Na vysokej skale: Krásna Ľudmila (1979) (TV film)

Tak tohle se paní režisérce Vančíkové opravdu moc povedlo! Sice jsem zpočátku naletěla na to zařazení mezi pohádky, ale brzy jsem se vzpamatovala a vychutnala jsem si až do dna tu krásnou pověst o topolčanském hradu. Pozor spoiler! A pověsti? Ty nekončí žádným happyendem! Odcházím tedy spát s lítostivým pocitem, že se svatba nekonala a zlo sice bylo potrestáno, ale tak nějak mimo obrazovku. - - - Ale zpátky k filmu: Trochu mi vadil ten hudební doprovod. Proč pro pána krále musela být ta zpěvačka tak ošklivá?

Lež na procházce (2016) odpad!

Předpokládám, že je tenhle animák - mimochodem vytvarně strašně ošklivý! - na objednávku a dobře zaplacený. Snaží se moralizovat o pravdě a lži a přitom se dopouští jednostranného zkreslování, stručně řečeno - lže! (Ale zato je politicky korektní!) - Závěrečné poučení jsem si vzala k srdci a pravdu jsem hledala. Nevím, milá Pravdo, jestli jsem tě našla, ale tenhle film tě ve skutečnosti ani nehledal, ten se ti jen vysmál do očí!

Hrbáč (1959)

"Já si pořád říkala, že to dobře dopadne..." :-)))

Causa Králík (1979)

Téměř 40 let od vzniku filmu. Je to dlouho? Ano, je to dlouho, ale ne tak moc, aby se hodnoty převrátily zcela naruby a aby tahle sonda do života jednoho advokáta, který to myslí se spravedlností poctivě a vážně, působila dnes na diváka přinejmenším jako pohádka! Říci, že neexistuje malá nebo velká nespravedlnost, že všechny jsou stejné nebo odmítat v boji proti darebákům použít darebácké metody - no, řekněte, umíte si něco takového tady a teď představit? Já ne! Potěšil mne tenhle film i s jeho poněkud hořkým koncem. A to ani nemluvím o vynikající práci herecké! Vůbec neváhám: 5*.

Anička s lískovými oříšky (1993) (TV film)

Překrásná pohádka, moje nejmilejší! Mohu ji vidět stále znovu a vůbec nechápu, co mají všichni s tou ovčí maskou. Naše děti ji viděly nesčetněkrát a nikdy z toho žádnou újmu neměly. Po všech stránek je tahle pohádka naprosto bezchybná: Vynikající scénář, skvělé herecké výkony, hlavně pana Čenského a Lindy Rybové, ale i všech ostatních, takže casting velmi šťastný, poetická výprava, hudba - ne, nic nemohu vytknout! A hlavní téma? Síla lásky, láska a věrnost sesterská - to jsou obecné hodnoty stále platné!

Úsměvy (1997) (pořad)

Kultivovaný pořad stejně jako je milý a kultivovaný i jeho moderátor Jaromír Hanzlík. Není možné hodnotit stovky jeho dílů, ale už jsem viděla těch dílů opravdu mnoho a všechny potvrzují výše napsané. - - - Divák se dozví z úst samotných herců mnoho nového a zajímavého, bohužel i to, co by o nemravném životě mnohých z nich raději nevěděl. Ale tak už to je s veškerým věděním.

Bakaláři - Rozvod (1975) (epizoda)

Skvělý námět, perfektně zahrané včetně dětské role. Bolestně dojemné je prožívání manželské krize dítětem. Tenhle krátký film bych dala jako povinný pro všechny, kteří tak bezstarostně ukončují svá manželství bez ohledu na děti, nevinné oběti jejich sobeckosti! Film je možné vidět zde: https://www.youtube.com/watch?v=ANIe0xr0X9s

Probuď se, špione (1982)

Příběh vedoucí odnikud nikam, děj předvídatelný, napětí veskrze žádné. A naprosto mi uniká pointa. Možná že byla až příliš jednoduchá, snad by se dala shrnout takto: Zaplést se do špionáže jednomu moc klidu a pohody nepřidá!

Homo Faber (1991)

Nádherný film, tragédie, která si v ničem nezadá s řeckými tragédiemi. - - - Tolik pro tuto chvíli, pár minut po shlédnutí filmu. Třeba se ke komentáři ještě znovu vrátím po přečteční předlohy.