• Krátkometrážní

Řeknem si to příští léto (1977)

Film, ktery mi svym stylem tak trochu pripominal "kultovni" Matulovy Haury, nicmene na to, aby to bylo tak blbe, az vlastne ve finale dobre a abych se nad to vse dokazal povznest plny sarkasmu, to prece jen nemelo. Rehtal jsem se zase jako kun, zejmena u akcnich scen jezdicich traktoru snimanych frontalne s durazem na bojovy vyraz traktoristu, podbarvenych opravdu hodne akcni a dramatickou hudbou, kdy v jednom pripade byla tato scena "ozvlastnena" prostrihem na Zednicka v brutalnim kovbojskem klobouku. Bavil jsem se tezovitosti a prvoplanovitosti postav, nicmene zadna si me "neziskala" tak, jako Vasut v Haurech. Neucarovala mi ani jezedacka sexbomba Fisarova, snad mi spolecnost odpusti, ze tohle pisu i s plnym vedomim toho, jak nakonec skoncila a jak se s tim dokazala vyporadat. Za kultovni blbost na entou jsem schopen dat v dobre nalade z hecu 5 hvezdicek. Zde nalada urcite byla, ale vyhecovan jsem nakonec nebyl, cili davam jen jednu. Hodnoceni 2-4 hvezdicek u techto normalizacnich perel samozrejme nepripada v uvahu a na odpad to take nebylo, nebot mi u toho filmu nebylo zle od zaludku, jako treba u jineho Matulova skvostu Posledni vlak, kde se tento agilni propagator soudruzskych myslenek zejmena v zaveru predvedl ve sve "nejlepsi" forme. Vse vyse uvedene nemeni nic na tom, ze jeste dnes by mel Matula chodit kanaly.

Smrtelná postel: Postel, která požírá (1977) odpad!

Bohuzel mam z toho celeho pocit, ze ten pan myslel toto dilo jako regulerni zanrovy film. Navic nepochopil zakladni zasady kontinuity strihu, a to opet neslo o zamerny vyrazovy prostredek. V mistnosti s posteli a v pohybech postav se clovek hodne ztraci, a to prostorove neslo o zadny labyrint. Pokud by to byla parodie, s jednou hvezdickou bych se slitoval, ale jen s jednou, protoze ac jsem se sam snazil prehodit na parodickou notu, ani z teto optiky film nefungoval.

Ve znamení Tyrkysové hory (1977) odpad!

Pridavam se k Pstrosovi, tento film nelze vydrzet bez konzumace tvrdeho alkoholu. Ivo Toman byl kabrnak a jeho trojlistek "Cesty muzu" - "Vystrely v Marianskych Laznich" - "Ve znameni Tyryksove hory" tvori jeden ze zakladnich stavebnich kamenu ceskeho normalizacniho filmu. Schovat nekam do muzea a poustet zajemcum a flagelantum. Uz jen pro ty nazvy.

Bala (1976) odpad!

Satjadzita Raje velmi ocenuji pro jeho rozsahlou hranou tvorbu, videl jsem temer vse. V tomto svem dokumentarnim excesu se snazi divakum priblizit pravdepodobne nejake mistni tradicni tance, titulky pro upresneni nebyly k dispozici. Nic proti kulturni osvete, ale abych se musel dlouhych 30 minut (behem zvykani kurete a la bazant doneseneho z Nemocnice Na Homolce) nepretrzite divat, jak nekolik zen s teckou na cele neustale simuluje neco mezi zachvatem padoucnice a ohanenim se po obtiznem hmyzu, to vse do hudby pripominajici souzvuk brzdeni rozjeteho vlaku, mlaceni retezem do ocelove skrine a meceni kozy kamerunske, aniz bych se cokoliv uzitecneho dovedel, to uz je i na me moc. Klidne me kvuli tomu nazvete neotesancem a xenofobem. Doporucuji hlavne zaverecnou 12-min. pasaz, ta je zcela epesni. Behem te zhorkne v hube i kure pripravene v restauraci s x michelinskymi hvezdami.

Carrie (1976)

Celkovy dojem za 4 hvezdicky, pokud bych vsak mel hodnotit cca 10-minutovou sekvenci po vyhlaseni Carrie kralovnou plesu, zdejsi stupnice by potrebovala mit minimalne 20 polozek.

Kapesné (1976)

Moc hezky, inteligentni a laskave humorny film, ale pozor, ne vzdy o humornych zalezitostech. Kazdy v nem v urcite podobe najde sebe, kus sveho detstvi, prihody a situace, ktere zazil ci videl, poznava v nem spoustu lidi kolem sebe. Davam maximum za tento nadherny exkurs do detstvi (temer) nas vsech.

Muž na radnici (1976) (seriál)

Davam jednu hvezdicku za naprosto odzbrojujici vykon Josefa Blahy a za puvab Evy Jakoubkove. Pokud mam tento serial srovnat s Okresem na severu (kteremu jsme dal toliko z hecu 5 hvezdicek), nelze z nej udelat takovy sarkasticky kult, na to je tam malo schuzi a ideologicke nalevny. Tady se pouze rozvleklym zpusobem prezentuje 1) topornym Zdenkem Buchvaldkem ztvarneny janosikovsky predseda MNV, ktery nema ani vlasek zkriveny jakoukoliv sebemensi spatnou vlastnosti, 2) spasna myslenka, ze stare utulne domky, ve kterych lide prozili cely svuj zivot, je treba jednim uderem zbourat a vsechno to zalit do betonu. Ze scen, ktere tuto linii vycpavaly, zejmena pokud jde o milostna a rodinna "dramata", bolely oci. Ale ten Blaha... u nej jsem fakt rval smichy pri kazdem jeho projevu:-)

Podnájemníci (1976) (TV film)

Jestli jsem nekdy na nekoho nemel nervy, tak to vzdy byla Ivana Andrlova. Jelikoz v tomto filmu dostava mnoho prostoru, o to vice me rozcilovala a cokoliv dalsiho na tomto dile bylo pro me druhotne. Jde o hodne subjektivni a jednostranny soud, ovsem verim, ze pro kazdeho divaka existuje alespon jedna osoba, ktera mu dokaze spolehlive znechutit cely film, jakkoliv by jinak nemusel byt spatny.

Rodinné spiknutí (1976)

Jako celek to neni az tak spatne, bez ohledu, zda se jedna o Hitche anebo by se o nej pripadne jednat nemuselo, avsak film trpi predevsim nestastnym vyberem hercu, coz divakovi celkem znesnadnuje identifikaci s postavami - taxikar, ktery kdyz se usmeje, tak poskrabe podlahu, zenska, co ma misto nosu bajonet a nakonec luxusni Mr. Moustache. Ale nas krasnych je malo, ja vim:-)

Taxikář (1976)

Ani na páté zhlédnutí nepřestává udivovat atmosféra filmu, nadčasová kameramanská práce a hlavně aktuálnost filmařské výpovědi i v kontextu současnosti. Když jsem občas nucen projít např. přes Václavák, taky mívám pocit, že by to chtělo uklidit ten bordel a odplavit špínu do kanálu. Všechny ty děvky, teplouše, lupiče, pasáky, hošany, vandráky, feťáky, cvoky a pošuky... Zatím se mi však bohudík většinou v noci daří spát.