo by se říci, že otrocky. Ale jako každá adaptace většinou nemůže obsáhnout vše, co je v knize. Efekty jsou na dost slušné úrovni. A detaily, které autorka popisuje, jsou často moc pěkně vystihnuty. Volba herců je bezchybná. Nemohu nezmínit dokonalého A. Rickmana. Jediné, co mě mrzí, je absence ducha Protivy a ušetření diváků o některé úkoly, které naši trojici provázejí na konci až ke kameni mudrců. Jinak povedený pohádkový příběh.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Po velmi úspěšném a zdařilém prvním díle přichází druhý, který už tolik nepřekvapí. Knihu drží velmi podobně, jako první snímek, téměř otrocky. Ale spousta detailů je tradičně vynechána. Mně osobně chyběla potyčka mezi panem Weasleym a panem Malfoyem na začátku. Každopádně dobré. Jen mi vadí, že na rozdíl od knihy se film snaží divákovi prozradit dopředu vývoj. Viz detailní záběr na Ginny-in kbelík a Radlle-ův deník, když jí ho tam Lucius vložil. Škoda, ale i tak spokojenost.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Tento snímek se mi líbil asi nejvíc (viděny první 4). Od dětského pohádkového příběhu jsme se přesunuli k celkem temnému a napínavému „akčňáku“. Bohužel už se tento díl hodně lišil od knihy. Pravda, je už objemnější než první dvě, ale stejně. Chybělo mi toho tam nějak moc. Ale jak po stránce efektů, tak i herecké a celkově dějové zatím nejlepší Potter. Chyby? No, Harry dlouho nevěděl, co ho v Zobí ulici vystrašilo, ve filmu Pes štěkal. O Siriu Blackovi se měl dovědět už v Zobí ulici od strýce Vernona, má to hrát roli v dalším dílu! Nevím o tom, že by mozkomorové v knize létali, alespoň tedy ne nějak moc vysoko. Hypogryfů bylo na úvodní hodině mnohem víc a to, jak na něm Harry letěl, bylo trochu přehnané. Chyběly mi jakékoliv zápasy ve famfrpálu. Koště měl Sirius poslat hned a mělo být zkoumáno. A tuna dalších. Hodně mi tam chyběla sovička, kterou na konci Sirius věnoval Ronovi. Ale to jsou blbosti. Pro nečtenáře určitě zážitek. Pro čtenáře možná lehké zklamání, pro mě ovšem i tak ne!

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Nebudu se nijak rozepisovat. Vím, jak náročné je udělat kvalitní adaptaci a ještě k tomu světového bestselleru. Ohnivý pohár je k tomu jedna z knih nejdelších této série, a pokud nebylo reálné udělat dvoudílný snímek, nemohlo to dopadnout jinak. Každopádně to nebylo špatné. Na efekty to asi bylo zatím nejnáročnější. Objevila se řada nových obličejů. Turnaj byl zvládnut dobře. Mně prostě a jednoduše vadí, jak sebemenší detaily prostě filmaři vypouští. Ale s tím se fakt asi nedá nic dělat. Trojice hlavních protagonistů stále sympatická. Ostatní v čele s A. Rickmanem a G. Oldmanem mě dostávají. U mě spokojenost.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Asi moje nejoblíbenější knížka, tedy zatím! Myslím tedy ze série Harryho Pottera. Nevím, jak jsem se těšil, zklamán jsem nebyl, ale zase mi toho strašně moc chybělo. Kde je famrfpálový turnaj a tedy i Ron a jeho vstup?! Neseděly tu trochu časové posloupnosti. Jako třeba návrat Hagrida, vyhazov učitelky Trelwayové a vůbec. Trošku nám nikdo nevysvětlil, proč byli kentauři tak rozladění, že by Firenze? Dobbyho už ve filmu asi nikdy neuvidíme, stejně jako nám nikdy nebude představen duch Protiva. Nitrobrana u prof. Snapea moc neseděla, stejně jako prozrazení BA v komnatě nejvyšší potřeby. I když cesta přes odbor záhad byla hodně zestručněna, souboje a honičky se smrtijedy byly impozantní. Kde se poděl souboj prof. McConagalové a zaměstnanců ministerstva to nevím. Prof. Umdridgeová byla povedená a měl jsem radost za testrály,protože jinak mají filmaři ve zvyku Hagridova zvířata vypouštět. Jediné ale, co mě fakt mrzí a možná i štve je věštba, která se teda filmařům nepovedla vůbec. To bylo všechno úplně jinak!!!! Škoda.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Na tento díl jsem se po přečtení těšil po Fénixově řádu asi nejvíc. Taky se hodně povedl, ale čtenáře tentokrát a asi zatím i nejvíc ze všech filmových zpracování ošidil o spoustu věcí. Třeba jako návrat Fleur a její zasnoubení s Billem Weasleym, více nakouknutí do Voldemortovy historie!!, návrat Dobbyho!, postava Šedohřbeta!!!, tentokrát jsem byl rád, že jsme se koukli na famfrpál, ale výhra poháru byla zanedbána hodně. Na druhou stranu se velmi povedla postava Křiklana, který byl velmi příjemnou vzpruhou jinak už temnější atmosféry. S Ginny to bylo všechno trošku jinak, ale taky dobré… Celková spokojenost, ale… Zase ten závěr! Nevím, proč mají filmaři tendenci to ne upravit, ale úplně změnit! Souboj Fénixova řádu a bývalé Brumbálovy armády proti smrtijedům mi fakt chyběl! Ale asi dobré. Počkáme si na poslední díl!

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Tak a je to tady. Dlouho očekávaný první díl poslední knihy. Protože jsem knihu četl tak akorát, že jsem film viděl prakticky po dočtení, mohu hodnotit přesněji. Narozdíl od 4 předchozích už se filmaři snažili do filmu narvat pokud možno všechno. Proto se taky může zdát, že to místy odsýpá až moc rychle. Pravda, pro nečtenáře spousta věcí nemusí vůbec zapadat. Abych se dostal konečně k mému názoru. Nadšení, těžké nadšení! Kdosi se tu rozplývá, že je to film o stanování. Si přečtěte knihu a pak mrčte! Odpadisty nechápu už vůbec. Efekty skvělé, adaptace opravdu povedená. Díl je to od ostatních úplně odlišný hlavně asi tím, že tomu chybí velkolepost Bradavic. Není toho moc nového, ale to mně rozhodně nevadí! Jediné, co mi chybělo, byla hádka mezi Harrym a Lupinem. Snad toho Šedohřbeta už mohl někdo představit.... Ale asi ví, co dělají. Jak už jsem psal, těžké nadšení! Opravdu jsem nečekal, že to bude až tak dobré! Teď už si jen počkat do června ''11.

Časové pásmo bylo změněno