Učitelem z nouze (2014)

Pro mě nečekaně příjemné překvápko. Oddychovka, která sympaticky plynula od začátku až do konce bez jediného zaškobrtnutí.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Tohle se opravdu povedlo, vše zde sedí jako zadek na hrnci. Hercům skvěle padnou jejich role, dokonalé grafické efekty, děj svižně odsýpá, žádné zbytečné plky ani odbočky, nápadité, tak akorát vtipné… Užil jsem si to, a přestože nejsem nijak kovaný znalec AD&D, vnímal jsem také tuhle rovinu příběhu i jeho postav. Za mě nečekaně milé překvapení letošní filmové sezóny. No a Hugh Grant, ten jede svou vlastní ligu. I zde exceluje v roli ztělesněné žumpy lidských ohavností stylem, který nemá obdoby. Každá vteřina s ním je pastva pro oči, uši i duši.

Rozhněvaný muž (2021)

Guy Ritchie má určitě na víc než „slušně natočené akční béčko“. Film působí rozporuplně tím, jak se v něm mísí ta nejprovařenější chlapácká rétorika a laciná gesta s citem pro řemeslo lídí mimo plátno (režie, střih, kamera…). Sedí mi to k sobě asi jako když se padesátiletý chlap v obleku snaží ze všech sil mluvit a chovat jak nezkrotný puberťák. I herecké výkony kolísají od solidních po tuctové, vůbec k sobě nejdou. Natočit to Clint Eastwood, ani nemuknu, ale Guy Ritchie, k tomu mi to nesedí ani trochu.

Air: Zrození legendy (2023)

Ve mně film zanechal ten dojem, že Matta Damona můžete nechat hrát cokoli, a bude se na to příjemně koukat. Jelikož byl tento film celý o něm, utekly ty dvě hodiny jak voda, a aniž by tam vlastně o něco šlo, odcházel člověk příjemně naladěný. Hrát ale jeho roli někdo „ne tak charismatický“, neštěkne po tom pes.

Odpolední láska (1957)

Až pitomě absurdní a od základu násilím šroubovaná fraška, která je úplně o ničem. Ani na chvíli se nedá říct, že divák splyne s tím, nač kouká. Naopak, to až bolí, jak je vše uměle konstruované ad absurdum. Pro mě velké zklamání, které nezachránila ani šarmantní Audrey, protože ji její role staví do pozice úplného idiota.

Jak ukrást Venuši (1966)

Svěží, vtipné, skvělá kamera i střih… Tenhle film se mimořádně povedl.

Návrh (2009)

Oddychovka, u které si oddychnete. Nic víc, nic míň. Neurazí ani nenadchne.

Ztracené město (2022)

Škoda, že filmu úplně chybí atmosféra. Působí jako drmolení, ploché a nezáživné. Jako když namísto beletrie čtete návod k mikrovlnce. Výjimkou jsou scénky s Bradem Pittem, kterých je ale jak šafránu.

Kocour v botách: Poslední přání (2022)

Bujarost a veselí, které se vší silou snaží do diváka ládovat prvních několik minut, se dá vydržet jen stěží. Přitom není důvod, scénář je dobrý, nepotřebuje být kamuflován vnucovaným nadšením. Emotivní výlevy po chvíli naštěstí poleví na povětšinou snesitelnou míru, takže zbytek filmu se už dá nejen dodívat, ale i užít. Zajímavých momentů i pro dospělé je v příběhu dost, jen ta forma připomíná ochotníka, co si myslí, že čím víc koulí očima, mává rukama, huláká a dupe, tím lepší je herec a miláček publika. Mně osobně se předchozí díl líbil mnohem víc, protože se v něm všichni chovali „normálně“.

Víly z Inisherinu (2022)

Výborně zahrané i natočené, sem tam povedená scénka. Ale jako film to nemá čím zaujmout. Když už se něco stane, namísto aby se věci rozjely, se to hned rozplyne v prázdné atmosféře zapadlé díry. A v divákovi s postupěm času jen sílí pocit, že trpí stejně, jako ostatní obyvatelé Inisherinu ubití všudypřítomným „nicem“.