Disney Gallery: Star Wars: Boba Fett: Zákon podsvětí - Epizoda 1 (2022) (epizoda)

Tento "making of" špeciál som si vyslovene chcel pozrieť už len kvôli tomu, ako sa tvorcovia vizuálne vyhrali s mladšou verziou Marka Hamilla, ktorá ma doslova uchvátila. Navyše ma zaujímala aj maska Cada Banea či záverečná bojová sekvencia, takže som si prišiel na svoje. A to je už čo povedať, keďže mňa tieto zákulisné dokumenty až tak neberú. Tu to ale brilantne splnilo svoj účel. 75 %

Muž jménem Otto (2022)

Ako taký nenáročný feel good movie to funguje veľmi dobre a keď do toho pridáme Toma Hanksa s jeho skutočným synom v tej istej roli, tak je to o to výživnejšie. Ja som videl aj predošlú švédsku verziu tejto predlohy, takže mám s čím porovnávať a toto bolo síce o niečo sterilnejšie, ale zároveň trošku zaujímavejšie zrežírované. Jednu hviezdu hore za dojímavý záver a za podmanivý hudobný podmaz od Thomasa Newmana. 70 %

Korzet (2022)

Príbeh Sisi v modernom hábe zameraný hlavne na obdobie v jej živote, kedy sa potrebovala viac realizovať. Pravdu povediac, Vicky Krieps jednoducho nie je Romi Schneider a ani nikdy nebude, ale do tejto postavy vložila niečo zo seba, niečo tajomné, čo jej príbehu dalo iný rozmer. Ten zobrazený dej ma až tak nezaujal, ale veľmi oceňujem dobovú atmosféru, kostýmy a moderný vizuál. 65 %

Star Wars Galactic Pals (2022) (seriál)

Star Wars pre najmenších. Asi tak sa dá charakterizovať táto infantilná spin-off miniséria z dielne SW. V zásade sa jedná o krátke minútové epizódky približujúce nové alebo už dobre známe postavičky zo SW univerza. Cieľové publikum je ale ozaj do 5 rokov max. 30 %

Emigranti (2021)

Za normálnych okolností by som napísal, že sa tu jedná o kvalitnú historickú drámu, ktorá vcelku živelne a bez okolkov poukazuje na život prisťahovalcov v Amerike 19. storočia. Keďže som ale videl predošlé dva filmy, musím porovnávať a zároveň musím povedať, že toto ako remake je len slabým odvarom originálu. Je to natočené úplne iným spôsobom, s mätúcimi flashbackmi, slabou výpravnosťou, aj keď vizuálne pekné a dobovo atmosferické. Takto to ale dopadne, keď dva trojhodinové filmy chcete vtesnať do jedného snímku. Pre mňa osobne trošku zbytočný remake. 60 %

Boba Fett: Zákon podsvětí (2021) (seriál)

Tento seriál je jemne rozporuplný, lebo na jednej strane sa mu nedá uprieť záhadnosť ústrednej postavy,  celková atmosféra seriálu a bravúrne vyskladaný vizuál, ale na druhej strane si poviete, že najkvalitnejšie časti neobsahovali hlavného hrdinu, možno s výnimkou tej poslednej. Celkovo podľa mňa taký priemernejší seriál, ktorý ťahajú hore posledné tri epizódy a záverečný epic battle. Takže tú štvrtú hviezdu pridám, ale sú to "len" slabé štyri hviezdy. 70 %

Nová země (1972)

Toto pokračovanie Vysťahovalcov je pomerne chudobnejšie na zaujímavé momenty a zákonite ide teda o kvalitatívny posun dole oproti jednotke. Čo ale musím u tohto filmu kvitovať, je fakt, že drsným a skutočne realistickým spôsobom približuje osudy hlavných hrdinov v novej "zasľúbenej" zemi, v ktorej to nie je o nič ľahšie a v ktorej sa musia potýkať s množstvom problémov od jazykovej bariéry cez hľadanie vhodnej pôdy až po problémy s miestnymi pôvodnými obyvateľmi. Ešte väčšia stopáž si síce vybrala daň na väčšom množstve hluchých miest, ale snímok ubehne pomerne rýchlo a zo samotného príbehu vás občas zamrazí. Niektoré scény boli ozaj drsné. Určite jedna z tých lepších európskych sérií. 70 %

Vystěhovalci (1971)

Že tento snímok mal na to získať nejakého toho Oscara a takmer sa tak stalo? Vôbec sa nečudujem. Táto adaptácia známeho románu je ozaj surovo realistickým, nevypočítavým a chladne bez okolkov zobrazujúcim dielom, ktoré nám vskutku detailne a so všetkými radosťami aj strasťami zobrazuje cestu chudobných švédskych farmárov za americkým snom 19. storočia. Stopáž mi vôbec nevadila, nakoľko snímok je veľmi umne rozložený do troch odlišných rovín - v prvej vidíme skutočný obraz dedinskej chudoby onej doby vedúca k pohnútkam na lepší život, v druhej vidíme samotné prípravy na cestu doplnené o strastiplné momenty samotnej cesty až sa dostaneme k záveru vo vysnívanej zemi, v ktorej tiež treba nejako začať. Aj tie začatky sú zobrazené pomerne živelne a kruto, ale s nádejou. Film, ktorý sa ozaj oplatí vidieť. 80 %

Bez kalhot: Poslední tanec (2023)

Tento tretí diel Magic Mike bol o niečo lepší ako dvojka, resp. menej zlý. Zase sa tu bavíme o ťažkom lobotomickom výplachu mozgu, ktorý v zásade prináša svet mužského stripu, ktorý mňa pochopiteľne úplne obchádza a tieto testosterónové parády mi ozaj nič nehovoria. Chaning Tatum je síce v tejto roli autentický, ale ani zďaleka to nevie kvalitatívne posunúť na vyššiu úroveň. Prekvapila Salma svojim výzorom a sexepílom v jej veku. 30 %

Víly z Inisherinu (2022)

Bizarná konverzačka so skvelým scenárom a ešte nadupanejšou dedinskou atmosférou. V zásade rozpráva príbeh dvoch kamarátov, ktorí sa odrazu rozkmotrili, pričom veci postupom času naberú ozaj bizarný spád. Prvá polka filmu je excelentná hlavne tými dialógmi a Farrellom v hlavnej úlohe. V tej druhej polke už to ide zbytočne do vyhranenosti a dejovo to pomaly upadá až sa dostaneme k veľmi nevýraznému záveru. Ale v konečnom dôsledku je tento film hlavne pre milovníkov kvalitných konverzačiek, ktoré v sebe majú ducha a ktoré sú zasadené do zaujímavej atmosféry írskeho vidieka na pozadí občianskej vojny. Na štvrtú hviezdu to u mňa ale bohužiaľ nie je. 65 %