Izolace (2006)

Vydařenej malej slasher s humorem černým jak noc s nabroušenou mačetou.Tohle umí britové na výbornou. Ačkoliv si některý gore scény nezadaj se "seriózníma" horrorama,je to z velký části parodie (i když se tak občas netváří),takže mě to občas nutilo smát se i na místech,kde to možná nebylo příliš vhodný. Ale co už..3,5*

You're Next (2011)

Co začne jako brutální a zdánlivě bezdůvodná invaze tria maskovaných zabijáků na večeři jedný (dysfunkční) rodinky se postupem změní v celkem povedenej,až černohumornej slasher. Z počátku se YN tváří celkem vážně,ale po krůčcích začne na diváka v některých scénkách pomrkávat,že to nakonec až tak vážný nebude (bratrská hádka s kudlou v zádech,první vtipnej pokus o běh pro pomoc..). Později vypluje na povrch i motiv,kterej jakkoli je ohranej,sedí. No a za zvuku pohodový hudby může začít ženská verze Home alone,která mi vyloudila úsměv na rtech. S ohledem na finále jsem tak schopnej zpětně odpustit postavám jejich iracionální jednání ,protože u konce jsem se fakt slušně bavil. *T2: You're Next!

Dark Was the Night (2014)

Zpočátku slibně vyhlížející monster horror - vidlákov,zima,lesy, tajemnej tvor, Kevin Durand v netradiční roli. Pomalu budovaná skromná atmosféra,kde se netlačí na pilu. Ve finále slabý béčko,trapnej konec a monstrum co vypadá jak pomačkanej želví ninja.Goddamit.

Ils (2006)

Pak bude možná pozdě na to chtít se ptát,co ONI, mají si s KÝM hrát? Magnuskovi Bastardy by mohl uvádět Večerníček jako pohádku na dobrou noc. Ils je solidně konstruovanej komorní psychothriller,při němž budou slabší povahy napnutý jak kšandy na Magnuskově pupku. Zážitek by byl určitě mnohem intenzivnější,kdybych dopředu nevěděl kdo (nebo co) za vším tím terrorem stojí a dozvěděl se to až ve finále,ale i přesto to byla (hlavně díky závěru) celkem silná káva.

Ledová smrt III (2010)

Prequel je suverénně nejslabší z celý trilogie,ale naštěstí jsem se na to připravil,takže jsem ho úspěšně dokoukal až do konce. Srovnávat s předchozími dvěma díly nemá cenu,chybí tu sníh,s ním spojená mrazivá atmosféra,napětí,krumpáč (takže vlastně všechno) a mně osobně i Jannicke (tu vystřídala blondýna jejíž jméno jsem už zapomněl a parta ošklivější norský verze S Clubu 7,takže si zasloužili umřít) . Ponurý vlhký lesy ranně podzimního Norska jsou pro tenhle typ filmu ideální,kouzlo rozhodně mají,ale scenérie film nezachrání. Celkem potěšil až úplnej závěr. 2,5*

Lesy (2006)

Horrůrek s podmanivou atmosférou,evokující Povídky z Krypty a jim podobné (krátké,lehce strašidelné). Stylem vyprávění i hereckými výkony retro návrat k horrorům z 90.let. Taková sympatická jednohubka.

Ledová smrt II (2008)

Pořád koukatelná,ale o něco slabší než jednička. Ta byla přeci jen serióznější a civilnější,dvojka už se zbytečně snaží kopírovat západní série a v podobě horrorlezce vytvořit norskou verzi Myersů,Vorheesů a dalších überkillerů co umíraj aby zase mohli v dalších 20ti pokračováních vstávat z mrtvých. Rozjezd je celkem fajn,špitál už sice nemá takový kouzlo jako opuštěná horská chata,ale špatnej neni. Komorní atmosféra zůstává,lidí je tam taky pět a půl, pár slušnejch mordů,naháněčky po chodbách,politajti (od norského politi) jako bonus. Zazdilo to asi nejvíc ryze "americký " finále,kdy se Jannicke nebojácně nahonem vydá zpátky na místo činu k závěrečný konfrontaci.

Ledová smrt (2006)

..aneb jak to mělo dopadnout s Vojtou Kokotkem a Jirkou Máslem. Klasický schéma teenagerský vyvražďovačky zasazený do mrazivýho prostředí norských hor. Po všech těch americkejch slasherech působí Fritt vilt jako příjemnej chladivej vánek uprostřed parnýho léta. Fajnový prostředí jak venku tak uvnitř (samotná postkomunistická chata je z celýho filmu asi to nejstrašidelnější),mrazivý temný atmo,dobrá hudba a na horror i herecký výkony (taky norská hatmatilka a řev zní líp než angličtina). Ač tenhle žánr obvykle nevyhledávám,tohle mě bavilo. Veldig godt!

Everly (2014)

Everly působí trochu jako zfilmovaná bizarní divadelní hra. Odehrává se v 1 pokoji (sem tam i na chodbě),kde bývalá prostitutka kosí zástupy nepřátel jako v počítačový hře s tím rozdílem,že hl.hrdinka neprochází levely, ale záporáci a úchyláci, včetně finálního bosse pasáka Taika,chodí za ní. Občas dobrá akce,černej humor a nadsázka (scéna s granátem vhozeným jakuzákům do výtahu či aport byly parádní),ale jako celek to působí trochu pochybně a ač je to originální hit z toho asi nebude,i když snaha by tam byla. Takže jak píše verbal "pokud k tomu člověk přistoupí jako ke kapku ujetým a řádně krvavým trampotám katalogové MILFky a přemýšlí u toho čurákem, dá se to vcelku úspěšně přežít až do konce..". A taky je tam "hafo mrtvejch děvek". 3,5*.

Bengálský tygr (2010)

Připravil jsem se na horrorovou béčkovou pitomost a on se z toho vyklubal celkem sympatickej a koukatelnej,chce se říct až rodinnej, thriller (s horrorem to nemá ani z bla společnýho,vy srabi). Je to taková napínavá naháněčka 2 koček po jednom domě (z nichž jedna má sexy prádelko a prozradím,že tygr to není..). Námět je jednoduchej,ale v rámci zvířátkovýho žánru úplně dostačující + naprosto optimální stopáž. 3,5*.