Absolventka (2009)

Ne. (toto je asi můj nejkratší komentář, ale nemůžu si pomoct)

Persuasion (1971) (seriál)

Bohužel, co pomůže věrnost vyprávění, když mi ani jeden herec nepřijde sympatický, tato Anna Elliotová vypadá o 10-15 let starší, než by měla být, i podle hlasu, nic, nic, a kde nic není, ani smrt nebere... V novější verzi (Vyznání Anny Elliotové) se mi každá postava, byť malá, zdála výrazná, zajímavá, tady necítím naprosto s nikým, lepší je si místo toho přečíst knížku o zklamané dívce, která nemá nadějné vyhlídky do života kvůli rozhazovačnému otci a sestře, ale když se jí dostane druhé šance, nepropásne ji a po letech smutku dojde svého štěstí, samozřejmě díky své morální síle a pozitivnímu působení na lidi kolem sebe, zkrátka Popelka ala Jane Austen.

Ženy v pokušení (2010)

Opravdu lituju, že jsem si na tento film neudělala čas a nezašla do kina, protože je naprosto skvělý. Pomalu ale jistě se rozšiřuje sbírka filmů, které si pustím znovu a znovu a nevymažu je ze svého harddisku a Ženy v pokušení k nim rozhodně patří. Kašlu na to, že má chyby, že v něm není to a to a naopak je tam něco, co by tam nemělo být (nechce se mi doslovně citovat komentáře), hodnotím to, že mě pobavil, všichni herci byli báječní. Eliška Balzerová byla šmrncovní, Lenka Vlasáková jako vždy taková, že s ní člověk hned sympatizuje a podporuje všechny její činy, její filmová dcera Veronika Kubařová má talent, možná jí osvítila společnost takových herců. A pánské osazenstvo rozhodně nezaostávalo, výkony všech představitelů byly uvěřitelné, nejroztomilejší samozřejmě nejmladší účastník Vojta Dyk "poslední nájemník nějak rychle vypadl", ale klasik Jiří Macháček se nedal zahanbit a Roman Zach, který si odběhl z nikdy nekončících seriálů taky nebyl špatný.

Cranford (2007) (seriál)

5* a to nemám skouknuté všechny díly. Já prostě nevím, ale v dnešní době, kdy se ze slušnosti dáte do řeči s bezďákem, když čekáte na autobus a on vám pak vynadá, že jste mu dali jen deset korun, pak na vás pokřikují sprostě výrostci a nakonec neuděláte radost uvařeným obědem, protože Sparta prohrála, ... atd. atd. zkrátka takový seriál je hrozně zapotřebí a pohlazení po duši v tomto světě, přenesete se do naprosto unikátního města, kde "Žena není rovna muži. Je mu nadřazená." Deborah, proč jsi musela umřít ve druhém díle, kdo povede Cranford na stejné morální výši? Po pár minutách jsem přestávala srovnávat se stylem Jane Austen a naplno jsem se ponořila do děje. Pravda, některé jevy, jako chudák kočka v botě a kravka ve vápně, mě uváděly do rozpaků, ale pokud jsou jedinými rušivými elementy, promíjím. Pár slov k hereckému obsazení- jedinečné. Obzvláště mě potěšila laskavá Judi Dench, po rolích chladných a arogantních dam a Imelda Staunton jako hlavní drbna, která i kdyby se měla zalknout, musí povědět žhavou novinku. Souhlasím s tím, že úmrtnost je neskutečně vysoká a obzvláště Deborah mně bude scházet, protože "jí připadá sloveso sát vulgární", ale Cranford je město Elizabeth Gaskell a ta koneckonců zemřela, když jí bylo pouhých 55 let, co dodat? Poslední pochvala za hřejivou hudbu a chudáčka Simona Woodse, kterému se během pár minut rozpadl svět, když mu při jeho skromnosti stačila jedna nevěsta a přihlásily se hned tři :-D.

