Effi Briestová (1974)

Černobílý přepis literární klasiky,, mladičká Hana Schygulla, atmosféra FK v Československu 70. let. Ideální kombinace.

Píseň jmen (2019)

Velmi příjemný film. Přestože pojednává o vážných, až tragických tématech - odloučení syna od otce a rodiny, válečná utrpení, holocaust Židů v Polsku, činí tak formou a způsobem, jenž nepřebíjí hlavní téma filmu, jímž je láska životní přátelství dvou chlapců a později mužů z různých zemí, kultur a náboženských vyznání, ale především - láska k hudbě. Herecké výkony Tima Rotha a Cliffa Owena umocňuji emocionální prožitek z celého filmu.

Chartúm (1966)

Historické velkofilmy 60. let minulého století ("Chartúm", "Pád říše římské", "Cid") byly natáčeny na 70mm filmový pás a potřebují prostě panoramatické kino. U tohoto spektáklu nám byly kinoprojekce odepřeny a tak na formátu DVD máme pouze odvar toho dojmu. Přesto ale můžeme ocenit výkony Hestona a Oliviera i davové scény natáčené bez digitálně efektů

Bezstarostná jízda (1969)

Jistě, pustit si film dnes, v televizi a v pohodlí ušáku , tak jej asi nedokoukám. Dnešnímu filmovému fandovi už nemá mnoho nabídnout. Ale vidět jej počátkem 70. let v kině filmového klubu (jedině v kinech FK mohl být po jistou dobu promítán), a navíc v kontextu filmové nabídky tehdejší kulturní "normalizace" - to bylo úplné zjevení, které mi objevilo do té doby neznámou dimenzi filmových žánrů (vůbec nevadilo, že kromě Nicholsona jsem neznal ani žádného z herců). Bridget Fondová (jinak dcera Petera F.) zde v pětl letech stála poprvé před kamerou

Na východ od ráje (1981) (seriál)

Možná hereckými výkony ne až tak vypjaté drama jako Kazanova adaptace, ale třídílný rozměr "minisérie" umožnilo mnohem věrnější přepis tohoto Steinbeckova skvělého románu. Je zde vše, co divák znalý literární předlohy očekával...

Na východ od ráje (1955)

Na to, jaký prostor poskytnul filmový scénář pro převzetí literární předlohy Steinbecka, se E. Kazan zhostil své úlohy velmi dobře. Soustřeďuje se na závěrečnou, nejdramatičtější část románu (později údajně prohlásil, že se mu nelíbila první část knihy, která pojednává o mládí a manželství hlavních protagonistů) a opřel se o výborné herecké výkony Jamese Deana a Richarda Masseyho.(Steinbeck osobně považoval Deana za ideálního představitele Cala Traska). Malebná krajina kalifornského Mendocina a Sallinas Valley dokresluje celou atmosféru dramatu.

Kachní polévka (1933)

Taky s troškou do mlýna: Firefly: "Ne že by mě to zajímalo, ale kde je tvůj manžel?" - Paní Teasdaleová: "Je mrtvý".-  Firefly: "Vsadím se, že se na to jen vymlouvá."-  Paní Teasdaleová: "Byla jsem s ním až do konce."-  Firefly: "To není divu, že zemřel."-  Paní Teasdaleová: "Držela jsem ho v náručí a líbala ho."-  Firefly:" Aha, takže to byla vražda."--- Naprosto úchvatní Marxové (název filmu nelze doslova přeložit, je to slovní hříčka. Proto např. v Německu promítali pod názvem "Bratři Marxové ve válce")

Ally McBealová (1997) (seriál)

Velmi zdařilý mix profesních a osobních vztahů a osudů hlavních protagonistů- zaměstnanců advokátní  kanceláře. Vtipné dialogy a herecké výkony, které utkvěly a divák si na ně vzpomene i po dvaceti letech (kromě  samotné C. Flockhartové např. Peter McNichol jako spolumajitel kanceláře John Cage či Lucy Liu jako advokátka  Ling Woo)

Dracula Has Risen from the Grave (1968)

Třetí z celkem osmi ztvárnění Draculy Christopherem Lee (první 1958, poslední - již jen jako parodie - roku 1976). Tento horor je ale míněn vážně a má vcelku dobrou úroveň , i když se Stokerovým "hrdinou" má společné pouze jméno a prokletí nesmrtelnosti. Film produkovala společnost Hammer Films, specialista na horory, a přinesl jí největší zisky vůbec.

Dracula (1931)

Bela Lugosi není oním démonickým upírem, jehož spojujeme se ztvárněním Drakuly Ch. Lee, G. Oldmanem (či nejnověji N. Cagem). Je to aristokrat, ďábelské rysy nabírá teprve s vývojem děje, když je odhalena jeho pravá identita...