Červený plakát (1976)

Toto drama s vynikajícím Pierre Clementim bylo poprvé uvedeno na MFF v Karlových Varech roku 1976

The Adventures of Sherlock Holmes (1939)

Další epizoda Holmesova souboje s tradičním nepřítelem, geniálním profesorem Moriartym (Holmes:"Máte úžasný mozek, Moriarty. Obdivuji ho. Obdivuji ho tak moc, že bych ho nejraději daroval naložený v alkoholu Londýnské lékařské společnosti.")

Ademai, počestný bandita (1943)

Režijní debut Gillese Grangiera, který více než deset let pracoval jako asistent režisérů, jako byli Sacha Guitry, Georges Lacombe či René Pujol.  V následujících dvou desetiletích Grangier pracoval s předními francouzskými herci (Fernandel, Jean Gabin, Lino Ventura, Bourvil) a soustavně točil divácky velmi úspěšné filmy

Dědeček má plán (1973)

"Já už budu hodný, dědečku" po španělsku. Humor, který však našemu tak nesedí jako Francouzi nebo Italové.

99 and 44/100% Dead (1974)

Dva gangsterští bossové si v likvidačním boji pošlou pro pomoc. Jeden najme chladnokrevného profesionálního terminátora Harryho , druhý pošle pro Marvina, sadistického a dementního zabijáka, kterému chybí jedna ruka. Jenže Marvin nenávidí Harryho, protože to byl právě on, kdo mu ruku useknul. Ale mezi vší tou krví a kulkami se najde čas i na romantiku. Dost materiálu na pořádně napínavý děj i finále...

Bodyguardi (2023) (seriál)

Psáno po shlédnutí prvního dílu. Teda nevím, čím se autoři z Prima+ inspirovali při psaní popisky, která je jako "Obsah", ale nic z toho jsem tam nenašel. Tak snad další díly budou lepší...

Poslední údolí (1971)

Na velkém plátně výpravná podívaná, avšak ne ve stylu "pádu říše římské" či "Cida", ale pochmurného eposu, konfrontujícího názory učitele Vogela a kapitána vojenského oddílu na válku, Boha a víru. ( Kapitán k Otci Sebastianovi: "Odvažujete se mi mluvit o nepřátelích a spravedlivých válkách? Žádná spravedlivá válka neexistuje. Vy to víte, všichni to vědí. Pravda je taková, že vaši vůdci jsou fanatici, vaši generálové jsou bandité; zaměstnáváte každého žoldáka, kterého seženete, a papež hraje politiku! Pravda je, že vaše válka je špína, chamtivost a pokrytectví - a druhá strana je stejně prohnilá! Všechny strany jsou prohnilé, kromě lidí, jako jste vy, náboženských fanatiků, kteří podněcují k vraždění kvůli Bohu, kterého nikdy nepoznali." )--- Film vymykající se jednoznačnému žánrovému zařazení, se v 70. letech promítal v kinech v Polsku, Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku, jen u nás filmovým ideologům (nevím proč) vadil. Já sám jsem film viděl roku 1973 v kině v Budapešti ("Az utolsó völgy").

Mladý Toscanini (1988)

Jednu extra hvězdu za uchvacující Elisabeth Taylorovou. Co do citu pro interiér byli Visconti a Zeffirelli dosud nepřekonatelnými (a snad i nepřekonatelnými) mistry.

Frigo na mašině (1926)

Založeno na skutečné události z doby občanské války. V dubnu 1862 vedl agent Unie James J. Andrews oddíl 21 vojáků při odvážném tajném zátahu. Andrews a jeho muži, oblečeni do civilních šatů, cestovali po železnici do jižanských států. Jejich úkolem bylo sabotovat železniční tratě a narušit zásobovací řetězec konfederační armády. Ve městě Big Shanty ve státě Georgia nájezdníci ukradli lokomotivu známou jako "General". Zamířili na sever, cestou ničili koleje, pálili kryté mosty a přerušovali telegrafní vedení. William Fuller a Jeff Cain, průvodčí a strojvedoucí lokomotivy "Generál", pronásledovali ukradený vlak po železnici i pěšky...  Podle této historické události byl natočen rovněž rodinnný film The Great Locomotive Chase (1956) v produkci W. Disneye. ---Keatonův němý film jsem viděl jako dítě - jeden z mých prvních filmů v kině, kdy jsem jej bral jako grotesku (vedle filmů Chaplina, Harolda Lloyda či Laurela a Hardyho). Teprve nedávno, když jsem jej viděl podruhé, jsem plně docenil jeho umělecký rozměr a přesah doby, v níž vzniknul.

Stíny smrti: Údolí lží (2013) (TV film)

Na Prima krimi zařazeno jako jakýsi "pilot" k francouzsko-belgické sérii Vraždy v..., která ve Francii běží už desátým rokem ( kromě toho po několik let též na STV1) . Tento příběh má dobré napětí, ale pojetím (se strašidelnými prvky) se vymyká tomu, jak je série pojata, tj.  policejní vyšetřování, odhalující postupně přesah motivu zločinu do minulosti.