• Thriller

Tisícročná včela (1983)

Sága zednické rodiny z Liptova z konce 19. a začátku 20. století. Krásné vyobrazení života prostých lidí z podtatranské vesnice, jejich životních radostí, každodenních starostí i smutku a událostí na přelomu století, předcházejících 1. světové válce. To typické jakubiskovské surrealistické pojetí mi ale celkový dojem kazilo. Tvorba pana režiséra Jakubiska prostě není mým šálkem čaje (s vyjímkou "Sedím na konári"). 60 %.

Princezna zakletá v čase (2020)

Princezna Ellena se, společně se svými přáteli, vydává na dobrodružnou misi na záchranu království před dávnou kletbou, kterou na něj uvrhla čarodějnice Muriel... Do tradičního pohádkového schématu boje dobra se zlem však v tomto případě významně vstupuje prvek časové smyčky. Tento každodenní návrat v čase nejenže pomáhá princezně dostat se na kobylku čarodějnici, ale pomůže jí hlavně najít sama sebe. Svižné, nenudící vyprávění, krásná kamera, nádherný hudební doprovod, slušná výprava - vše pod taktovkou mladého týmu, který může být příslibem do budoucích projektů (nejen pohádkových). Herecky mne z hlavní trojice zaujaly a bavily obě dívky - Natalia Germani a Eliška Křenková, méně Marek Lambora, ostatní postavy neměly větší prostor výrazněji se projevit. Výborné, moderní pojetí tradiční české pohádky, které bezpochyby osloví současné mladé i starší diváky. 75 %.

Povinnost a čest (2012)

Snímek, přibližující divákovi práci speciálních vojenských jednotek SEALs. Akce na mne působily velice reálně a byly velmi dobře natočeny. To ale neplatí o scénáři (příběh a dialogy, plné amerického patosu a patriotismu, kterého bylo dávkováno nad míru) a neplatí to ani o hereckých výkonech zúčastněných. Sotva průměrné dílo, které ale má své místo na slunci a své příznivce. 60 %.

Cruella (2021)

Příběh z Londýna 70. let 20. století, kde si mladá, šikovná dívka Estell buduje své místo a cestu do vysněného světa módního návrhářství, ale také postupně odhaluje souvislosti, které způsobují, že na povrch vyplouvá druhá stránka její osobnosti. Hodná a citlivá Estell se mění na drsnou a pomstychtivou Cruellu... Snímek lze vnímat jako drama, komedii i rodinný film. Tyto žánry se dokonale propojují v absolutně skvělé atmosférické představení s dechberoucí vizuální podívanou a úžasnýmy hereckýmy projevy obou Emmiček - Stoneové a Thompsonové, ale i dalších herců. Příběh, po první, trošku méně výživné půlhodince, postupně nabírá na obrátkách až do famózního finále. Krásný filmový zážitek - u mne jen těsně pod 5*. 85 %.

Tváře v davu (2011)

Mladá žena se stane náhodnou svědkyní vraždy a při útěku před vrahem si přivodí zranění hlavy, po němž není schopna rozpoznávat obličeje... Filmu se nedá upřít originalita v příběhu a ve způsobu jeho podání, ale po nějaké době jsem cítil trochu stereotip a hlavně jsem měl pochybnosti o věrohodnosti některých skutečností (člověk s takovou nemocí přece rozpozná alespoň hlas, účes, pozná chlapa - zvláště, když se s ním miluje - když je jednou tlustý, jindy hubený, jednou chlupatý, pak zase ne...). Velice slabý průměr. 50 %.

Kaštánek (2021) (seriál)

Sledujeme případy vražd mladých žen - matek, u jejichž těl po pachateli zůstávají figurky postaviček z kaštanů. Souvisejí tyto případy se zmizením dcery ministryně?... Typická severská krimi s ponurou atmosférou a postupně gradujícím vyprávěním. Neuškodil by trochu větší spád  (hlavně v prvních dvou epizodách) a výraznější hlavní postavy, ale užil jsem si to. 75 %.

Báječní muži s klikou (1978)

Humorný příběh o průkopnících kinematografie v Česku. Toho humoru v něm ale vlastně moc není a děj je poměrně plytký. Plusem filmu Jiřího Menzela ja krásně navozená atmosféra staré Prahy a herecká představení mistrů Rudolfa Hrušínského a Vladimíra Menšíka. 55 %.

Jedna noc (2016) (seriál)

Jedna noc zcela změní život mladého studenta Naze Khana - newyorčana s pákistánskými kořeny. Mistrovsky provedené atmosférické dílo, které sází hlavně na tísnivou a depresivní atmosféru a atmosféru tajemna a očekávání dalšího vývoje. Do tohoto prostředí dokonale zapadají hlavní postavy příběhu - Nasir Khan a John Stone, jejichž obsazení Rizem Ahmedem a Johnem Turturrem se tvůrcům neskutečně povedlo. Zvláště Turturro je v roli svérázného advokáta jedinečný a naprosto úžasný. Škoda, že po první absolutně dokonalé epizodě, ty další už malinko stagnovaly v lehkém stereotipu a ve výživnosti a samotné finále vyšumělo do ztracena. I tak je "The night of" více než dobré a poutavé pokoukání. 75 %.

Neznámý voják (2017)

Vynikající finský biják o boji Davida s Goliášem ve Finsko-Ruské (Sovětské) válce. V první řadě skvělá kamera, a to jak v detailech, tak v záběrech krásné finské krajiny lesů a jezer, výborně natočené bojové scény, které tvoří asi osmdesát procent filmu a v neposlední řadě výborní finští herci a taky hezká hudba. Pochvala pro finskou kinematografii. 80 %.

Ochránce (2021) (seriál)

Lukáš Vaculík jako školský ombutsman řeší deset závažných případů v českých školách, které jsou smutným odrazem atmosféry a dění v dnešní společnosti. Kromě zábavné ambice nese v sobě tato desetidílná série také podnět k hlubšímu zamyšlení se nad velice současnými, živými problémy českého (nejen) školství a společnosti vůbec. Skvělé scénáristicky, režijně i herecky. Jediný, ale dost zásadní problém jsem měl se samotnou osobou ombutsmana, která je zde vyobrazena na jednu stranu jako vyplašený, nedůstojný posluhovač, kterému přidělí jako kancelář plesnivý kamrlík a kterého nechají u prvního případu zcela bez peněz a prostředků kdesi v zapadákově v pasťáku, kde musí přespat a půjčit si tři stovky od místního správce a na stranu druhou je to téměř všemocný úředník s pravomocemi organizovat práci kriminalistů a mordparty a výrazně do ní zasahovat. Ani samotný Lukáš Vaculík v titulní roli - s těmi jeho dlouhými pohledy vyplašeného raněného zvířete - mi nějak nekápl do noty. Dávám ale určitě palec nahoru za výborně natočený, originální, smysluplný a na místní poměry vyjímečný počin. 80 %.