• Krátkometrážní

Emo kids v ČR (2007) (amatérský film) odpad!

Nehodlám zde vyleachit nějaký svůj manifest jako Wandrwall o EMO kultuře. Mně stačí, když vyjádřím svůj názor stran kvalit tohoto amatérského dokumentu. Dle mého soudu naprosto strašného. Takhle by se točit nemělo. Ne. Kdepak. A nabízí se otázka, co to kurva dělá na ČSFD? To opravdu splnilo všechny podmínky pro přijetí?

Hřebík a kladivo (2011) (amatérský film)

Na odpad to není. Přeci jen ten člověk se jeví jako zapálený umělec do stop motion a udělaný to je na amatéra řemeslně. To já všechno beru. To, že je to přepracovaný (trapný) vtip, je už horší, ale to taky tolik (dejme tomu) nevadí. Důležitý je, že je to takový plochý a pointa nemá ten správný úder. Dovedu si to zcela živě představit daleko akčněji, zkrátka tak, že to finále (jednak by mělo být nečekané) praští diváka do ksichtu. Je to tím střihem v konečném důsledku naprosto slabý, že to spadá až do ranku trapnosti.

Svět (2000) odpad!

Tady nejde o animaci (i když je naprosto strašná) ale o myšlénku. No, odpad, ať to neprotahuju...

Miraculum (2012) (amatérský film) odpad!

Jedno musím pochválit. Tvůrcům se podařilo nějakým způsobem vyextrahovat pravou soudružku učitelku z osmdesátých let. To prostě nedokáže ani George Lucas se svým Industrial Light and Magic. To, že ta soudružka je naprosto příšerná (což možná je záměr) je věc druhá. Spíš se mi to ale zdá jako kouzlo nechtěného. Ostatní výkony jsou zcela adekvátní k věku zúčastněných. Pro mě naprosto ale strašné. Vrstvená debilita a neskutečně nudné pasáže (úvod, skype, víno, bratříček apod. atd.) jsou další aspekty, proč tento počin lze brát jako hanbu amatérské tvorby. Hraní si na dospělé ani neřeším, to je úskalí celé té mladé amatérské (a nejen té) tvorby. Je to přesně ten typ filmu (i s celým svým červeným ČSFD hodnocením), který hází na celou amatérskou tvorbu špatné světlo a každý si pak udělá (může udělat) asociaci, že amatérský rovná se špatný. To, že si partička z Frýdku tady na film naklikala samé pětihvězdy jen proto, aby podpořila nějaké své spolužáky (nebo kamarády), svědčí o tom, jak je ošemetné uvádět na ČSFD i takové domácí nejapné pokusy o krátký film. Tvůrci prominou, ale tohle je špatné. Opravdu zlé. Střih a kamera zcela jednoznačně tragické. Snad se trochu vyvinete a za deset patnáct let natočíte něco lepšího a pořádně.

Bílá smrt (2009)

Co Bílá smrt, ale televizní smrt to byla. Málem mě natáhlo, než to skončilo. To si to tak člověk hoví na gauči a čeká, že zapomene na ty lopaty, s kterými se celý den v práci bavil o politice a dá si k lahváčům pěkný film o lásce a vánocích a dočká se jen zmateného sněžení kdesi v Arktidě. "Že prý tam mezi těmi vločkami došlo k nějakejm vraždám," huláká stará z chodby, když myje schody. "Hooovno," řvu z gauče v odpověď, "čumím na to už půl hodiny a zatím tam jen idiot sněg." (Občas s ní mluvím rusky). Tak jsem to vypnul a čuměl na monoskop. A dobře jsem udělal. Tolik sofistikovaného lidského humoru nacpaného do jednoho obrázku člověk jen tak nenajde.

Kontakt (1997)

Tento dramatický mysteriozní sci-fi thriller zůstal u mě nepochopen. Nejdříve jsem se dokázal unášet na vlně fantastična, ale pak mám celý film jakoby v mlze. Aštar Šeran ani Ptaah se nakonec nekonal(i). Jaká to škoda, mohla to být i komedie.

Pistolníci (1993)

Klasická béčková střílečka, která potěší zejména staromilce nebo ty, kteří ještě pořád věří, že Lambert umí hrát. Nakonec také film, kde si na kriplkáře Patrik Stewart nacvičoval roli profesora Xaviera. A roli lorda Rolfa hrál Vladimír Leraus. Kdo to dá pětkrát rychle za sebou, nechť mi napíše něco teplého do pošty.

Tah jezdcem (1992)

Výborné drama, kdy se šachový gambit přesouvá ze stolku na stříbrné plátno a divák už nerozlišuje, kolik kdo má piňonů, čeká se jen na tah jezdcem. Žádné braní mimo zde neplatí a patových situací se nedočkáme. Svého času nejlepší hra. I Gasparov se nechal slyšet, jak ten Lambert valí dupy, že prý, dle jeho slov: "Aby šachy mohly být něčím vážným, na to jsou příliš hrou, aby mohly být hrou, na to jsou příliš vážné." Segrestorův trapný kalkulus: "Aby tento film byl něčím vážným, je příliš hrou, aby mohl být hrou, je to až příliš film." Tolik k tomuto zapomenutému počinu.

Dračí srdce (1996)

Zvláštní fantasy, které je chvíli jakoby pro ty úplně nejmenší, že divák už už čeká, kdy zpoza kopce vyskočí Lálá, a chvílemi zasáhne tou neordinérní (na dětský film opravdu nebývalou) krutostí. Sám nejsem nějaký uhrovatý obdivovatel toho haló kolem draků a tak mě tenhle film za lidské srdce příliš nevzal.

Šaman (1992)

Pro ten výlet do amazonské džungle dokážu filmu odpustit vše, co zde nějací (zajisté) erudovaní kritici haní. Snadno uveřitelný příběh badatele, který je na prahu kolosálního objevu. Skvělý film, skvělé téma a vyborný Sean Connery. Co chtít víc.