• Thriller

Černé duše (2014)

Inteligentní, rozjímavý thriller o třech bratrech, zločinu a hlubokých kořenů pomsty, kde jedna malá rebelie zničila celou rodinu. Promyšlený scénář a charismatické postavy dělají film velmi dobrým, snad jen některé pasáže byly příliš rozvláčné.

Saulův syn (2015)

Svým stylem Saulův syn přesahuje typický příběh z koncentráku a navíc přidává ohromnou autentičnost, která se celkem zdařile snaží o nemožné, a to pochopit pocity vězňů při vyhlazování vlastní rasy. Tohle nebyl film s hrdiny a padouchy zakončený vítězstvím dobra, ale klaustrofobický výlet do pekla na zemi, s úspornými, šeptajícími dialogy na hraně srozumitelnosti. Nebo jednou větou: jednoduchý příběh jednoho muže, chyceného v beznadějně zoufalé situaci.

Hladová srdce (2014)

Mateřská láska dokáže být někdy hodně odporná. Hladová srdce, nebo Hladový krk, v podstatě je to jedno. Tento film popisuje manželství, ve kterém žena posunula hranici alternativní výchovy svého novorozeného syna do stádia šílenství. Zajímavý, podvyživený film plný emocí, který má sice daleko k megadílu, ale mohl se spolehnout na slušné herecké výkony hlavní dvojice.

Berani (2015)

Jedinečná islandská krajina vyprodukovala jedinečný film. Podmanivě jednoduchý příběh dvou znesvářených bratrů bydlících od sebe co by kamenem dohodil, přesto spolu dokázali čtyřicet let nepromluvit. Tuhle venkovskou náturu se povedlo natočit láskyplným pohledem, nechyběla špetka suchého humoru, ale jinak tady životní pochmurnost koukala všem beranům z očí. Celý film ubíhal čitelně a vždy se dalo odhadnout, co přijde dál. Jenže pak se vytasí s takovým koncem, který mě donutil zapomenout na vše ostatní.

Synové (2006)

Intenzivní psychodrama, které nemělo problém udržet moji pozornost. Mladý týpek vypátrá pedofila a spouští tím pro několik postav nepředvídatelný řetězec událostí. Film je silný v tom, že každá postava, i ten hajzl pedofil, je zobrazena lidským způsobem, přes své chyby mají i sympatické vlastnosti. Svědomí, morálka, pomsta a naštvání, tohle všechno vyústí v napínavý, téměř extrémní závěr s vychytanou atmosférou poslední minuty.

Endeavour (2012) (seriál)

Jednoduše parádní detektivní seriál s okouzlující britskou atmosférou, nostalgií a dobovými detaily. Každá epizoda začíná z několika směrů, nesouvisejících osob a příběhových linií, aby se při vyšetřování záhadných vražd zapotil nejen detektiv Morse, ale i já, erudovaný přemýšlivý divák. Potěšilo mě i vykreslení několika (přesněji tří) vedlejších postav a že to vše klapalo i bez zjevného násilí a sprostých nadávek, mně při hodnocení ponechalo jen jednu možnost.

Endeavour - Pilotní díl (2012) (epizoda)

Jeden z nejoblíbenějších britských detektivů mladý Endeavour Morse a jeho první skutečný policejní případ. Ač zelenáč, je vždy o krok napřed před svými úmornými kolegy, což mu přináší problém s autoritami, ne vždy mu jde vyšetřování podle představ, ale jinak je to přirozený detektivní talent. S prvním půllitrem, láskou k opeře a křížovkám se pouští do objasnění zmizení 15-leté studentky. Shaun Evans v hlavní roli odvádí skvělou práci a rozhodně se těším, že mě v dalších případech nechá více nahlédnout do jeho charakteru. Vlastně nemám co vytknout, takže mi vychází elegantních pět hvězdiček.

Maelström (2000)

Někdy není špatné mrknout se na filmy budoucích slavných režisérů, kteří začínali s pár drobnýma v kapse a evidentně šetřili kde se dalo. Například tenhle příběh musela odvyprávět ryba s hlavou na špalku, aby se ušetřilo na opravdovém vypravěči...a kam to dnes Denis dotáhl !

Doktorka Fosterová (2015) (seriál)

Jak roztrhat život důvěryhodné lékařky aneb "Ani peklo neběsní tak, jako žena zrazená". Brilantně napsaný a dokonale zahraný příběh zrady a pomsty jednoho rozpadajícího se manželství, ve kterém jsem z herečky Suranne Jones nemohl spustit oči a hltal jsem každé její gesto i slovo. A finální díl, to byla dlouho neviděná konfrontační smršt', u které jsem seděl jak zařezanej.

Fúsi (2015)

Obrovitý a nesmělý čtyřicátník Fúsi ukázal všem módním superhrdinům, že každá bitva se dá vyhrát jen s dobrým srdcem. Smutný film co umí příjemně zahřát, ale i pořádně zabolet u srdce.