Emma (1996)

Jednoduše geniální, geniálně jednoduchá. V tomto případě kdo viděl film, nemusí číst knihu (tedy pokud nejste knihomolové jak já), protože adaptace je opravdu věrná a dobrá zároveň. Na sebejistou Emmu, jíž přijdou svaté pouze názory pana Knightleyho, se nemůžete dlouho zlobit, zvlášť když vypouští z úst takové perly, "s takovou osobou se dá dělat pouze jedna věc. Musím jí uspořádat ples, jinak všichni seznají, jak moc ji nenávidím." Dá se říct, že všechny postavy v Emmě jsou originály, postavičky, které možná žily vedle Jane Austenové a ona se jim mohla vysmát jedině tímto způsobem. Za další klad považuji skvělou hudbu a planoucí oči pana Knightleyho. "Snažte se nezabít mé psy".

Nehynoucí láska (1994)

Nehynoucí obdiv, sílící sympatie a v závěru, kde se to vysvětluje pro ty, kteří to ještě nepochopili (viz já :-)), emoce vystoupají až do nebe. Beethoven je můj oblíbený skladatel, Gary můj oblíbený herec, nevím, co by nedokázal zahrát. Kvůli této roli cvičil na piáno několik hodin denně, aby to bylo autentické, k tomu už se nedá co dodat.

Osudová láska Jany Eyrové (2006) (seriál)

Velice příjemné překvapení, a to doslova. Viděla jsem snad všechny adaptace románu, ale žádná se mi tolik nelíbila. Je pravda, že Jana neměla být tolik hezká a povahově trochu jiná, ale vem to ďas. Toby Stephens se pro roli oklamaného a charizmatického Edvarda Rochestera přímo narodil, to samé se dá říct i o hlavní protihráčce slečně Ingramové. Je mi jasné, že kdyby to měly možnost zhlédnout všechny sestry Bronteovy, asi by je kleplo a dlouho by odříkávaly otčenáš, ale možná těmi až erotickými scénami to bylo zajímavé a vůbec ne laciné. Mně se nejvíc líbila scéna, kdy Jana zachránila pana Rochestera z plamenů jeho lůžka a on jí pak přehodil přes ramena deku (nebo co to bylo). Přehazoval jí tu deku asi několik minut :-). Pro mě prostě nejlepší Jana Eyrová.

Trestní zákon (1988)

Myslím, že kvalita filmu se rovnala tomu, s jakou úporností jsem se jej pokoušela získat. Bez ironie. Ještěže exituje pár fandů do starších filmů, jinak bych asi neměla šanci. Když si pročtete děj, zní film velice lákavě a přestože se po nedávných zkušenostech snažím na snímek příliš netěšit, zde jsem dostala to, co jsem chtěla. Soutěživý právník , který si dal za cíl za každou cenu vyhrát, se velice rychle mění v boha spravedlnosti, stačilo k tomu krátké setkání s mrtvolou. Chce kvůli tomu i obětovat svoji kariéru a opravdu by mě zajímalo, jestli by to udělal, kdyby... Kukuč Kevina Bacona nemá chybu, role mu sedla jak ušitá, a samozřejmě za všechno může žena, postava jeho chladné matky mi přišla taky velice vhodně zvolená. Jediné, co filmu ubralo pátou hvězdičku, je postava Ellen, já vím, že je klasika, že hrdina se seznámí s holkou, padnou si do noty, vyspí se spolu, ona se pak zamotá do průšvihu a málem se jí to stane osudné, ale.. musí to tam být? Možná mi to nesedlo kvůli té herečce, možná že jediné, co Gary nedokázal zahrát, bylo zabouchnutí se, nevím. Přestože se polepšený právník rozhodl, že Ellen uvaří (kterážto scéna tam chyběla a možná bych jim to pak kvůli ní odpustila), něco mi tam nesedí. Přesto tuto drobnost vyváží mnoho scén, kdy mi srdce vyskočilo až do krku, rozhodně se na film podívám znovu.

Kawasakiho růže (2009)

Silné téma, ale možná jsem od toho očekávala příliš. Ze začátku jsem myslela, že vlezu do děje a zfackuju hereckého manžela Lenky Vlasákové, takové dřisty se hned tak neslyší... Přepadnout manželku návštěvou milenky a začít jí tam kázat o odpuštění a čí je to vlastně vina, vřelo to ve mně jak v politice před volbami. Jinak jako nápad to nebylo špatné, natáčení historie z několika hledisek, z nichž každý má svoji pravdu. Ladislav Chudík mě překvapil, ďábel jeden.

Zemský ráj to napohled (2009)

Celkem klasický film o době, na kterou dost lidí vzpomíná jako na "zlaté časy" (ale jen proto, že byli v té době mladí). Děj plyne logicky, po invazi a změně politické scény se samozřejmě musí vymýtit nebezpečné živly a ponížit jejich příbuzní, a tak rodina záškodnického herce, ač se od ní distancoval před dlouhou dobou, zažívá propad ve společenském žebříčku. Není tam moc popsána charta a její význam, ale pokud se chce člověk zasvětit do národních dějin, nesleduje film Ireny Pavláskové, to dá rozum :-). Pro mě film znamenal změnu k lepšímu po nástupu Ondřeje Vetchého, který neměl chybu: "Oni mě vždycky nejpozději 20. srpna zatknou, abych 21. nemohl páchat protistátní činnost..." Nebo konverzace mezi nově bývalým a současným partnerem Marty o županu a následně společném vaření, díky těmto scénám si troufám říct, že to za to stálo.

Želary (2003)

Nemám srdce se na to dívat znovu, bez chyby.

Mamma Mia! (2008)

Mamma mia, tři hvězdy za Abbu! 27.3.2013- navýšeno na 4*, přece jen... :-)

Agatha Christie's Poirot - Temný cypřiš (2003) (epizoda)

Toto je prozatím moje nejoblíbenější poirotovka (počkám, jak dopadne Vražda v Orient Expressu 2010), trochu se od ostatních odlišuje zřetelnou pochmurností, oprátka visí ve vzduchu... Výběr herců byl jako vždy znamenitý, myslím, že hrát v adaptaci Agathy Christie je čest pro každého. Jedná se asi o ojedinělý film, kdy mě na jedné straně baví číst předlohy a přitom se pak nebojím dívat na ztvárnění, protože se jim to pokaždé povede. Hercule prostě umí.

39 stupňů (2008) (TV film)

Dala bych i víc než tři hvězdy, ale za dabing Marthy Issové to srážím na tři. Po pravdě jsem film chtěla stopnout poté, co ta jistě sympatická herečka poprvé promluvila a já jsem slyšela ten ucajdaný hlas... Nicméně jsem se přes to přenesla a jsem tomu ráda, stálo to za to. Jen jsem ještě povzpomínala na smrt chudáka arcivévody Ferdinanda a jak to vypadalo úplně jinak v našem snímku o vojáku Švejkovi.. Jediné, co mě vysloveně zklamalo, byl trochu násilný konec, ale protože jej přehlušily celkové zážitky, tak jim to odpustím.