Hanebný pancharti (2009)

Tarantina zas tak nemám najetého. Pulp Fiction šel kompletně mimo mě (rozhodně né s tím, že by to byl špatnej film podle mě, jen byl jinej a nesedl mi) za to Gauneři byl výbornou jízdou. Důvod proč zde nedávám plné hodnocení, je to typ tématu kterej fakt nevyhledávám, nicméně Tarantino to díky šikovné a propracované režii dokázal přiblížit natolik, abych se ani chvilku nenudil a bavil se bohovsky. Hlavně se mi líbilo jak Tarantino využívá zvuk interiérů/exteriérů na úkor nucené muziky a díky tomu spousta scén má neuvěřitelnou porci intenzity. Ten over the top masakr na konci byl jen třešničkou na dortu. Těším se na Djanga. Pitt byl cool jak svině, a potěšil mě Schweiger a Burkhard. Tvořili fantastickej tým! EDIT: Měním hodnocení, neustále si pouštím scény z toho filmu, je to i ten typ filmu na kterej jen tak nezapomenu a Waltz je nehoráznej zabiják v roli toho Němčoura.

Casino (1995)

Každá scéna je tak precizně a barevně texturovaná, vůbec jsem neměl pocit že by film měl tři hodiny a samozřejmě se dočkáme fantastických hereckých výkonů. To co bych filmu vytkl, jsou fakt drobnosti, které mě nijak nerušily. Už po dvacáté minutě jsem měl jasno o plném počtu a filmu po tu dobu až do konce, nespadl řetěz. Přirozeně se dění větvilo i s minimem nuceného klišé. Oslava filmařiny. De Palma a Scorsese jsou odpovědí, proč tak moc miluji kinematografii. De Niro má v Casino prvotřídní vkus na obleky. Tak dobře zrežírované, že jsem měl pocit, že jsem byl uvnitř a držel esa v rukávu.

Mission: Impossible (1996)

Vrchol stealth žánru. Absolutně nechápu, že pro filmy jako první MI neexistuje scéna. Vloupání se do CIA je absolutní špice filmařiny, které jsem kdy mohl být svědkem. Nepamatuji si, kdy bych zažil že by ticho jako takové, se tolik vyjádřilo svojí charakterizací. Nebo scéna s roztříštěnou žárovkou před vchodové dveře, bomba! Pokud pominu ten béčkový závěr s helikopotvorou a tunelem a místama patrnou nepřehlednost v ději, nemám co bych vytkl. Je to takovej ten typ filmu, kterej se mi i hodiny rozlézá v hlavě tím jak nad ním musím přemýšlet. Ačkoliv jsem fanoušek Cruise a MI série a miluji veškeré kaskadérské kousky, moc rád bych si přál aby tato série nabídla ještě nějakou ikonickou stealth akci.

Nesnesitelná tíha obrovského talentu (2022)

Mě zas naopak přišlo, že tohle není stoprocentní, upřímnej Cage, ale generická vize režiséra, kterej to ani kolem něj nepostavil. Protože to má ohrané elementy kolem CIA a únosu člena rodiny. Je to i víc uvolněné, takže kdo očekává nějakou pořádnou sebereflexi, tak se jí zde moc nedočká, ke konci to jede podle těch nejvíce šablovitých vzorců jak to jen jde. Sám Cage i v jednom rozhovoru říkal, že Tom Gormican si udělal nějakou vlastní vizi a Cage se "jenom" vezl. Místama to bylo i dost nudný.

Jesse Stone: Ztracen v Paradise (2015) (TV film)

Má to pořád všechny ty elementy, kvůli kterým divák miluje/nemusí tuhle sérii, asi nejlepší přestřelku doposud na konci, výborné herecké výkony a meditativní tempo. Vizuálně je to taky pecka a opět se charakter Jesseho dost posunul. Chtěl bych další, tahle série mi bude fakt chybět.

