Oktopus - Jordán (2023) (epizoda)

Seriál uzrával jako víno. Ale možná dobře, že v nejlepším skončil, protože zde je (snad) prostor pro pokračování druhou řadou. Už jen pro skvělé výkony M. Krobota a Z. Stivínové

Ostrov (2023)

Možná jsem s hodnocením milosrdný, ale když -podle žánrového zařazení - jde divák do kina (nebo si pusti v televizi) film s popisem romantická dobrodružná komedie, nemůže očekávat Spielbergova Trosečníka. A představu dolidní a zábavné "romantické dobrodružné komedie" mi ostrov v podstatě zcela naplnil.

Oppenheimer (2023)

Američané mají tento styl politických dramat v oblibě. A Christopher Nolan odvedl skvělou práci sevřeným dramatem, přeskakujícím v čase, i odlišením děje mezi barevným a černobílým snímáním (firma Kodak vyvinula první černobílý film pro formát IMAX speciálně tak, aby zajistila barevnou přesnost těchto černobílých segmentů). Jako kamínky skládačky do mozaiky se zaplňují jednotlivé osudy hlavních postav a složité vztahy mezi nimi. I v epizodních rolích filmu se setkáme s vynikajícími herci (Casey Affleck,Matthew Modine či Gary Oldman v roli Harry Trumana !), což nepochybně zvyšuje jeho atraktivitu. Kvůli propletencům aktérů i pozadí jejich účasti v něm by nepochybně bylo podnětné přečíst si literární předlohu k filmu (byť má 600 stran!)

Mangeclous (1988)

Hrdinové filmu v čele s Mangeclousem (trochu jiný P. Richard) jsou sebestřední, marniví, nesnesitelně užvanění a z každé situace se snaží něco vyzískat. U ostatních automaticky předpokládají své vlastní špatné vlastnosti. Možná, kdybych přečetl literární předlohu (překlad románu z roku 1938 z pera  A. Cohena pod názvem "Hubomlat", vyšel česky 2005), ocenil bych "děj" filmu lépe. Takhle v něm ale nějakou výraznou dějovou linii nevidím. Francouzská verze Wickipedie k filmu uvádí: "Dílo Alberta Cohena se na filmové plátno převádí velmi obtížně. Psychologická jemnost jeho postav a lidských vztahů je náplní jeho knih, ale jejich děj - komplikovaný, jenž není ani realistický, ani rozhodující - se neslučuje s lineárním formátem, který by vyžadoval novodobý film. Albert Cohen si ostatně oficiálně nepřál, aby jeho dílo bylo zfilmováno. "

Služka (2023)

Z pozlátka Rakouska-Uherska vidíme málo, ze snah Čechů a Slováků o nezávislost také. Děj se spíše soustředí na vztahy mezi německým panstvem a česko-slovensko-maďarským služebnictvem v jednom velkém domě ve středu staré Prahy, v němž se odehrávají malá i velká osobní dramata. Pozvolné plynutí děje je doprovázeno podmanivou hudbou V. Martinky. Působivý baladický film

Vzdálené vrcholky hor (1984)

Podle románu Mary Margaret Kaye. Slavný dvoudílný román (česky 2005) , který se stal předlohou filmu, je však mnohem rozsáhlejší a vypráví příběh, v němž se osudy hrdinů prolínají s osudy celé země. Přesto však je atmosféra filmu  /i TV seriálu/ vynikající a v televizi patřila k tomu nejlepšímu v 80. letech.  Film jako zkrácená dvouhodinová verze měla premiéru v našich kinech v prosinci 1985

Daleké obzory (1955)

Pod názvem "Am fernen Horizont"  jsem viděl v 70. letech na programu FS1 rakouské ORF.--- Spojené státy právě získaly Louisianu od Francie. Expedice vedená kapitánem Lewisem a poručíkem Clarkem se vydává do Louisiany., aby prozkoumala území a vstoupila tam, kam se dosud žádný běloch nevydal. Pomáhá jim v tom šošonská dívka Sacajawey . Klasický western v nejlepší fazóně

Fantom Morrisvillu (1966)

"Pozapomenutá perla čs. kinematografie "(Sud) nebo "unavená parodie" (Radko) ? Tak trochu mezi, ale díky O. Novému lze shlédnout i opakovaně

Fantastická cesta (1966)

Roku 1968 v kině nadšění, o čtyřicet let později v TV zklamání...