• Krátkometrážní

John Wick 3 (2019)

Keď som pred štyrmi rokmi videl prvý diel Johna Wicka, vôbec by mňa nenapadlo že sa raz rozbehne úspešná trilógia a hlavne že ju tvorcovia dokážu tak zručne vyšperkovať. Ale zázraky sa dejú a už pri druhom diele mi bolo jasné, že sa tu rodí kultová séria. Režisér tentoraz nastavil pomyselnú laťku ešte do vyššieho levelu a paralelný svet mafie a nájomných hitmanov tu dosahuje galaktických rozmerov. Načo je tu nejaká vláda a úrady? Tajomný syndikát z tohto universa má svoje vlastné zákony a pravidlá, ktoré majú dosah na celý Svet a nielen zďaleka na newyorkský Continental hotel. :) Ale na prvom mieste tu samozrejme zostávajú akčné scény a prestrelky, ktoré jednoducho stále viac vyrážajú dych a ktoré zo série urobili kultovú záležitosť. Už úvodný fight s nožami naznačí že tvorcovia tejto série sa posunuli zase o kus ďalej a záverečná bitka či Johnove súboje s ninjami sú vyloženou pastvou pre oči. John Wick je bez výhrady kultová akčná séria, ktorá zásadne zmenila akčný žáner.

Rabid (1977)

Druhotina legendárneho Davida Cronenberga začína v podstate nevinne. Mladá dievčina sa ťažko zraní pri nehode na motorke a upadne do kómy. Nedaľeko sa nehody sa však nachádza súkromná plastická chirurgia a tak sa dotyčnej dostane rýchleho ošetrenia a operácie popálenín v tejto klinike. Následný implantát, ktorý mal nahradiť spálenú kožu sa však vymkne kontrole a vedie k nečakanej mutácii jej tela. Z našej hlavnej postavy sa následne stáva šíriteľka nákazlivého vírusu, ktorý sa začne okamžite šíriť. Cronenberg si u svojich filmov nikdy nebral servítky a aj tu sa dočkáme mnoho gore nechutností, ktoré idú ruku v ruke s tradične depresívnou atmosférou zmaru a kupodivu sú k tomu pridané aj celkom obstojné herecké výkony. Dokonca som mal u niektorých scén pocit že tu Cronenberg určitým spôsobom v scénách masovej hystérie predbehol dobu.

Neznámý voják (2017)

Band of Brothers na fínsky spôsob. Jedná sa v poradí o tretiu adaptáciu románu Väina Linneho, ktorý pojednáva o oddiele guľometčíkov, ktorí v rokoch 1941 až 1944 bojovali v takzvanej "pokračovacej vojne" proti ZSSR. Od úspechov v operácii Barbarossa po boku Nemcov, cez zákopové strety v ďalších rokoch sa museli v lete 1944 brániť ohromnej presile Leningradského frontu a nakoniec separátnym mierom vystúpiť z vojny. Dalo by sa povedať, že hlavný hrdina filmu je vojak Anttero Rokka, ale nie je tomu tak, hlavný hrdina je tu vojna samotná. A vôbec celé vojnové besnenie je tu natočené naturalisticky a do detailu, čomu pomáhajú scény natočené ručnou kamerou. Sledujem fínske vojnové filmy už pár rokov a vždy mňa fascinovalo ako sú oprostené od pátosu a zbytočného gýču. Tu sa totiž divák dočká len krvi, špiny a krutého vojnového besnenia, ktoré zďaleka nemá konca.

Upgrade (2018)

Mrazivý cyber-punkový horor o kvadruplegikovi, ktorý sa vďaka pomoci talentovaného vedca stane znovu mobilným a vydáva sa pomstiť bande grázlov, ktorí mu brutálne zabili ženu a jeho samotného ochromili. Netuší však, že voperovaný systém v jeho tele si žije svojím vlastným životom. Leigh Whannell sa (snaď len na nejaký čas) odpútal od Jamesa Wana a natočil svoj vlastný projekt za 3 milióny dolárov a je z toho veľmi vydarený film s kultovým potenciálom. Neveselá futuristická spoločnosť je tu načrtnutá depresívne a vôbec celý film zanecháva v divákovi nepríjemný pocit. Záver sa dal tak trochu očakávať a k úplnej dokonalosti mu niečo málo chýba, ale cez to všetko zaraďujem Upgrade medzi najlepšie filmy roku 2018. Za málo peňazí je to hodne temnej futuristickej muziky.

