Jak vycvičit draka: Legenda o Kostikradovi (2010) (TV film)

Po shlédnutí Dárku Nočního běse mě tato blbinka už příliš nenaplňuje. Nápad sice docela hezký, ale vše je prvoplánovitý a filmeček se pořádně rozjede až teprve tak minutu dvě před koncem. Jen 60%.

Jak vycvičit draky: Dar Nočního běsa (2011)

Roztržitá vánoční variace na Jak si vycvičit draka. Roztomilá, ale velice naivní. Děti ale určitě zabaví. /SPOILER/ ale mně nezbývá než se ptát, např. jak to že všichni draci mají mladé, ale Bezzubka ne...?

Velký útěk (1963)

Velký útěk je dost překvapivým počinem. Jednak svojí stopáží a také vyobrazením německých táborů pro válečné zajatce. Nevypadá nijak děsivě ani démonicky. Stejně tak němečtí důstojníci. Obzvlášť velitel tábora. Slušnou porci zábavy a napětí skýtající přípravy na útěk vězňů a jejich pokusy o něj. Závěrečnou třešničkou na dortu je závěrečný velký útěk. Film je natočen údajně podle skutečné události a /spoiler/ asi kvůli tomu se podaří skutečně utéct asi jen třem lidem a to se mi zdá jako trochu škodu.

Zrození Planety opic (2011)

Dle mého asi největší překvapení letošního roku. Znovuzrození filmové legendy v novém hávu sedícím do 21. století. Vidět poskakující opičky na západním pobřeží je úžasně roztomilé. Dějová linka je dost dobře promyšlená, herecké výkony vysoce věrohodná, úroveň počítačových triků taky velice zdařilá. Pomalu přemýšlím, jestli k natáčení použili vůbec nějakou živou opici, kterou neprohnali potom počítačem. Ke konci už ztrácí dějová linka na své bezchybnosti. Holt, asi Američané a jejich mentalita. SPOILER Holt, opici nechá v útulku, skoro za ní nejezdí a ani znakovou řečí jí nic nevysvětlí. Zakončení je dost naivní. Tlupa několika set opic skončí v sekvojovém lese pár kilometrů od velkoměsta a žijou šťastně až do smrti (bez jídla, v zimě asi i se sněhem)...

Nesmiřitelní (1992)

Skvělým způsobem natočený western. Příběh v hlavě ale moc dlouho nezůstane. Na něm i na obsazení je už poznat, že je pozdějšího data. Zápletka v podobě pomsty pořezané kurtizány je na western dost neobvyklá. Také oslavné zpodobnění padouchů se mi zdá jako dost netypické a nemůžu si vzpomenout, že bych to v nějakém předchozím westernu viděl. Také jsem nikdy předtím neviděl hrát hlavní roli v na divokém západě černocha. Z historického hlediska to postrádá logiku. Obzvlášť když ještě do nějakých šedesátých let snad tam na jihu nesměli ani řídit auto. Kupodivu tahle podivná směsice vy výsledků působí dost dobře a strhujícím způsobem. Dávám čtyři hvězdičky - není to čistý western a příběh si po týdnu pamatuji jen v náznacích.

Kovbojové a vetřelci (2011)

Film s velkým potenciálem. Bohužel zůstalo jen u něj. Jednotlivé scény sice občas natočený strhujícím způsobem, avšak takových scén je jen pár a chybí jim těsnější pojítko. Dějová linka je dost kostrbatá. Efekty docela ujdou. Bohužel i zakončení působí docela nedůvěryhodně a dokážu si představit sto lepších a efektnějších konců. Kdo se chce tedy dvě hodiny koukat na trochu neobvyklou kovbojku plnou občasných nelogičností, ať se podívá. Za mě slabé tři hvězdy.

Doba ledová: Mamutí Vánoce (2011)

Pro tuhletu sérii mám slabost. Roztomilý námět, dobré provedení, pár opravdu povedených scének a vtipných momentů.

Akira (1988)

Sice svým způsobem strhující dílko, ale mně jako Evropanovi nemá co dát. Naprosto chaotický příběh, podivně charakterově vyvedené postavy, všudypřítomná japonština a ještě méně uvěřitelná zápletka. Milovník japonského anime ze mě asi nikdy nebude. Na jedno shlédnutí zajímavé, vidět více podobných příběhu - rozhodně NE! Ve své podstatě mi dalo i to Stmívání více. I přes svojí poutavost a napínavost dávám kvůli nepochopitelnosti a zmatenosti jen dvě hvězdy. Ukamenujte mě.

Kung Fu Panda 2 (2011)

Lehce nadprůměrný animák, který moc nenadchne. Úroveň animace je sice dobrá, ale vyskytuje se tu příliš klišé a to i co se týče cool animace. Od čtyř hvězdiček film ochránil oslí můstek /spoiler/ v podobě zmínky, že Poúv otec žihe/konec spoileru/. A ještě takovým prvoplánovitým způsobem. Při pomyšlení na třetí pokračování, když už i první a druhý díl byly vařeny skoro z vody, mě jímá hrůza.

Střihoruký Edward (1990)

Střihoruký Edward, ač nerad, tak musím konstatovat, že ztělesňuje vše, co nesnáším na filmovém Hollywoodu osmedesátých až devadesátých let. Americká maloměstskost, totožné exteriéry z filmového studia, z kterých přímo čiší, že jsou umělé, příšerná práce se střihem a efekty - jenom máchání nůžkami a odpadávání chomáčů plus záběr na výsledek - to je prý stříhání. Navíc obsazený babinec mi byl naprosto nesympatický (Peg ze ženatého se závazky atd.). Příběh stojí taky za starou belu. Prvoplánovitý, nepříliš originální, plný nelogičností a oslích můstků. Ke kostýmům můžu říct jen to, že mě vzhled Edwarda nenadchl. O hereckých výkonech mám pochybnosti jakbysmet - to křenění u stříhání plotu - to je neskutečné. Když mám Edwarda hodnotit, tak mě film dost zklamal, nechápu, jak se kolem měl mohl vytvořit kult, film mě nijak neuchvátil, tak mu dávám tři hvězdičky. A to jsem ještě na vážkách, zda neslevit ještě aspoň o jednu níž. Nejspíš mě zklamal, protože jsem se na shlédnutí dost těšil a měl na něj velká očekávání.