Tenet (2020)

Tenetu dávám pět hvězd proto, že oceňuji kvalitu, a ta je mým pohledem všude prvotřídní. Diskutabilním prvkem je určitě všudypřítomný fenomén času „normálního“ a „pozpátkuběžícího“, na němž je celý film postavený. Není totiž snadné a dost pravděpodobně ani možné v tom tempu, jakým je film servírován, vnímat, co všechno nám chce sdělit. Scény jsou sestříhané tak hutně, že v podstatě neexistuje jediné hluché místo, kde by měl člověk čas si srovnat, co vlastně viděl. Já osobně to ale považuji za klad. Líbí se mi, že si na film (rád) zajdu znovu, abych si uvědomil věci, které mi unikly. Neberu to jako reprízu, ale jako „pokračování“ nebo možná „jinou úroveň vnímání“. Mým pohledem jde tedy o více zážitků v jednom balení, a to hodnotím jako mistrovství. Nenudil jsem se napoprvé, byť mi toho unikalo víc než dost. A věřm, že se nebudu nudit ani napodruhé, protože se budu koukat zase na jiný film, resp. stejný, ale zralejším pohledem.

Střelec (1976)

Film na mě působil hodně rozporuplně. Na jednu stranu dobré téma, hlavně s ohledem na éru končících westernů, stejně jako na Wayna, jeho kariéru i zdravotní situaci. Z tohoto pohledu je vše geniální. Ale proti tomu stojí forma, která působí tak lacině a plytce, až mě z výše uvedených důvodů mrzelo, proč to scenáristicky i režijně dopadlo, jak to dopadlo. Přesto jsem se na to kouknul rád, ale důvod to opakovat není a drželo mě hlavně to uvědomování si okolností, které s tématem filmu souvisejí.

Tři dny ke svobodě (2010)

Až zpětně mi začalo docházet, jak dobrý tento film vlastně je.

Rio Bravo (1959)

Slušná Waynovka, zpočátku mi přišla trochu kostrbatá, ale pak se spravila a už to jelo.

El Dorado (1966)

Za mě jeden z těch nadčasových filmů, na které se dobře kouká i po padesáti letech.

Kořist (1971)

Hodně laciné. Celkově to působí jako šroubovaný slepenec. Rozumný úvod se brzy zvrhne a vše jde do háje. Často tomu chybí logika, chování a dialogy působí nepřirozeně, zbytečně natahované scény... Film se spíš snaží si na něco hrát než být filmem.

Hercules (2014)

Za mě dobrá oddychovka.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Ano, je to celé takové plošší a přímočaré, pojaté spíš jako naivní romantika než snaha o reálný příběh. Vše se děje a vyvíjí tak nějak prvoplánově, člověk často věří, že se něco vyvine jinak, ale ne, ono to zas přesně splní tu samou šablonu, znova a znova. Nic pro náročnější diváky. Ale jako odreagovačka to vcelku funguje.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Nemohu říct, že jsem se bavil, ani že nebavil. Tak nějak napůl. Očekával jsem rozhodně víc než takové v podstatě pohodové plynutí příjemného ničeho se sem tam dobrým gagem.

John Wick 3 (2019)

Nejsem cílovka, nejsem cílovka, nejsem cílovka... Přestože si akčňák dokážu jednou za čas dát jako odreagovačku, série John Wick je pro mě daleko za hranou.