• Pohádka

Čelisti (1975)

Sice se dnes již umělému žraloku směji (ne ve zlém slova smyslu, spíše se nostalgicky usmívám), ale i toto je pro mě důvod, proč se bojím žraloků. Vynikající drama podtrhuje skvělý výkon hlavních protagonistů.

Válka světů (2005)

Skvělé sci-fi, které neotravuje v průběhu filmu zbytečně americkým patosem. Člověk ale musí zatemnit ty logické a uvažující části mozku a nechat se unášet bez myšlenek zábavou a pěknou podívanou. Toto je typ filmu, který mám rád, ale jako obvykle - závěr je až moc americký... Na druhou stranu, akční a bojové scény jsou opravdu velkolepé, úžasná podívaná. Dalším kladem filmu jsou komorní scény, ve kterých je bravurně vybudované napětí.

Mnichov (2005)

Poutavé, místy strhující, často zadumané...nicméně nemyslím si, že to je téma pro Stevena Spielberga, jemu svědčí spíše jiné náměty. Každopádně, motiv pro dění ve filmu ve mě zanechal hluboký dojem a je mi opravdu smutno, že toto dílo je natočeno podle reality.

Disturbia (2007)

Zdlouhavý rozjezd filmu má zřejmě dva účely: neskutečně vás znudit, abyste poté byli opravdu napjatí, nebo v horším případě vás znudit tak, že pak už jen sedíte a čekáte na konec, děj se co děj. Posledních několik desítek minut je pak napínavých, akčních a vzrušujících. Ale...bohužel, ve filmu se objeví několik wtf momentů, kdy si říkáte, že to snad ani není možné. Co naplat: dobrý námět plus, horší zpracování mínus. Lepší průměr.

Terminátor (1984)

James Cameron se vytáhl. Klasické a dnes již kultovní akční sci-fi, plné napětí, akčních scén a se skvělým "robotem" v hlavní roli. Geniální scénář, vymakaná režie.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Naprostá bomba. Po prvním, na efekty trošku chudičkém filmu (ale o to lepším ve scénáři), se James Cameron ukázal jako režisér, který umí s penězi naložit skutečně skvěle. Klobouk dolů, toto je jeden z nejlepších akčních sci-fi.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Skvělé (pro mě) završení série o Terminátorech. Nadhled, vtip, spousta akce, skvělých efektů, Arnold jako zamlada, aktraktivní protivník. Takto si představuji akční sci-fi, navíc s mým oblíbeným akčním hrdinou (nechci psát hercem, k tomu má Arnold daleko, i když - hrát robota mu jde:-).

Protiúder (2002)

Arnolda považuji za jednoho z posledních akčních hrdinů. Role tvrďáků mu sedí, mnohem lépe než v infantilních komediích. Ale tento film, přestože je natočen podle klasického schématu, se střídáním atraktivních prostředí a celkem slušných protivníků naprosto promrhal svůj potenciál. Nevím, jestli se už Arnold nechtěl moc namáhat, ale potom neměl tuto roli ani brát. Čekal jsem, kdy TO přijde a ono pořád nic...veliké klišé, kecy, kecy, kecy, trapná akce, spousta nelogičností, zase kecy, kecy a kecy...prostě nuda, kde je akce bohužel poskrovnu. Škoda.

Ztracený princ (2008) (TV film)

Prostoduchý film (ani ne pohádka) s neznámými a špatnými herci v hlavních rolích. To je spolu se slabým scénářem a podivným dabingem největší slabina tohoto televizního dílka. I jména filmových postav jsou nesympatická, ten lulan Rujan a voják Plavák mě odrazují od dívání, respektive poslouchání filmu. Natáčeno na Oravském hradě, hradě Kosti a v Českém Švýcarsku (Dolanský mlýn).