Zločin lorda Savila (1967) (TV film)

Těmto skvěle sestaveným hláškám z novely Oscara Wildea se snad ani nedá nezasmát, bezvadná substance britského humoru, který asi nejlépe odvádí sluha v podání Svatopluka Beneše a hned za ním Václav Voska jako lord Savil. Věnujte hodinu svého života tomuto příběhu a dostanete mnohem víc, pokud vám tedy není cizí Wildeovo nakládání s paradoxem a ten nejsušší smysl pro humor.

Evil Angel (2009)

Legenda o nepodařeném andílkovi jménem Lilith by nebyla marná, kdyby 1) se děj zkrátil o půlhodinu, 2) úvodní scéna začínala v ráji a my se tak hned na začátku dozvěděli, proč tam ta kudlanka lítá po celém městě tak nas.štvaně, navíc by to bylo cool, takový dialog Boha s Lilith ;-), 3) -ch byla chlap, který přece jen víc ocení tuhle přehlídku ženských. Nicméně i tak není Evil Angel vyloženě propadák, krev tu stříká na každém rohu a to někdy stačí.

Ten, co tě sleduje (2014)

Jsou horory, ke kterým jsem nemilosrdná, protože jsou tak příšerně stupidní a pak jsou horory, ke kterým jsem spíše shovívavá, aniž bych znala přesný důvod, byť jsou ujeté, nedomyšlené, ztřeštěné, prostě... kravinky. Ukázkovým příkladem budiž Open Windows. Tato otevřená okna sledujeme z Elájova notebooku, říkají se tam bohapusté žvásty, děj ujel do blázince už po úvodu, ale stejně, možná díky hlavní postavě, nějak nemáte chuť dát míň než tři*. Pokud potřebujete v hororu propracovanou dějovou linii, podívejte se na něco jiného. Pokud vám chybělo nějaké vzrůšo, zabruste do jiných snímků, ve kterých 'hrála' hlavní ženská postava Sasha Grey.

Kód Enigmy (2014)

Zamlouvá se mi, když se díky tomu, že mám v hledáčku nějakého herce, dostanu k neobyčejným filmům. Skrze Imitation Game vidíte příběh druhé světové války zase z jiného úhlu, byť už jste těch úhlů zkoukli hodně. Nehodlám fušovat do řemesla historikům, zda jsou uvedená fakta relevantní či ne, já jsem si celý ten příběh- všechny tři časové osy, užila jaksepatří a prožívala všechny emoční výkyvy spolu s hlavními hrdiny/hrdinou. /// Spoiler /// pokud se dá za spoiler považovat známý fakt, že Britové sice kód úspěšně rozluštili, ale nemohli to dát hned znát, protože by tím ztratili výhodu- tyto dvě události, těsně na sebe navazující- obrovský úspěch a euforie po měsících marného snažení a pak následně deprese, že musí nechat napadnout vlastní konvoj, aby se neprozradili, mě emočně naprosto vyčerpaly /// konec spoileru ///. Nelze nezmínit, že výkon Benedicta je naprosto úžasný, dechberoucí a ti, kteří tu píšou, že ne, mu vlastně závidí ;-).

Špinavý prachy (2014)

Další z nemnoha snímků, které nestaví na rychlém sledu akcí a přestřelkách, naopak, děj plyne líně jako život v zarostlém rybníčku. Hodně mi připomínal např. Drive nebo Jeden musí z kola ven a všechny tyto jmenované hodnotím veskrze kladně, vlastně nemám, co bych vytkla. Tom Hardy je naprosto precizní, miluju jeho grimasy, o hlasu ani nemluvě. Jeho postava vám přiroste k srdci natolik, že máte na konci velký strach, jak to dopadne, protože tohle drama se rozjede naplno jak pendolino přesně v tom okamžiku, kdy je to zapotřebí a kdy svíráte v rukou kapesník a přemýšlíte, jestli teď není zrovna vhodný čas začít si okousávat nehty... (navíc dojdete ke zjištění, že štěně pitbula může být roztomilé! :o)

Sama nocí tmou (2014)

Po pravdě jsem na rozpacích, jak snímek ohodnotit a okomentovat obzvlášť. Mohla bych napsat, že místy to mělo hluboký ponor a místy jsem se nudila, pak jsem zase byla u vytržení z nějaké fantastické scény s hudbou a pak jsem se řezala smíchy. Prostě hodně nevyvážený snímek, který můžete bouřlivě uvítat i stroze odmítnout. Černobílý svět plný drog a deprese se krásně pozoruje, ale pouze scény nestačí. Co musím vypíchnout, byl nápad s kocourem. Pokud chcete v autě zažít legraci, vezměte si tam kocoura, to nemůže zklamat. _____ A je to tady... film, který prostě neohodnotím.

