Tron (1982)

Jako pro fanouška a od mládí hráče počítačových her je pro mě Tron milou vzpomínkou na dávné časy těch jednoduchých gamesek jako Lemmings, Race, Arkanoid atd. Tak nějak na mě působila grafika filmu, což sice znamená, že je dost zastaralá, přesto má své osobité kouzlo. Takže i přes absolutně béčkový scénář a vlastně všechno nemohu jinak než za 4 hvězdičky. :-)

Hodiny (2002)

Asi si budu muset přečíst něco od Virginie Woolf nebo předlohu filmu, abych tomu všemu přišel na kloub. Je to nesmírně zajímavé, propojení osudů žen nadmíru inteligentní, brilantně zahrané a podbarvené dokonalou hudbou Philipa Glasse. Přesto mě film emocionálně spíš minul. Nevím, jestli je chyba ve mně, ale postrádal jsem tam více odhalení a vysvětlení původu rozervanosti a nespokojenosti všech tří dam, zejména u samotné Virginie. Z toho důvodu jsem neměl příliš pochopení pro jejich jednání, což platí zejména u Laury Brown. Každopádně ještě jedno zhlédnutí si dopřeju někdy v brzké době, je možné, že jsem toho dost přehlédl.

Třetí muž (1949)

Poctivý krimithriller se zajímavou zápletkou a skvěle zvolenými kulisami poválečné Vídně. Ovšem alespoň pro mě docela snadno zapomenutelný. Přikláním se spíš k vyššímu hodnocení, ačkoli je to spíš tak 3,5 hvězdičky.

Ať žije nebožtík (1935)

Je to docela zábavné, přesto se nemohu ubránit pocitu, že se ze scénáře dalo vytřískat mnohem více. Takhle je to jen další prvorepubliková situační komedie, i když nadprůměrná.

Vražda na večeři (1976)

Neuvěřitelně umíchaný eintopf, který jsem pravděpodobně úplně nepochopil. :-) Každopádně velmi zábavná parodie a Peter Sellers je bůh!

Bídníci (1958)

Díky stáří a tím, že se jedná o francouzské zpracování, působí atmosféra snímku opravdu velmi věrohodně, ale to je bohužel jediné větší plus, spolu s Jeanem Gabinem. Jinak mi přijde, že i přes (oproti běžným filmům) poměrně dlouhou stopáž (neodpovídající ovšem rozsáhlosti děje) zde není dostatečně vystihnuto to podstatné a dramatické, a naopak některé scény (např. boje v ulicích) jsou zbytečně přetažené. Z toho vyplývá, že se vytrácí osudovost postav (hlavně Javert je marný) a chvílemi jsem se docela nudil. Navíc film očividně stárne, zejména způsob umírání postav je spíš komický. Takže sice lepší, přesto jen 3 hvězdičky.

Nekonečný příběh (1984)

Za to, že je to jeden z nejoblíbenějších filmů mého mládí, který mě do něj aspoň na chvíli vrátil, je to na 5 hvězdiček, ale objektivně? To je tak na 3, spíš slabší. Na rok 1984 působí některé triky až neuvěřitelně směšně a celé to drama s Bastienem mi spíš lezlo na nervy. No ale když to zprůměruju, nezbývá, než dát 4 hvězdičky s tím, že je to film opravdu pro děti.

Amores perros - Láska je kurva (2000)

Hlavně ze začátku opravdu depresivní podívaná (obzvlášť pro nás, milovníky psů a zvířat všeho druhu), ve které Iňárittu prokazuje svůj výjimečný talent a cit pro režii. Ovšem naplno vše rozehrál až s hvězdným hereckým ansámblem v 21 gramech, zde se pouze "zastřeloval". Ovšem i to zastřelování je vysoce kvalitní, takže 4 hvězdičky.

Kabinet doktora Caligariho (1920)

Celou dobu pozorně sleduji děj, snažím se pochopit co a jak, vyvozovat, dovozovat, odvozovat a přitom se podivovat nad celkově vynikajícím zpracováním neuvěřitelných 92 let starého snímku, abych na konci zůstal jen zírat s otevřenou pusou. Dobře, být to snímek soudobý, asi by tomu tak nebylo, ale takhle jsem zůstal opravdu konsternován a pochopil jsem, kde spousta dalších zapeklitých i rádobyzapeklitých filmů brala prvotní inspiraci. Majstrštyk.

Klepání na nebeskou bránu (1997)

Je to pohodový, na nic si to nehraje, nemá to žádné závažné nedostatky, ale přesto tomu víc jak 3 hvězdičky nedám. Pokud se film nechce snažit o nějaký výrazný přesah do dramatu, měla by aspoň komediální stránka být nadstandartní, což se dle mého názoru nepovedlo.