Temný rytíř (2008)

5* = 1. za to, že jsem se dívala na Batmana a neměla jsem z toho stupidní pocit; 2. za Morgana ("Chcete vydírat nejbohatšího muže Gothamu... hodně štěstí"); 3. za Garyho ("Dám vám jména těch pěti bank"), 3. za Michaela Cainea ("Já jsem vám to říkal, pane"); 4. za Christiana, sice není můj typ, ale scénář mu dovolil říct: "Spoluviník? Řeknu jim, žes to celé naplánoval ty." A pátá za dvě scény, z nichž v jedné se dva lidi mají rozloučit a neví, kdo z nich přežije a ve druhé, hmmm, pohazování mincí musí jednou skončit... Šestou hvězdičku za naprosto nekontrolovatelného Heatha Ledgera, který je tím slizem, jenž celý film spojuje a bez kterého by to nedrželo při sobě. Děsím se třetího pokračování, protože pokud to má nějakým způsobem gradovat, musí najít ještě bláznivější postavu než je joker a pokud bych mohla radit, tvůrci by měli nechat batmana odpočinout od citů a nehledat další Rachel, Magiie Gyllenhaal rozhodně byla výraznější a sympatičtější než Katie Zvednikoutek Holmes, a možná právě proto bych ve trojce držela pietu.

Kajínek (2010)

Celkem působivé, herci kvalitní, ale utnula bych to po scéně, kdy ho zatkli, potom už to šlo dolů... Čtvrtou hvězdičku dávám za scénu, kdy ti dva právníci leží v posteli, Táňa má hovor a když se jí její partner zeptá, kdo jí volal, řekne štastně "Kajínek". Tohle umí jen Vilhelmová.

Pes baskervillský (2000) (TV film)

Herecké obsazení velice dobré, atmosféra taky, věrohodnost totéž, tak proč jen tři hvězdy? Protože z toho pejska fakt nejde taková hrůza jako v jiných verzích, nebo dokonce ani po prvním čtení tohoto titulu, než jsem viděla jakékoli zpracování... Není ani obrovský, ani tak děsivý, jen mu svítí oči. Jinak to nemá chybu, ale tento fakt to poněkud kazí.

Slečna Emma (2009) (seriál)

V nějakém životopisném filmu o Jane Austen si oblíbená autorka říká: "přijmou čtenáři Emmu? Je tak jiná, než Elizabeth nebo Eleanor či Marianne... Budou ji mít rádi? " Budou, právě proto, že je taková, jaká je, živá, pohotová, výřečná, citlivá. U tohoto filmu jsou mé pocity úplně stejné jako po natočení minisérie Rozum a cit- více prostoru, nové tváře, jiné prostředí, ale i tady hodnotím kladně nový přístup a snahu natočit něco jinak, přestože mnoho dialogů je daných = Jane Austen psala prakticky scénáře a tudíž se některé věty musí opakovat. Romola Garai uchopila postavu velice dobře, Jonny Lee Miller jako kritický pan Knightley mě nadchnul a za výběr herečky hrající slečnu Batesovou jsem plesala, protože jsem před zhlédnutím byla přesvědčená, že nikdo nemůže překonat tu z roku 1996. Ostatní postavy taky stojí za zmínku- Christina Cole hraje stále mrchy, paní Eltonovou si střihla dobře, přestože neříkala ono věčné "Mojí přátelé říkají, že mám dobrý vkus na..." Nebo samotný tatínek Emmy, Michael Gambon "Pan Knightley už odešel? Já jsem věděl, že to poslední kolečko už nemám chodit". A samozřejmě nesmím zapomenout domýšlivého faráře pana Eltona, kterého nejlépe charakterizuje George Knightley: "Ten muž je tak zaujatý sám sebou, až je s podivem, že se udrží na tom koni." Dodatek- tato jediná verze Emmy řeší její vztah k cestování a také krásně vykresluje, jak jí pan Knightley pomáhá a chápe, v jaké je Emma situaci- její místo je vedle otce a jeho přátel, chraň bůh aby někam jela nebo něco podnikla.