REC 4: Apokalypsa (2014)

Když se někdo podívá, jak jsem hodnotila jednotlivé díly REC, asi neporozumí.. Prvnímu jsem málem dala plný počet, protože to prostě bylo ono, stísněná atmosféra, fajný dům, kamera-klapka- jedeem. Ale umírnila jsem se na čtyři, protože jsem to poměřovala s neméně drásavým Kruhem.. Druhý REC byl ovela slabší, ale i tak jsem mu dala čtyři, protože.. musím mít důvod? Ne? Tak dobře ;-). Třetí REC jsem vynechala ze zdravotních důvodů a hurá pojďme na čtvrtý, který je milým překvapením, byť zdejší hodnocení svědčí spíše o opaku. REC v hranatých závorkách značí, že nejedeme na plný plyn o jedné dvou kamerách, ale máme i "normální" záběry. Záběry na infikované lidičky s krví podlitýma očima, kteří mají jediné nové hobby- kousat do dalších lidí, kteří před nimi s jekem utíkají. Jelikož se děj odehrává na lodi, je patrné, že prostor je lehce omezený a plavání v rozbouřeném moři si necháte jako poslední alternativu. Za mě osobně 4*, ale jsou to jiné čtyři než za první díl a úplně jiné čtyři než za dvojku. Kapiš?

Zmizelá (2014)

Upřímně, před filmem jsem si říkala- dvě a půl hodiny a není to Hobit, a to mám jako celou dobu sledovat a udržet pozornost? Poté- a to jako fakt :-), nejen, že se dalo, ono se to dalo tak, že vás dvě a půl hodiny sžírají pochybnosti a říkáte si "tak jak to teda je, mysli müsli mysli!!! A na konci víte, že to bylo sado, že jste si to ty dvě a půl hodiny bohapustě užívali a že na ten film budete ještě zepár nocí myslet... K hereckému obsazení nemám co dodat, Ben mile překvapil a Rosamund, to je Lady Bitch, pokud takový terminus technikus existuje (pokud ne, právě jsem ho zavedla). Jediné, co mi trochu kalilo mysl a co lehce zastírá svit pěti zářných hvězd na čéesefdovém nebi, je ten silný amerikanismus, fotky ztracené Amy na tričkách, které na sobě musí mít každý na shromáždění, apod., ale v každém jiném ohledu je Zmizelá tak excelentní a creepy, že jim to protentokrát i odpustím.

Kdyby byly ryby (2014) (TV film)

Čistý průměr, díky komediálním prvkům a princezně, která chtěla být atlet roku, jinak mi poněkud uchází důvod, proč v pohádce nechávali zaznít ty zvuky, které se tam fakt vyskytovaly. Musím se přiznat, že jsem si v první půli pořád kontrolovala notebook a mobil a skoro celý pokoj, jestli tam někde nemám zakutanou nějakou techniku, než mi došlo, že to fakt zakomponovali do POHÁDKY... Ale okrem toho se mi líbily pohádkové bytosti i společné scény princezny a rybáře, čili 3*.

Babadook (2014)

Babadook se mi výjimečně líbil, protože nejprve nevíte, co na vás tvůrci zamýšleli jako horor, jestli toho malého uřvaného smrada (vynikající casting, klobouk dolů, zajímalo by mě, jestli z toho malý neměl pak faktické noční můry..), nebo lehce nesmělou nestvůru Babadooka, který si pak zasedne na kloučkovu mámu. Co se mi na tom líbilo nejvíc, byla ta nádherná kniha, páni, už během sledování jsem si říkala, že by nebylo špatné si takovou nějakou vyrobit (ne teda doslovně na toto téma, ehm) a když se mi něco takového zalíbí, je pak těžko střílet průměr, i když si to konec zaslouží... I přes to, že v závěru tvůrci poztráceli koule, dech a hororový imidž, je to fajnová záležitost za 4*.