Super (2010)

*HRDINA Z ĽUDU* Už som aj zabudol na to, aké vypracované mala Ellen Page brucho vo filme Hard Candy. Tam sme ho mohli vidieť krásne obnažené, v tomto filme ho môžeme len tušiť (ale určite tušíme správne). Môj vzťah k Ellen je nepomenovateľný; raz mi lezie na nervy (Juno, Inception), inokedy sa platonicky zaľúbim (Hard Candy, Super), raz je mi je jej príliš detský zjav nesympatický, inokedy pôsobí rozkošne. S Rainnom Wilsonom (v The Office som ho zbožňoval) tvoria (miestami až príliš) šialený pár, ktorý svojim konaním nebude mnohým divákom sympatický. Zámerne absurdných a zveličených momentov je tu nesmierne veľa a žánrová pestrosť je skôr na škodu - človek je ako pinballová loptička odrážajúca sa od všemožných žánrov, meniacich sa počas filmu z minúty na minútu. Verdikt v 1 vete: Zvláštny a netypický film, avšak preháňaním niekedy miestami takmer za hranicou únosnosti. 12.03.12

Super Size Me (2004)

*XXL* Nie som si istý, či je v USA bežné denne sa stravovať vo fastfoodoch, a ak áno, či až do takej miery, ako to predvádza Morgan Spurlock. Isté však je, že moderné stravovacie návyky k nadváhe a obezite prispievajú, a keďže práve fastfoody sú najväčšou živnou pôdou týchto návykov, ich negatívny vplyv nie je nezanedbateľný; rovnako ako mnohé iné faktory (nedostatok pohybu, stres, pracovná záťaž, nedostatok voľného času). Vôbec sa mi nechce polemizovať o tom, či a do akej miery bol dokument objektívny (myslím, že odpoveď je väčšine jasná) - vnímal som ho len ako pohľad jednotlivca na určitú skupinu ľudí, a ako validáciu jedného zo stereotypov o Američanoch. Dôležité a alarmujúce sú pre mňa iné veci (a pevne verím, že za tých sedem rokov od nakrútenia dokumentu, sa situácia zmenila): vytváranie lojality k značke už v mladom veku (rodinné výlety do fastfoodov, získavanie reklamných predmetov/hračiek pri kúpe jedla), dodávatelia obedov na štátnych školách (jedlo pozostáva z čipsov, vyprážaných vecí, presladených nápojov, balených jedál) a porovnateľné cena jedla vo fastfoode a jedla pripraveného doma. Verdikt v 1 vete: Keď sa neviete dočkať vášho woku a čerstvej zeleniny. 03.10.11

Svatební byznys (2009) (TV film)

*ZA VEĽA AJ ZA MÁLO* Čakal som od dokumentu niečo viac, než len prierez rôznymi druhmi svadieb. Jeho názov moje predstavy skôr ťahal smerom k podvodom a zneužitiam, ktoré by v tejto oblasti mohli existovať. O svadbách to teda je, ale o "biznise" už o niečo menej. Skutočne zaujímavou sa preto pre mňa stáva len časť o svadbách na Cypre, kde tamojší systém umožňuje zosobášiť prakticky kohokoľvek za rekordne krátky čas, čo je predurčené na zneužitie najmä ľuďmi mimo Európsku úniu, a to vo forme sobášu s Európanom, čím automaticky získavajú občianstvo, ktoré im umožňuje pohybovať sa po krajinách Európy voľne. Verdikt v 1 vete: Sobáše v rôznych kútoch sveta, za rôzny čas a za rôznu sumu. 02.01.12

Světová invaze (2011)