Přetlak (2020)

Surge je takovým hybritem mezi Zastav a Nepřežiješ a Keane (2004 s Damianem Lewisem). Prostě týpek dělá bordel po Londýně, má to hektické a dost intenzivní tempo, a Ben Whishaw se tříští na kusy co se týče mentality před kamerou, jež se neustále chvěje a divákovi nedopřává chvilku klidu. Pokud vám vadí roztřesená ruční kamera, tak se tomuhle vyhněte. Mě to zde přišlo dost přirozené a na rozdíl od jiných paskvilů (Bourne), to zde dávalo smysl jakožto nějaká umělecká vize. Jelikož sledujeme chaotickej charakter, jež dělá šílené věci, Stuart Bentley pochopil že s kinetickou kamerou bude schopnej vyvolat velkou imerzi. Překvapilo mě že pár příběhových elementů zde nemá žádné vysvětlení ("hej já tě znám" scéna, příchozí hovory či scéna s ženichem) a nějak mě to moc netrápilo, že jsme se nedočkali odpovědí. Začínám si uvědomovat, že abstraktní pojetí mi začíná u filmů připadat více strhující, protože si můžu doložit vlastní interpretaci pro ty scény a líp se o nich diskutuje bez přímé odpovědi. Pochválit musím áčkové herecké výkony (Whishaw je fenomenální a i maminka hlavní postavy je skvěle zahraná) a pěknej kontrast mezi dunivým soundtrackem a ruchem Londýna. Surge je dost neobvyklej snímek, nemá nosnej příběh, nemá odpovědi. Prostě se TO děje. Je na vás pokud na pravidla filmu přistoupíte.

Collateral (2004)

Každej z nás potřebuje občas vlastního Vincenta..

Spotlight (2015)

Přišlo mi to příliš chladné a neúderné, hlavně režie mi přišla úplně standartní. Po první hodině jsem to vzdal. Asi bude výživnější si přečíst o tom případu pro mě.

Ambulance (2022) odpad!

SPOILERY: Absolutní dno. Tam kde 13 hodin s vojákama mělo akci postavenou na logickém a strategickém chování; Ambulance jednoznačně selhává ve všem. Není zde ani náznak podělaný logiky. Přepadnou banku? Jasně že bez rukavic a masek. Ty masky si necháme v báglech a vytáhneme je až potom při útěku (???) a aby toho nebylo málo, jasně že na sebe budeme mluvit pravými jmény (???) s tím že se chceme pak někde ulejt s penězi a vrátit se k rodinám (???) proč jsou tak nepřipravený na tu akci, proč jeden týpek tam jde v pantoflích (???), proč policajti se chovají jako ty největší idioti??? Proč je ten film tak katastrofálně sestříhanej? Proč když Gyllenhaal je majitelem asi DESÍTEK luxusních vozů, některé vozy neprodá???????? Proč chtějí zachránit policajta v sanitce, když vesele ohrožují nevinný lidi a zabíjejí ostatní policajty v autech???????????? PROČ POLICAJTI NIKDE!! Nepostaví ani jedinou zátarasu????? Vůbec zde není žádnej přehled v akčních scénách, je to naprostej chaos bez návaznosti. Jakože často sledujeme tu sanitku, pak nastane střih a nabourá policejní auto v plné rychlosti do náhodné překážky kolem. Bylo to naprosto iritující. Ty na efekt záběry s dronem jsou to nejzbytečnější na celým filmu, nedodalo to tomu žádnou nadstavbu, spíš ještě větší porci chaosu. Akce působí uměle což je ironie, protože se jedná o kaskadérský kousky s minimem zeleného plátna. Zřejmě je to dáno tou precizní nenávazností záběrů, děravým scénářem a otřesným nasvícením. Všechno se musí tak NECHUTNĚ!!! lesknout jako kdyby se někdo vychcal na kameru a to se použilo jako hlavní filtr. Postavám se nedá nijak fandit, jsou to trosky, odpad, prostě takovej ten typ lidí, se kterými by nikdo nechtěl mít nic společného. Těšil jsem se aspoň na tu drsnou speciální jednotku, ale většinou jen stojej na místě a nic pořádně nedělají. Po hodině jsem to vypl, nenapadá mě jediná věc kterou bych měl chválit. Kdyby aspoň ta akce měla návaznost a byla založená na dlouhých záběrech, než epileptickém stříhání, dal bych tu jednu hvězdu.

Kobra 11 - Pohřební vůz (1998) (epizoda)

Zabetonování zaživa, vyhrocené konfrontace mezi Semirem a Andrem, špičkové akční scény, vyhrocené tempo a dost velkej emocionální náboj. Asi nejtemnější díl druhé série spolu s Novorozencem a nejsyrovější. Kobře sluší tenhle temnej kabátek.