Slečna Marplová - Greenshawova Kratochvíle (2013) (epizoda)

Udělat z krátké povídky celovečerák, tak to klobouk dolů (tím víc se těším na Nekonečnou noc, kde vlastně postarší slečna detektivka vůbec nefiguruje). Filmaři to provedli jako obvykle tak, že výsledek je více než uspokojivý a skoro nepoznáte rozdíl od jiných, mnohem delších předloh. Jen je škoda, když už z knihy znáte způsob vraždy i osobu vraha a tak nenastane onen vow efekt, ale to nemůžu vytknout nikomu jinému než své čtivé povaze.

Jestliže je úterý, musíme být v Belgii (1969)

If it's tuesday, this must be Belgium... Velice příjemný a nostalgický snímek (nostalgický i pro mě, byť jsem v roce 1969 nebyla ještě ani na houbách), který mi pěkně sedl do 'letního' deštivého večera. Jednotliví účastníci zájezdu a jejich pohnutky k cestování vás pobaví i dojmou, ale nejlepší je stejně asi průvodce, který si musel vytvořit obranný systém proti zbláznění se z cestovní rutiny... Nevím, co film přinesl zásadního v době vzniku, ale v dnešní době je to velmi osvěžující a milé. I think I wanna never go home... (mimochodem, dobrý song, navyšuje hodnocení na 4,5*).

Dotek Medúzy (1978)

Dotek Medůzy vás může přímo paralyzovat. Pokud se tedy dokážete vžít do děje od samého začátku, jako se to podařilo mně, a pokud akceptujete to, co je vám předkládáno. Kdybych byla viděla tento film jako děcko, určitě by mě ještě teď rodiče vodili k psychologovi na terapii a večer bych usínala jedině s uklidňující hudbou ve sluchátkách. Takhle asi by se nejlépe daly přiblížit pocity, které jsem při sledování filmu měla. Zároveň jsem přemýšlela, co bych- být ten detektiv, dělala já, když bych přišla na tak nebezpečného člověka s destruktivními sklony... Své závěry zde nenapíšu, ale mohu směle říct, že mi pomohlo zhlédnutí mnoha slasherů a že v mém podání by platilo- s čím kdo zachází, tím také schází! ;-)

We Are Still Here (2015)

Poslední dobou pěkných horůrků nebylo mnoho, ale já myslím, že promluvím za nás za všechny, když řeknu, že "We are still here" vnesl do hororu nový, svěží vítr a.. nemusí pršet, stačí když kape ;-).

Psycho (1960)

Konečně zhlédnuto! Musím říct, že první polovina, krom oné notoricky známé scény ve sprše, mě nijak zvlášť nezaujala. Anthony Perkins hrál sice skvostně narušeně, ale pořád jsem neviděla, co je na tom tak unikátního. Teprve v druhé části, kdy mrtvolek přibylo a smyčka kolem Batesova motelu se začala utahovat, jsem zbystřila a v té scéně téměř v závěru, kdy druhá hlavní hrdinka (první byla tamta sprchová) z plna hrdla zařve, jsem skoro chtěla vřísknout taky. Tohle bylo fakt p-s-y-ch-o ;-).

Dítě číslo 44 (2015)

Myslela jsem si, že vím, do čeho jdu. Omyl. Můžete vidět milión detektivek- amerických, britských, severských, ba i českých, ale.. jak se připravit na případ, kdy si nejste jisti, zda si víc přejete odhalení a dopadení sériového vraha, nebo to, aby hlavní hrdinové přežili vyšetřování na vlastní pěst v systému, kde "vražda v ráji neexistuje"... Celou dobu jsem se kroutila na sedadle jako žížala a snažila se udržet vnitřnosti na svém místě. Co mě uklidňovalo, byla nádherná přehlídka všech možných herců, ale jinak to bylo vážně surové až na kost. Fuc*ing amazing, máme tu žhavého kandidáta na topku letošního roku. _____ Po přečtení knižní předlohy- tohle je jeden z nemnoha případů, kdy mi nevadilo obrácené pořadí film > kniha, protože tvůrci provedli jen velmi málo změn a celkově je to velmi věrné.

Kung Fury (2015)

Kung Fury je krátkometrážní akční libová cypovinka, u které vám koutky půjdou vytrvale nahoru. Hlavní hrdina mluví, jako kdyby se zrovna vrátil z třídenního fesťáku, kde si urval hlasivky, ale má smysl pro povinnost a pro práci. Celou tu dobu mi v hlavě běželo jediné- musím si koupit červené conversky!

Hrabě Drakula (1970) (TV film)

Překvapivě přesně padnoucí inscenace (na české poměry roku 1970), škoda že televizní. Jinak skoro není, co vytknout, protože kdo četl, ocení sedící drobnosti, až na lehké odchylky v závěru. Vousatý Drakula Ilja Racek i upírka Lucy v podání Hany Maciuchové jsou skvostní. Škoda, že nemohla být trochu delší stopáž, na několika místech jde cítit razantní šetření s časem, ale jinak- smekám.

Jak je důležité míti Filipa (1979) (TV film)

Dobří herci a hlavně dobré skeče nesmrtelného Oscara Wildea nemůžou snad zklamat, přesto je tato verze o chloupek slabší než její anglická sestřička z roku 1952. Ovšem perly lady Bracknellové jsou nejlepší ze všech... "Algernon je nesmírně schopný mladý muž. Nemá nic a vypadá na všechno, to je vám snad málo?"

Domácí vězení (2014)

Nový Zéland rulez! Jsem v silném pokušení jít do plných, protože Housebound obsahuje všechny žánrové prvky, které mě baví a které jsou zde dobře namixovány. Ze začátku sice vládne rozpačitost a ve vzduchu visí otázka, kdo tu holku zabije jako první (přičemž by se přihlásil i sám divák coby dobrovolník), ale pak se to zničehonic rozjede a jak píše Bloody13, struhadlo konečně prokázalo svou ničivou sílu ;-). Zatím 4,5*, po konci hororového maratonu (18.-24.5.2015) to rozseknu.