Everest (2015)

Veľmi zaujímavá a miestami dychberúca survival rekonštrukcia tragických udalostí na najvyššej hore sveta v 90-tych rokoch. Skvelé herecké predstavenie mnohých významných a špičkových hercov, ktorým sa síce nedostalo nejako veľa priestoru, ale vzhľadom k obsahu filmu, je to dosť logické. Páčili sa mi nádherné zábery himalájskej prírody a nehovoriac o samotnom Evereste. Proste nádhera. Čo mi ale vadilo, boli nedotiahnuté dialógy a celkovo akési dramatickejšie scény. Človek by to očakával, aj keď na druhej strane, to aj hovorí o tom, že film je natočený čo najrealistickejšie. Kormakur sa parádne zviditeľnil, a právom. 70 %

1001 gramů (2014)

Niekedy je ťažko nejaký film ohodnotiť a mám pocit, že by možno bola lepšia aj trošku širšia stupnica. V tomto prípade mám rozporuplné pocity. Na jednej strane celkom slušná sociálna sonda do života jednej vedkyne, avšak na strane druhej spracovaná strašne nudným a ponurým spôsobom viac artovo razeným, čo mňa až tak nebaví. Preto u mňa je to len priemerný snímok, ktorý nesklame, ale ani nijako neohúri, pretože nemá v zásade čím. 50 %

Barbie a Poníková akademie (2013)

Ohľadom tohto dielu som bol dosť skeptický už len názvom - Poníková akadémie. Ale vykľula sa z toho fakt pekná moderná rozprávka s moderným a zaujímavým vizuálom zasadená do nádhernej alpskej prírody. Dejovo to nebolo nejaké terno, ale u týchto rozprávok sa to dá odpustiť, keďže človek pri nich skutočne vypne od reality. A ústredná pieseň proste nádherná. 60 %

Očima fotografky (2015)

Hlboký a inšpiratívny príbeh jednej fotografky, ktorá sa napriek nepriazni osudu a napriek zverstvám, ktoré sa diali počas vojny, keď bola mladá, nevzdala a išla si za svojím cieľom. Pán Boh sa jej za to odmenil krásnym a naplneným životom, ktorý je obohacujúci nielen pre mladých. Naozaj pekné rozprávanie a bavilo ma to aj napriek tým flashbackovým scénam, ktoré mi tam akosi nepasovali. 75 %

Straight Outta Compton (2015)

Celkom dosť surová hip-hop životopisná dráma hovoriaca v podstate o kultovej skupine, z ktorej vzišlo viacero legiend amerického hip-hopu. Pre fanúšikov tohto žánru určite povinnosť, mňa to zaujalo hlavne po stránke obsahovej a z pohľadu naozaj vierohodného zobrazenia vtedajšej doby v Comptone. Čo mi ale vadí na tomto filme, je jeho jednostrannosť a keďže IceCube a Dr. Dre boli producentami filmu, tak je možné očakávať, že dosť vecí z ich života zamlčali, najmä tých negatívnych. Preto nemôžem dať lepšie hodnotenie ako tri hviezdy a u mňa jemne nadpriemernejších 60 %.

Barbie - Mariposa a Květinová princezna (2013)

Najlepší diel z prostredia Fairytopie v rámci danej série, avšak nakoľko mňa celá táto séria nejako minula a nepáčila sa mi veľmi, tak u mňa ide tento diel tiež len do čísel akéhosi jemne vyššieho priemeru. Tu sa mi ale páčil námet znepriatelených svetov, ako aj farebné a vizuálne prevedenie filmu. Pre cieľovú skupinu to určite je pecka. U mňa však len za 55 %.

Barbie a Růžové balerínky (2013)

Keď nepočítam tie prvotné Barbie pokusy ešte z 80-tych rokov, tak toto je jednoznačne najslabší film z celej tejto Barbie série, ktorá už fičí vyše jednej dekády. Ono je to možno pekné pre naozaj najmenšie publikum, ale tu absentuje hádam všetko, čo v predošlých rozprávkach nechýbalo - celkovo dej o ničom, príliš veľké množstvo baletu a jedna veľká nuda. Hviezdička za peknú titulnú pieseň, ale inak naozaj nič moc. 25 %

Mune - Strážce měsíce (2015)

Nový animovaný počin od francúzskych tvorcov stavil na fantasy prvok a v podstate vymyslený mytologický svet. Originálna myšlienka s originálnymi animáciami, ktoré ale americkým konkurentom nesiahajú ani po členky. Žiaľ, v dobe Pixarov a DreamWorksov je to proste tak. A tá hlavná myšlienka mohla byť podaná aj záživnejším a pútavejším spôsobom. Ja som sa totiž dosť nudil a preto to u mňa skĺzlo len do šedého priemeru. 50 %

Barbie - Princezna a zpěvačka (2012)

Tento animák ide po stopách rozprávky Princezná a švadlenka. Podobný námet, podobné animácie a podobná milá atmosféra. Musím ale povedať, že som milo prekvapený týmto snímkom, lebo tieto Barbie rozprávky majú naozaj svoje čaro, niektoré sú podarené, niektoré menej, ale táto je jednoznačne jedna z tých lepších, po ktorej budete mať určite dobrú náladu. Rozprávka plná smiechu, super sviežej hudby, celkom dobrých hlášok a vkusne updatnutých animácií. Toto určite odporúčam a hlavne malé dievčatká to na 100 % poteší. Nebyť fádnejšieho deja, sú to aj štyri hviezdy. Takto "len" 65 %.

Aferim! (2015)

Niektoré filmy na čsfd sú značne nadhodnotené. Tento film, akokoľvek bol originálny, ma vôbec nebavil. 100-minútové tliachanie o nejakej národnej hrdosti a o tom, ako sa istým etnikám žije zle. Hviezdička za to, že režisér sa podujal natočiť to čiernobielo, čo pridalo na autenticite niektorých scén a ešte jednu pridám za odvahu pustiť sa do témy, ktorá je v podstate akýmsi rumunským historickým tabu. Niektoré dialógy svižné, ale celkovo mi to prišlo natočené veľmi fádnym štýlom, čo ja moc nemusím. 45 %