*RA-TA-TA* Žánrom sci-fi je tento film len líznutý, pretože to, čo skutočne dominuje, je pohľad na vojenskú jednotku bojujúcu proti nepriateľovi z iného sveta. A tým nepriateľom mohol byť naozaj ktokoľvek pozemský a nič by sa nezmenilo, keďže vôkol-seba-všetko-ničiace potvorky (aj to odeté do akéhosi brnenia) vidíme len zriedka a aj to len z úctyhodnej diaľky. Nepriateľa teda nevidíme takmer vôbec (a jeho prítomnosť si skôr domýšľame), zato "priateľa" vidíme neustále, a to presúvajúceho sa z bodu A do bodu B, a to spôsobom, ktorý možno vidieť vo všetkých iných vojenských filmoch, teda za výdatnej pomoci streliva a výbušnín; a to počas drvivej väčšiny celého filmu. Toho strieľania je tam toľko, že máte chuť vypnúť zvuk (a neskôr možno aj obraz) a odpojiť sa od tohto klbka scenáristickej nenápaditosti. Verdikt v 1 vete: Stereotypný (vraj sci-fi) príbeh bez nápadu. 24.05.11

Tajemství slov (2005)

*HANNA* Zaujímavé v mnohých smeroch, ale určite nie pre každého. Ten, kto si potrpí na dynamickosť príbehu, nech uprednostní iný film, pretože riziko padajúcich viečok je tu u neho vysoké. Film je nezvyčajný lokáciou, čo je v tomto prípade vrtná veža, je nezvyčajný hlavnou predstaviteľkou, čo je v tomto prípade enormne mĺkva a depresívne pôsobiaca žena, s nezvyčajne silným životným príbehom. A ten vám skutočne dá sánku dole. Tým sa dostávame k Sarah Polley (najprv som si ju zmýlil s herečkou Melissa George - nepodobajú sa aj vám?), ktorá celému filmu dominuje, ťahá ho a všetko to robí presvedčivo a uveriteľne. Keď ju v tomto filme sledujem, som nadšený ako nejaký pubertiak, a na jazyk sa mi derie niečo ako "Sarah je totálne super!". Škoda, že Tim Robbins musí celý film preležať - dosť nanič úloha. A len tak na okraj, úplne by som vyškrtol postavu Martina (Daniel Mays) - vo filme je mu venovaných niekoľko minút a nerozumiem, aký má vo filme zmysel. Verdikt v 1 vete: Pomalý a dialógový film, plný utrpenia ale aj lásky. 05.07.12

Tajný život včel (2008)

*BZZZ* Dakota, I ♥ U, ale srdiečko mi pukalo, keď som ťa videl hrať v tomto filme. Je to určite taký ten "správny" film o skutočných hodnotách, o nefalšovanej láske, o boji za správnu vec, o krivdách a nepráve - jednoducho film sladký ako med. Je to krásna oddychová jazda, rozprávka pre všetky generácie a viem, že to vyznie mierne stereotypne, ale táto prehliadka silných žien je primárne určená skôr samotným ženám, pretože práve ony asi dokážu oceniť krásu tohto filmu najlepšie. Ja, ako zástupca tých barbarských polovičiek, som si ho neužil, a to práve preto, že bol doslova stereotypmi a klišé prepchatý. Verdikt v 1 vete: Dakota ako zdanlivo silný element spravodlivého filmu o nespravodlivom svete. 19.10.2010

Tarzan (1999)

*NATURAL BODYBUILDER* Kreslený Tarzan má stehná štyrikrát väčšie ako ja, ale je tiež pravda, že nabehá toho oveľa viac ako ja. Bicepsy má trikrát väčšie ako ja, ale je tiež pravda, že zavesený na lianách strávi oveľa viac času ako ja. O jeho bujnej hrive a opálenej pokožke sa vyjadrovať nebudem, len ticho závidím (i keď Photoshop dnes dokáže zázraky). Je to rozprávka zameraná najmä na akciu - toľko skákania a behania a zachraňovania a bojov nahustených do tak krátkej minutáže možno vidieť len v béčkových akčných filmoch - a preto logicky nedostáva priestor príbeh. Treba uznať, že na všetky tie parádičky, ktoré Tarzan predvádza, sa pozerá so zatajeným dychom a vypúlenými očami, lenže nič viac, azda okrem príležitostných vtipných situácií a replík, rozprávka neprináša. Dokonca aj nepriateľ pôsobí ako milý sused z vedľajšieho bytu a je premohnutý akosi príliš rýchlo a príliš ľahko. Verdikt v 1 vete: Akčná rozprávka s jednoduchým príbehom, určená skôr pre najmenších. 28.04.11