Chattahoochee (1989)

Tak tento film jsem si musela pustit asi 5x, než na něj byla ta správná nálada.. Sice jsem si první četla zdejší komentáře, ale i tak, chtělo to deštivé nevlídné odpoledne a to konečně přišlo.. Celkově obdivuji, jak Mick Jackson splichtil tolik témat v jedno, semtam se mu to sice vymykalo, jako když si na kolečko naložíte štěrk, písek, maltu, bláto, cihly a dřevo a chcete s tím podniknout bláznivou jízdu, ale ... ale možná to myslel tak, že každý člověk si může vybrat téma, které je mu nejbližší a to si uchovat. Moje téma je to, že člověk se vrátí z války, najednou není nic jako dřív, i když se snaží a tak se mu to v hlavě poplete. Naneštěstí skončí v blázinci, kde nejsou psychiatři, ale jen dozorci, jejichž úkolem je pouze udržovat je za mříží a pokud někdo dělá problémy, je zle. Nevím, co mě dojímalo víc, zda Emmetova snaha všem pomáhat, nebo jeho prostoduchost, skvěle zahraná králem Garym, který nakonec z toho boje vyšel jako vítěz a "Nepřipadám si jako hrdina". Zajímalo by mě, do jaké míry byl ten příběh autentický, ale možná to ani nechci vědět, historie americké péče o psychicky choré je možná stejná jako u nás Requiem pro panenku.

Mansfieldské panství (2007) (TV film)

Fanny Price, nejoblíbenější postava Jane Austen. Měla ji ráda, protože byla taková tichá, poslušná a měla výdrž, i když situace vypadala černěji než tunel... Mělo to být poselství, že se máme držet svých předsevzetí a budeme za to odměněni. Dost mi film zkazil ten fakt, že jsem jej viděla v ruském znění se slovenskými titulky. Ať mi slovenští bratja prominou, ale už nejsem ta generace, která umí slovensky skvěle, přestože vím, co to je čučoriedka.. A ruský dabing, no coment, chvílemi se mi to měnilo z romance na frašku :-). Ale to je vsuvka, moje chyba, že jsem nesehnala klasickou verzi cz/aj. K filmu- chybky tam budou, tvůrcům bylo jasné, že mají málo prostoru pro tolik děje a tak se nesnažili snímek sestavit úplně nejvěrněji, podařilo se ji to tak 80:20. Líbily se mi postavy, nejvíc asi teta Norrisová, která by Fanny vyčetla i to, že si do svého pokoje přinesla zapálenou svíčku, aby se trochu ohřála. Interiér byl opravdu věrný, její pokoj skutečně působil, že tam nikdy v krbu nehořel oheň. Co jiného říct, určitě to je o stupeň lepší než verze z roku 1999, kde Edmunda sice hrál Jonny Lee Miller, ale ze které by Jane Austen oněměla a do konce života se asi nevzpamatovala, taková drsná scéna Henryho Crowforda s Marií, to je o dost nepravděpodobnější než závěrečná líbačka v této verzi (kdo neviděl, neuvěří, ale tohle by si chudinka Jane opravdu nevymyslela, Fanny přistihne Henryho s Marií a posléze je přistihne i Edmund, docela ... otevřená scéna). Na závěr dodám, že se tento román kvůli svému objemu asi nedá natočit úplně věrohodně, leda jako minisérie, nejlépe BBC (Emmu zvládli načtyřikrát v r. 2009 velice dobře). Jako minisérie by to možná vyšlo, v tom případě prosím- Edmunda z verze 1999, lišáckého Henryho z r. 2007, novou čistou Fanny Price a tetu Norrisovou by mohla hrát třeba .. Dolores Umbridge :-)