V Bruggách (2008)

Veľmi dlho som tomuto filmu odolával, a teraz viem, že to bola hrubá chyba. Režíjny debut Martina McDonagha (nedávno bodoval s filmom Tri billboardy kúsok za Ebbingom) nám predstavuje dvojicu loserských nájomných zabijakov, ktorí sa po spackanej práci utiahnu do dočasného exilu v belgických Bruggách. A počas tejto nútenej dovolenky zažijú dobrodružstvo, s akým rozhodne nepočítali. Vo filme nielen že priamo exceluje trojica hercov Farrell - Gleeson - Fiennes, ale v prvej rade je to nenútený a veľmi osobitný druh čierneho humoru, akým režisér film okorenil. Spolu s originálnymi hláškami v írskom dialekte z toho vznikla veľmi originálna a zábavná čierna komédia. Ale to nie je zdnalivo všetko, pretože svoje kúzlo tu hrá aj titulné mesto a jeho pamätihodnosti, ktoré tu hrajú dôležitú rolu. Veľmi dobrá práca.

Takže tak! (2015) (pořad) odpad!

Zubatá čivava Martin Geňo a zlodej bojlerov Rudo Husky - dvaja vymletí schizofrenici, ktorí sa hrajú na investigatívných novinárov a "proti-systémových bojovníkov". Ich videá presahujú dĺžku dvoch hodín a svojím obsahom pripomínajú nejaký zlý vtip. Popritom veľmi radi provokujú a urážajú ľudí, vyhrážajú sa žalobami, (to je teda fakt antisystémové) poprípade sa vyhrážajú aj fyzickým násilím.......a potom idú robiť veľké haló keď od niekoho dostanú facku či ich spacifikuje ochranka. V každej normálnej a civilizovanej krajine by boli dávno zatvorení v cvokhause. Jedná sa o nepozerateľný hnoj. Takže tak!!!

Doktor Hollywood (1991)

Komédia o smolárskom lekárovi v podaní Michaela J. Foxa, ktorý mal namierené na "prestížnú" kliniku plastickej chirurgie v LA, avšak nešťastnou náhodou zostane trčať v zapadákove. Lenže ten zapadákov je obývaný príjemnými a pohostinými ľuďmi, ktorí si nového doktora obľúbia a naopak on si podľa žánrových pravidiel obľúbi ich, vrátane krásnej sanitárky. Námet je jedno veľké klišé, ale herecké výkony či už Foxa alebo Woodyho Harrelsona ako miestneho pošuka stoja za to a vôbec celkovo film oplýva veľmi pohodovou atmosférou. Film síce má svoje muchy, ale zaraďujem ho medzi svoje srdcovky.

Submarino (2010)

Severská sociálna dráma o dvoch bratoch, ktorí prežívajú na okraji spoločnosti. Celý film tiahne dopredu famózny Jakob Cedergren v úlohe staršieho brata. Jeho postava je síce alkoholik, bitkár a asociál, ale cez to všetko z neho žiari snaha bojovať a držať hlavu nad vodou. Peter Plaugborg je tu naopak slabošský feťák, ktorý sa snaží postarať o svojho malého syna, ale zúfalo zlyháva. Mohlo by sa v priebehu filmu zdať, že pre našich dvoch hrdinov by tu bola iskierka nádeje, ale nezabúdajme že sme v škandinávskej kinematografii a scenár napísali Lindholm s Vinterbergom. Hlavne kvôli tej neopakovateľnej surovosti a chladu si myslím, že najlepšie drámy v rámci európskej kinematografie točia jednoznačne Dáni.

Iron Maiden - Aces High (1984) (hudební videoklip)

Legendárny singel, ktorý vzdáva česť všetkým statočným pilotom RAF, ktorý bojovali v Druhej Svetovej vojne. Skladba je dodnes na koncertoch skupiny v repertoári ako úvodná.

Iron Maiden - Wasted Years (1986) (hudební videoklip)

Pieseň "Wasted Years" patrí medzi moje úplne najväčšie srdcovky od tejto heavy metalovej legendy. A to nielen kvôli tradične skvelým inštrumentálnym výkonom a Dickinsonovmu charismatickému spevu, ale predovšetkým kvôli svojmu posolstvu ktoré hovorí, že človek by sa nikdy nemal vracať do minulosti, ale naopak žiť pre prítomnosť.