Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Ďalšia epizóda preslávenej série v duchu nastolenia nového rádu. Starí hrdinovia postupne odchádzajú a tí noví nastavujú opätovný súboj svetla a temnoty. Príbeh vizuálne podmanivý, dejovo jednoduchší, ale scenáristicky posunutý na novú úroveň v rámci série. Daisy Ridley nádherná ženská, ktorá do úlohy nového Jedia vstupuje presvedčivo a Mark s Carrie v nostalgickom poňatí. Nebolo to ani zlé, ale ani prevratné. A čo sa týka Kyla Rena, ako záporák nič moc a na Vadera nešliape ani náhodou. RIP Carrie. 80 %

Sherlock - Unaired Pilot (2010) (TV film)

Náročky som si najprv pozrel túto neoficiálnu verziu pilotného dielu, aby som mal možnosť porovnať až sa naplno pustím do samotného seriálu. Koncepčne ale veľmi vyvážený príbeh a Cumberbatch uhral veľmi slušný výkon. Tieto prvé náznaky ukazujú, že zrejme sa mi seriál vryje pod kožu. Uvidíme. 75 %

Ben Hur (2016)

Tento snímok má tú smolu, že drvivá väčšina divákov a hodnotiacich videla originálnu oskarovú verziu z roku 1959, ktorej tento remake nesiaha ani len po kotníky. Dej bol dosť upravený podľa mňa k horšiemu a taktiež tie digitálne efekty nestáli za veľa. Tým chcem len povedať, že z celkom perspektívneho remaku sa stalo len priemerné béčko, ktoré ani náhodou nemôže zaujať scenáristicky znalého človeka, ktorý chcel vidieť to napätie a pravú atmosféru príbehu Ben Hura po rokoch. 50 %

Mělčiny (2016)

No ja musím povedať, že sa mi to ozaj páčilo. Nenáročný, miestami dychberúci thriller s prvkami hororu s vynikajúcou atmosférou, nadpozemskými zábermi a podmanivou hudbou. Blake Lively skvelá voľba a celkovo už dosť zabudnutá pesnička o krvilačných žralokoch v novom šate a s unikátnym prevedením. Minimálne na jedno pozretie určite fajn a až na ten trošku prehnaný záver vrelo odporúčam. 75 %

Drak Elliot (1977)

Tento disney kúsok rozpráva príbeh o malom chlapcovi, ktorý skrýva v lese svojho verného kamaráta draka Elliotta a o s tým spojených dobrodružstvách. Je to síce pekné pre deti a natočené celkom efektne, nakoľko neznášam muzikály a podobné žánre, tak musím dať slabšie hodnotenie. Príliš muzikálové, príliš detinské a dejovo to v zásade mohlo byť o dosť prepracovanejšie. Toto sa mi proste nepáčilo, uvidíme, ako dopadne nová verzia. 30 %

Ben Hur (2010) (TV film)

Na tejto minisérii vychádzajúcej z najväčšieho príbehu všetkých čias je vidieť, že do veľkej miery trpí televíznym prevedením a nízkym rozpočtom. Kasting síce fajn a postavy boli sympatické, ale tým, že som videl oskarový veľkofilm, nemôžem dať inak ako len veľmi priemerné hodnotenie, ktoré je fajn ako doplnok na oživenie príbehu, ale ako samotný film to nedokáže zaujať. 50 %

Ben Hur (2003)

Prvý a zároveň posledný animovaný remake legendárneho príbehu o židovskom kniežati. Som trošku prekvapený, že v roku 2003 vyšli tvorcovia s tak nemastnými-neslanými animáciami, ktoré by sa dali prirovnať hádam k 80-tym rokom. Príbehovo a námetovo to samozrejme bolo ok podľa predlohy, ale chýbala tomu akákoľvek iskra a skôr by som povedal, že sa to natočilo len, aby sa na tom niekto priživil, ale v konečnom dôsledku je táto verzia naozaj slabá. 35 %

Star Wars: Síly osudu (2017) (seriál)

Celkovo mi tieto kraťasy veľmi nerežú a keď sa to natiahne na seriál s dosť tragickými animáciami, tak nemožno veľmi hovoriť o niečom, čo poteší oko Star Wars fanúšika, jedine toho zarytého. Príbehy sú síce trefne zasadené do prostredia, avšak je to až moc detinské. 45 %

Božská Florence (2016)

V porovnaní so snímkom Marguerite je toto o niečo zábavnejšia a výživnejšia záležitosť. Námetovo je to zaujímavé a v rámci možností aj správne dejovo dotiahnuté. Film vám relatívne rýchlo ubehne, ale nemožno hovoriť o nejakom zázraku. Taký priemer v rámci žánru. Streep a Grant fajn. 55 %

Ben Hur (1959)

Keď sa povie výpravný film, tak si predstavím Ben Hura. Koncom 50-tych rokov musel byť toto filmový orgazmus so všetkým, čo k tomu patrí. 3 a pol hodinové dobrodružstvo, pri ktorom sa v podstati ani na minútu nenudíte a charaktery sú krásne vykreslené do najmenších detailov. Spojitosť s príbehom Ježiša Krista tomuto snímku jednoducho dáva minimálne jednu hviezdu navyše a to spracovanie bolo jednoducho bravúrne. Samozrejme, dá sa tomu vytknúť už zub času a vizuálne efekty na úrovni dnešného déčka, ale tento film jednoznačne znamenal prelom vo svetovej kinematografii. Klobúk dole. 85 %