• Thriller

Sophiina volba (1982)

Mladý spisovatel Stingo přichází do New Yorku, kde poznává nové sousedy, s nimiž se velmi sblíží - Sophii, mladou Polku, která mu postupně odkrývá svá vnitřní traumata, spojená s nedávno skončenou 2. světovou válkou a jejího přítele Nathana - psychicky nevyrovnaného Žida... Hezký film s nezapomenutelnou, neskutečně silnou a emočně vypjatou scénou z koncentračního tábora a s obdivuhodným hereckým projevem Meryl Streep. Škoda trochu stereotypní první poloviny. 75 %.

Legenda o Vánocích (2007)

Příběh o zrodu vánoční tradice rozdávání dárečků. Finští tvůrci mne doslova nadchli tímto krásným, přirozeně vyprávěným příběhem o malém syrotkovi Nikolasovi, kterého se, po smrti rodičů, ujmou obyvatelé jeho vesnice a každý rok se o něj stará jedna rodina. Když přijde doba neúrody a bídy, vezme si Nikolase svérázný tesař Lisakki. Nikolas nosí na Boží hod všem dětem rodin, u kterých bydlel, dřevěné figurky, které pro ně vyřezal... Z filmu vyzařuje přesně to, co z podobně laděného filmu vyzařovat má, tedy absolutní pohoda, láska, dobro, duševní souznění, přirozenost a taky úžasná atmosféra zasněženého severu. Rovněž herci jsou neskutečně dobří a hudba to vše krásně doplňuje. Není mnoho filmů, které mne chytily za srdce tak, jako tento. Jen nechápu, co vedlo tvůrce k závěru, jaký vytvořili. Nádherné pocity z filmu si jím ale ukradnout nenechám. Závěrečnou pasáž beru spíš jako určitou symboliku a od filmu jsem ji víceméně odstřihl. 85%.

Vysloužilí lvi (2003)

Hezký námět, hezký příběh, ale některé scény v něm, jakoby byly nedotažené a některé zase nevěrohodně bláznivé. Film drží nad průměrem představení Roberta Duvalla a Michaela Cainea. 65%.

Bez domova (2018)

Hezký příběh o silném poutu a přátelství desetiletého nalezence Rémiho a potulného muzikanta Vitalise, u něhož chlapec nachází svůj domov. Společné putování po Francii jim přináší mnoho krásných společných chvil, ale taky těžké zkoušky... Krásný příběh, dobré herecké výkony. Příjemný film. 70 %.

Vražedná stěna (2008)

Dva němečtí kamarádi horolezci přijmou výzvu nastupující nacistické propagandy ke zdolání Eigeru severní cestou, což dosud nikdo nedokázal. Píše se rok 1936...Skvěle natočená atmosférická podívaná, působící absolutně skutečně, přirozeně a věrohodně. Po úvodním seznámením se s hlavními hrdiny, příběh nabírá na obrátkách a v poslední půlhodině vrcholí v neskutečné drama. Jasný palec nahoru. 75%.

Pokrevní bratři (1999)

Tarantinovsko - Rodriguezovský styl, cool zpracování, absurdní humor, nápady a vychytávky, svérázné postavy, kterým jasně dominuje geniální homosexuální detektiv Willem Dafoe, technicky skvělé. Dějově mi to ale přišlo trochu jednotvárné stereotypní. 70 %.

Krvavý příliv (1995)

Do východního Pacifiku vyplouvá americká jaderná ponorka, jako reakce na ohrožení světového míru ruskými ultranacionalisty, kteří se v Rusku zmocnili jaderného arzenálu... Hlavní zápletka filmu spočívá v konfliktu mezi kapitánem ponorky a jeho zástupcem v momentě, kdy je avizován jaderný útok ze strany Ruska a příkaz k odpálení raket z americké ponorky není pro přerušení spojení ověřen. Nastává okamžik nevratného rozhodnutí - vypustit rakety a rozpoutat jadernou apokalypsu, nebo vyčkat na opravu spojení a zprávu ověřit? Na palubě vypuká vzpoura a boj o kapitánský můstek... Téměř celý film se odehrává v prostorech ponorky, přesto Tony Scott se svým týmem dokázal držet diváky v neustálém napětí a očekávání, za což právem zasluhuje uznání. To patří také Gene Hackmanovi a Denzelu Washingtonovi v hlavních rolích a rovněž mnoha dalším hercům ve vedlejších úlohách. Začátek a závěr filmu byl "zkrášlen" typickým americkým patosem, ale s tím se asi dalo počítat. Hezký film. 75 %.

Daria (2020)

Kolem Darie, nové přítelkyně mladého psychiatra Marka, se dějí divné věci. Je Daria blázen, nebo po ní opravdu někdo jde?...Zvláštní film. Zvláštní neznamená automaticky špatný a toto dílo Matěje Pichlera by špatné být nemuselo a v mnoha aspektech ani nebylo. Zajímavý je určitě námět, výborná je technická stránka (kamera, střih), skvělá a příhodná je metalová hudba, slušná atmosféra i někteří herci (z dvou hlavních jasně vede Mira Nosek). Toto vše dobré ale výrazně shazuje to, co je hlavní páteří každého filmu - scénář a s ním ruku v ruce režie. Příběh je zahlcen zbytečnými přívěšky a obsahuje četné absurdity, náhody a nelogičnosti. Přesto nechci první dílo mladého režiséra úplně pohanit. Vždyť mě to vlastně docela bavilo. Proto ty 3*. 55 %.

Případ Collini (2019)

Jeho první případ, silně a nečekaným způsobem, vstoupí do života mladého obhájce, díky na povrch postupně vyplouvajícím skutečnostem. Skvěle rozehraný příběh a vývojovými zvraty a psychologickými dilematy, plný emocí. Výbornou atmosféru a psychologické napětí neskutečně spoluvytváří hudba Bena Boysena. Rovněž herci se vcelku činí, především Elyas M´Barek a kupodivu také Franco Nero, který roli beze slov (téměř) zvládl bravurně. Silné 4*. 85%.

Poslední aristokratka (2019)

Potomek českých emigrantů získá v Čechách staré rodové sídlo a přijíždí se svou americkou rodinou po čtyřiceti letech do vlasti svých předků, aby zde začali nový život... Poněkud křečovité vyprávění bez výraznějšího humoru a bez koulí. Dvě hvězdičky za několik světlejších momentů, za některé postavy, které mne docela bavily (hospodyně, kastelán) a za talentovanou Yvonu Stolařovou, kterou doufám ještě někdy ve filmu uvidím. 30 %.