Co kdybychom žili společně? (2011)

Konfrontace světa starých (skvělý Pierre Richard a Claude Rich) a mladých (neméně dobrý Daniel Brühl). Vyznívá nepřekvapivě ve prospěch seniorů. Byť film obsahuje řadu úsměvných až veselých epizod, všechny jsou s vážnějším podtónem a nutí k zamyšlení, že se vlastně nejedná o nadsázku ale situace odpozorované v životě.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

První hodinu jsem uvažoval, jak lze celou délku přestát. A potom jsem najednou čas přestal vnímat. Síla scénáře a jeho zpracování starým mistrem Scorsesem jsou úžasné (a to přesto, že o diskriminaci Indiánů v USA toho poměrně hodně víme).  Pochvala patří také triu DiCaprio, De Niro a Gladstoneová. Jeden z (mých) největších filmových zážitků roku 2023

Paddington (2014)

"Design" Paddingtona je úžasný a stejně tak britský ledový klid při setkáních s chlupáčem v rušném Londýně. Zdařená adaptace se známými herci v netypických rolích. Za rok možná skouknu "dvojku"

Detektiv Grace - Vraždy v rezidenční čtvrti (2022) (epizoda)

Má to dobrý spád, ale zápletka příliš překombinovaná a závěrečné "vysvětlení" nevysvětluje vše (zejména pak motivy pachatele a výběr obětí). Stejnojmenný román- předloha od Petera Jamese (česky "Smrt ve vyšší společnosti", nakl. Brána, 2016, 381 stran !) se zjevně nedá "nacpat" do devadesátiminutové epizody

Mark Felt: Muž, který zradil (2017)

Zajímavý pohled na skandál, který je sice dávno vyčpělý, ale přesto průlomový v americké politice 20. století. Před více než 45 lety jsem viděl drama Všichni prezidentovi muži, kde Mark Felt figuroval jako neznámý "Deep throat" informující novináře Woodwarda a Bernsteina. Zde je tedy jakési symbolické odhalení jeho identity. Dobrý výkon Liama Neesona

Muži, ženy a děti (2014)

Zarážející a vůbec ne optimistický pohled na mezilidské vztahy. Smutné, že se nevěří hlavně těm, co jsou normální...

Chvění motýlích křídel (2000)

Film je poskládán z epizod, které do sebe "zapadají" jen zdánlivě. Protože když scénárista napíše úvodní scénu a  současně závěrečnou (obě se stejnými protagonisty), potom je snadné dát mezi to dějovou vatu na 85 minut. Mě osobně film zklamal (o nějaké "podmanivosti" či "líbivosti" ani řeč).

Severské vraždy - Čistá hra (2022) (epizoda)

Konec třetí řady, v němž se (zdá se) definitivně řeší vztahy mezi ním, jeho bývalou ženou a nejlepším přítelem a parťákem z oddělení vražd, který s ní žije. Současně ale otevřené pro další pokračování "ve stejné sestavě"

Tři zlaté dukáty (2023) (TV film)

Vzhledem ke slovenským reáliím mi slovenština připadala vhodnější (shlédnuto v slovenské štědrovečerní premiéře na STV1). S výjimkou strašidelně temného pohádkového úvodu se film držel spíše historických reálií života na vsi (Juraj coby vynálezce elektrických přístrojů, první "automobil" na vsi) a tím si pravděpodobně získá i dospělé diváky. Sympatický herecký projev K. Krajčovičovej v roli milostslečny Júlie