Městečko Twin Peaks - Série 2 (1990) (série)

Druhá série navazuje plynule na první, akorát ji tedy výrazně převyšuje délkou. Což je někdy dobře a někdy zas trochu na škodu, přeci jen zdlouhavějších pasáží bez výrazného posunu děje je tu celkem dost. Ale atmosféru to drží stále skvělou, postavy se vyvíjejí zajímavě, a i když mystično (když nepočítám poslední díl) trochu ustupuje do pozadí, pořád to dokáže držet divákovu pozornost. Jo a Windom Earle je fakt kvalitní záporák! (Blu-ray, orig.)

Bullet Train (2022)

Zábavná jednohubka jakoby od Guye Ritchieho kříženého s Quentinem Tarantinem, ale kvalitativně se největším trhákům těchto pánů blíží jen v pár momentech. Fajn obsazení, kde mě jako obvykle bavil Aaron Taylor-Johnson, fajn hudba, pár zábavných momentů, nesmyslně přepálený závěr. Sečteno, podtrženo, pěkné 3 hvězdy. Brzká domácí projekce nicméně pravděpodobná. (kino Premiere Cinemas, orig.)

Elvis (2022)

Fantastická úvodní půlhodinka, která navnadí diváka na to, že vidí nejspíš minimálně film roku a pak zbytek filmu, který je celkem fajn, asi tak se dá rozdělit nový Luhrmannův film věnovaný králi rocn'n'rollu. Austin Butler nebyl špatný, ale v některých chvílích mi v jeho projevu chyběla jiskra, když si vzpomenu, co předvedl např. Chadwick Boseman v Get On Up. Lepší 3 hvězdy, uvidíme, co s tím někdy udělá domácí projekce. (kino Premiere Cinemas, orig.)

Párty Hárd (2019)

Přiznávám se, natočit to někdo jinej než můj oblíbenec Marty Pohl, tak by hodnocení bylo asi nižší. Jenže vzhledem ke znalosti jeho zázemí, tvorby a tvůrčích postupů je mi jasné, že valná většina toho, co se v Párty Hárd odehrává, je obrovská nadsázka. A díky tomu je tahle v podstatě strašná píčovina o dost více než polovinu stopáže zábavná. A stejně jako ve své hudební tvorbě dokáže i do týhle šílenosti skrýt pro pozorného diváka poukázování na společenské problémy (šikana, rasismus, drogy, zneužívání dětí), kterých má Rumbursko, kde se děj odehrává, víc než dost. Nemůžu dát víc než 3, to bych se zpronevěřil sám sobě a své poctivosti v hodnoceních, ale míň taky ne. :-) (HDrip)

Do naha! (1997)

Skvělá komedie se sociálním podtextem, který v určitých pasážích filmu přebírá otěže a utlumuje humor. Ale to není na škodu, ba naopak, film díky tomu není jednorozměrný a umožňuje divákovi vytvořit si k postavám vřelý vztah. Ty jsou sympatické a skvěle zahrané, v čele s neodolatelným Robertem Carlylem a jako vždy vynikajícím Tomem Wilkinsonem, jehož proměna z uměřeného úředníka v showrunnera chlapského striptýzu je vskutku kouzelná. Do toho jeden z nej soundtracků včele s legendárním songem Rock'n'roll Part 2, k němuž mám velmi nostalgický vztah (sparťané vědí :-) ). Hodně pěkné 4 hvězdičky. (Blu-ray, orig.)

Rakeťák (2022)

Dějově tentokrát Pixar nevykouzlil žádný zázrak, nicméně vizuálně a hraním na nostalgickou strunu plnou různých odkazů na jiné sci-fi klasiky (především Interstellar) dopřává zábavu i dospělému divákovi. A vlastně celkově to je spíš film pro dospělé než pro děti, které spoustu věcí nemají šanci pochopit. Tak je tam pro ně alespoň roztomilá robo-kočka a nějaká ta akce. Kdyby to tvůrci celé pojali ve vážné rovině a na dětského diváka se vykašlali úplně, bylo by to klidně i na 4 hvězdy, nicméně to pochopitelně "nejde". Takhle nemůžu jít výš než na slušné 3 hvězdičky. (kino Cinestar, dabing)

Top Gun: Maverick (2022)

Maverick jednoznačně překonává původní film ve všech ohledech, nicméně bohužel je také dějově jeho téměř dokonalou kopií. Je sice uměřenější, méně klišovitý a především jsou zde fantastické letecké akční scény. Přísně vzato ale nenabízí vlastně vůbec nic nového, jen recykluje (i když kvalitně). Dokážu jakžtakž pochopit všeobecné nadšení, mě se ovšem netýká. (kino Cinema City IMAX, orig.)

Top Gun (1986)

S politováním konstatuji, že Top Gun je špatný film. Nostalgie u mě neprobuzena v žádném ohledu, a tak zůstává jen klišovitý film plný typicky 80kových scén, které ovšem dnes už nejsou cool, spíš trapné. A že je to reklama na americkou armádu, to je asi ten nejmenší problém. (4k UHD blu-ray, orig.)

Euforie - Série 2 (2022) (série)

Druhá série se ze začátku rozjíždí fakt pomalu a kolikrát jsem si říkal, že to asi nebude už ono, nicméně postupem času děj nabírá na obrátkách a hlavně linie Fezca a Lexi je skvělá. Rue nezaostává a zejména v pátém dílu Zedaya rozbíjí veškeré případné pochyby, jestli tu roli hraje dobře. Výborně graduje i linie Nata s otcem a boj o něj mezi Maddy a Cassie. Z tolik vychvalované a ceněné divadelní scény jsem byl při sledování trochu rozpačitý, nicméně zpětně musím docenit invenci a originalitu tvůrců. Ve výsledku celkový dojem ještě o něco lepší než z 1.série. (HBO Max, orig.)

Euforie - Série 1 (2019) (série)

Seriál o dospívajících teenagerech v USA - za normálních okolností látka, která by mě minula velkým obloukem. Tohle ale není ledajaký seriál, protože je syrový, upřímný a nebere si servítky. Některé epizody jsou zbytečně rozvleklé, ale jako celek to funguje. Zendaya hraje závislačku famózně a i ostatní mladí herci jsou skvělí. Solidní 4 hvězdy. (HBO Max, orig.)