Temná strana měsíce (1990)

*MESAČNÝ ∆* Pripomenul som si ďalší film svojich tínedžerských "VHS" rokov, škoda však, že nadšenie so svojim mladším ja som tentokrát nezdieľal. Pamätám si, ako veľmi ma tento horor desil a nečudujem sa tomu - tá atmosféra tajomna a hra tieňov vo všetkých záberoch funguje výborne. Plusom je aj zakomponovanie záhady bermudského trojuholníka do deja, avšak narába sa tu s ňou len veľmi opatrne a povrchne. Avšak ďalším desivým elementom je kasting - také veľké množstvo nevýrazných a nezaujímavých hercov (azda len s výnimkou Joe Turkela) je taktiež záhadou hodnou preskúmania. Obľúbená súčasť starších béčkových hororov - nahé prsia - sa tu samozrejme objavuje tiež. Verdikt v 1 vete: Mierne mysteriózne a majúce dobrú atmosféru, a skôr zástupca toho lepšieho, čo bolo v sci-fi horore deväťdesiatych rokov natočené. 30.08.13

Temple Grandinová (2010) (TV film)

*AUTI* Dievčina Temple Grandin akoby Raymondovi Babbittovi z oka vypadla, len je trochu ukričanejšia, šialenejšia a úspešnejšia. Film z produkcie HBO o autistickej, avšak úspešnej žene, je výborný. Je to film, ktorý zaujme minimálne svojou témou, pretože autizmus nie je pre väčšinu z nás niečo, s čím sa denne stretávame. Navyše je natočený veľmi ľahko, je svižný a bez pomalých pasáží, nesústreďuje sa depresívnym spôsobom neustále len na samotné postihnutie a všetky problémy, ktorým hrdinka musí čeliť, ale najmä na jej optimistický prístup k životu, ktorý jej pomáha ísť za svojim cieľom. To, čo nakoniec dokáže a fakt, že dokáže fungovať v spoločnosti normálnych ľudí je dych berúci, pretože mnohým zdravým členom populácie sa to často nemusí podariť. Verdikt v 1 vete: O Rain Manovej mladšej sestre. 28.12.2010

The American Astronaut (2001)

*ŠALALA MEDZI HVIEZDAMI* Bolo to absurdné, netradičné, miestami vtipné. A zaujímavé možno prvých niekoľko minút, kedy človek ešte nevedel, čo ho čaká a mohlo mu to všetko prísť ako celkom originálny úlet. Veď ako často niekto natrafí na spojenie sci-fi a muzikálu v čiernobielom prevedení? Po polhodinke však prichádza vytriezvenie a divák zisťuje, že nič prevratné sa diať nebude, že film bude plynúť rovnako pomaly a bez toho, aby vzbudil záujem, ešte veľmi dlho. Situácie sú nezvyčajné, lokácie neočakávané, postavy zaujímavé a neznámy herci v nich excelujú - to všetko by mohli byť vynikajúce pozitívne atribúty pre netradičný film, ale v tomto prípade sa to nedarí. Jediné, čo vo mne aj naďalej rezonuje, sú tanečné a hudobné kreácie postáv, od ktorých by ste to nečakali a tiež skvelá hudba. Všetko ostatné tam byť nemuselo. Verdikt v 1 vete: Výborná hudba s nepodareným videoklipom. 07.01.11